11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (2022)

Chorwacja to piękny kraj z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzenia. Kraj ma wiele atrakcji przyrodniczych, ale także wiele zabytków historycznych i kulturowych, które warto zobaczyć. Do tego ciepła pogoda, piękne plaże i pyszne jedzenie. Co warto zobaczyć w tej popularnej wśród Polaków destynacji?

1. Dubrownik

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (1)

Jeśli szukasz wspaniałej architektury i uroku starego świata, Dubrownik jest miejscem dla Ciebie. Położony na małym półwyspie z widokiem na Morze Adriatyckie, znane jest z pomarańczowych dachów i brukowanych uliczek. Stare miasto Dubrownik zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład dobrze zachowanego nadmorskiego średniowiecznego miasta, zbudowanego przez lokalnych rzemieślników przy użyciu tradycyjnych materiałów i technik budowlanych.

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (2)

Dubrownik to nie tylko przepiękne stare miasto, ale także jego starożytne mury, które można zwiedzać. Mury otaczają całe miasto i rozpościera się z nich niesamowity widok.

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (3)

Miasto można zobaczyć także z punktu widokowego, na który z centrum dojedziesz wyciągiem. Dubrownik stało się bardzo popularne dzięki kręceniu tam serialu Gra o Tron.

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich – Plitvička jezera, Chorwacja

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (4)

Zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, jakie udało mi się zobaczyć. Dlatego w czasie wizyty w Chorwacji koniecznie zaplanuj zwiedzanie Jezior Plitwickich!

Ten park o powierzchni 296 km kwadratowych jest absolutnie niesamowitym miejscem do odwiedzenia w Chorwacji. Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje spektakularne naturalne piękno z 16 kaskadowymi jeziorami połączonymi wodospadami. Do tego jeziora otoczone są bujnymi zielonymi lasami tworząc piękny widok. Woda Krka jest krystalicznie czysta i ma temperaturę 27 °C przez cały rok. Przez park przepływa rzeka Krka w kształcie półksiężyca, tworząc szereg wodospadów i wąwozów, w tym najwyższy wodospad w Chorwacji i jeden z najwyższych wodospadów w Europie.

W parku do wyboru są trasy o różnej długości, więc każdy może znaleźć najbardziej odpowiadającą mu trasę. W zależności ile kilometrów chcesz i możesz pokonać jednego dnia – od 3,5 do 18 kilometrów. Pomiędzy niektórymi jeziorami można również przemieszczać się autobusami albo łódkami (wszystko wliczone w cenę biletu wejścia).

(Video) 11# Chorwacja- Polka, która została Chorwatką

Park Narodowy Krka znajduje się w centralnej Chorwacji, w pobliżu miasta Šibenik.

3. Plac św. Szczepana – Zagrzeb, Chorwacja

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (5)

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i posiada bogate dziedzictwo kulturowe. Jest to największe miasto w Chorwacji i jedno z największych miast w Europie Południowo-Wschodniej. Miasto samo w sobie jest ciekawe, a najbardziej rozpoznawalnym w nim miejscem jest Plac św. Szczepana. To tam znajduje się Katedra św. Szczepana, chroniona przez UNESCO od 1987 roku. Jest to kościół rzymskokatolicki zbudowany w XIII wieku.

Od czasu swojej budowy był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Katedra została zniszczona przez Turków w 1579 i 1689, a później ponownie podczas wojny o niepodległość Chorwacji w 1993 roku, kiedy została trafiona dwoma granatami z czołgu lub wyrzutni rakiet.

3. Wodospady Krka, Chorwacja

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (6)

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej popularnych miejsc przyrodniczych w Chorwacji.

Wodospady Krka znajdują się w dolinie rzeki Drawy, w pobliżu miasta Skradin. W 1949 roku zostały ogłoszone parkiem przyrody. Te wodospady są również znane jako „Niagara Chorwacji” ze względu na ich podobieństwo do słynnego wodospadu w stanie Nowy Jork.

Składają się z kaskad o łącznej wysokości około 100 metrów i łącznej długości około 2 kilometrów. Wodospady utworzyła rzeka Drava, która wypływa z jeziora Vrana przez Skradin, a następnie do jeziora Varaždin w północnej części Chorwacji, Međimurje.

6 najlepszych miast do odwiedzenia w Maroku

4. Półwysep Pelješac

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (7)

Obszar ten znajduje się na południowym wybrzeżu Dalmacji i zamieszkuje go ponad 10 tysięcy osób. Półwysep Pelješac to region geograficzny o powierzchni około 572 kilometrów kwadratowych, który graniczy z Bośnią i Hercegowiną na północy i Czarnogórą na południu. Jego długość wynosi około 60 kilometrów, a szerokość waha się od 3 do 10 kilometrów.

(Video) Chorwacka Istria - dlaczego Polacy jej nie lubią?! 😮 + Plitwice, Krk i dużo sucharów 🍁

Pelješac jest centrum licznych atrakcji turystycznych. Półwysep słynie z wyjątkowego piękna przyrody, luksusowych kurortów jak i bogatego dziedzictwa kulturowego. Półwysep i jego okolice są częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce oferuje przepiękne piaszczyste plaże, przepyszne jedzenie z owocami morza w roli głównej oraz masę aktywności jak rowery czy sporty wodne.

5. Istria – miasto Pula, Chorwacja

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (8)

Dla wyjaśnienia to starożytne miasto nazywało się kiedyś Pola i zostało założone przez Greków w III wieku p.n.e. Stało się ważnym portem rzymskim połączonym szlakami się z Rzymem i Konstantynopolem (Stambuł).

Choć Pula była domem dla wielu różnych cywilizacji w swojej historii i zawsze udawało jej się przetrwać, dostosowując się do nowych warunków.

Rzymianie zbudowali tu wiele świątyń, a także teatr, który jest używany do dziś. Jest to przepiękny amfiteatr, bardzo podobny do rzymskiego Koloseum.

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (9)

To właśnie w Pula spełniłam jedno ze swoich największych marzeń i zobaczyłam delfiny w swoim naturalnym środowisku. W tych okolicach można wybrać się na rejs o zachodzie słońca, aby zobaczyć te cudowne zwierzęta. Naprawdę warto! Choć zobaczenie delfinów nie jest pewne, sam rejs o zachodzie słońca to również super atrakcja.

6. Split

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (10)

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i głównym portem kraju. Jest to również popularna miejscowość turystyczna z jej historycznym centrum, wieloma plażami i pięknymi krajobrazami. Split jest także rodzinnym miastem Dioklecjana i Konstantyna, dwóch cesarzy rzymskich, którzy w największym stopniu rozszerzyli imperium. To tam znajdziemy Pałac Dioklecjana, jednen z najważniejszych zabytków Splitu i Chorwacji.

Pałac Dioklecjana został zbudowany przez rzymskiego cesarza Dioklecjana jako jego dom spokojnej starości. Znajduje się w centrum Splitu w Chorwacji i zachował się do dziś.

Pałac służył swojemu celowi przez wieki, dopóki po upadku Rzymu nie został przekształcony w osmańskie koszary wojskowe. Tak pozostało do 1806 roku, kiedy Napoleon zajął Dalmację i uczynił z niej swoją kwaterę główną. Po jego odejściu został ponownie wykorzystany jako baza wojskowa podczas II wojny światowej, zanim został przekształcony w muzeum w 1948 roku.

(Video) Dojechałem do Chorwacji! 🇭🇷 Teleport w Dubrovniku 😆 - Chorwacja 2022 #4

Dziś Pałac Dioklecjana jest wiodącym zabytkiem narodowym Chorwacji. Ruiny pałacu są obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krajobraz Kulturowy.

7. Brač

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (11)

Brač to mała wyspa na Morzu Adriatyckim, położona u wybrzeży Chorwacji. Wyspa słynie z pięknych plaż i wielu innych atrakcji turystycznych.

Na Braču jest wiele miejsc do zobaczenia. Jednym z nich jest średniowieczne miasto Supetar z malowniczymi domami i kościołami. Miasto zostało zbudowane wokół portu, który od wieków służył jako centrum handlu solą i rybami. Supetar, który jest głównym miastem wyspy Brac, posiada plażę w kształcie podkowy i to stamtąd odpływają promy do Splitu.

Najlepszy czas na wizytę na Braču to miesiące letnie, kiedy jest wystarczająco ciepło, aby pływać w morzu, a przy tym nie za gorąco, aby cieszyć się wszystkim, co ta wyspa ma do zaoferowania!

Wyspa Brac znana jest przede wszystkim z białej żwirowej plaży Zlatni Rat (Złoty Przylądek), ulubionego miejsca windsurferów.

8. Zadar

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (12)

Piękne, małe miasto z ładnym, malowniczym widokiem na Morze Adriatyckie.

Katedra św. Anastazji to popularne miejsce do zwiedzania w Zadarze. Została zbudowana na miejscu starożytnej świątyni Jowisza i zawiera piękne mozaiki z VI wieku. Mieści ona także najstarszą chorwacką księgę „Kršteni prvomajski sabor” („Chrzest Pierwszego Maja”) z 1168 r. Jest to XIV-wieczna kopia średniowiecznego dzieła. W katedrze w Zadarze znajdują się również cenne obrazy Francesco Laurany „Pieta”, „Madonna ”, „Parnaso”, „Madonna del Carmelo” i „Madonna z Dzieciątkiem”.

9. Szybenik

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (13)

Šibenik to miasto godne uwagi na chorwackim wybrzeżu. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć niektóre z najważniejszych zabytków historycznych i kulturalnych w Chorwacji. Szybenik ma wiele do zaoferowania swoim gościom. Miasto pełne jest malowniczych zabytków i atrakcji, które pozostawią niezapomniane wrażenia każdemu podróżnikowi.

(Video) Poprawiona Najlepsza trasa do Chorwacji 2022r. Gdzie kupić winiety Ubezpieczenie - czytaj opis

Katedra św. Jakuba, zbudowana w XIII wieku, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szybeniku. Charakteryzuje się architekturą gotycką, a także ma jedną z największych kopuł w Europie. Plac Katedralny, który otacza katedrę, jest doskonałym miejscem na relaks po zwiedzeniu wszystkich innych atrakcji, które ma do zaoferowania Szybenik. Istnieje wiele kawiarni, w których goście mogą napić się kawy czy zimnego drinka, a piękny widok na zatokę Šibenik to idealne miejsce na zrobienie kilku zdjęć. Stare Miasto w Szybeniku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chorwackich zabytków. Natomiast mury miejskie są nadal nienaruszone. Można się na nie wspiąć, gdyż stamtąd roztacza się wspaniały widok na zatokę. Pamiętam, że tam zaparkowałam samochód w czasie wizyty w mieście Szybenik. Jednak powrót na górę nie należał do prostych, gdyż idzie się po niezliczonych schodach.

10. Hvar

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (14)

Hvar liczy około 15 000 mieszkańców i leży w środkowej Dalmacji w pobliżu Splitu. Jako jedno z najpopularniejszych w Chorwacji miejsc turystycznych, ma dużą liczbę restauracji, hoteli i barów.

Hvar ma łagodny klimat, ze średnią roczną temperaturą 20 °C. Wyspa jest zamieszkana od czasów prehistorycznych i po raz pierwszy wspomniano o niej w źródłach pisanych już w 1278 roku p.n.e.

Najpopularniejszym miejscem turystycznym na Hvarze jest Stari Grad, który jest jednocześnie jego centrum. Miasto zostało zbudowane przez Wenecję w XV wieku, a później zostało opuszczone z powodu epidemii dżumy w 1707 roku.

11. Makarska

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (15)

Makarska znajduje się na wybrzeżu Adriatyku, na południe od historycznego nadmorskiego miasta Split. Miasto jest popularne od wieków, ponieważ oferuje przede wszystkim mieszankę natury, kultury, historii i kuchni, której nie może dorównać żadne inne miejsce w Chorwacji.

Riwiera Makarska to przepiękne wybrzeże z mnóstwem pięknych plaż i zachwycającą scenerią. Najlepszym sposobem na poznanie Riwiery Makarskiej jest jazda po wybrzeżu. Możesz zatrzymać się w jednej z wielu małych rybackich wiosek lub miasteczek po drodze.

Dlaczego warto odwiedzić Chorwację

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji - Blog o Paryżu (16)

Chorwację warto odwiedzić nie tylko dlatego, że jest pięknym krajem, ale ze względu na bogatą historię i kulturę tego kraju widoczną praktycznie w każdym mieście. Oprócz tego ludzie są przyjaźni i gościnni. W 2021 roku spędziłam ponad miesiąc w Chorwacji i muszę przyznać, że w żadnym innym miejscu nie spotkałam się z taką uprzejmością i gościnnością. Wynajmując mieszkania na Airbnb albo Bookingu zawsze dostawałam dużo więcej niż tylko podstawowe produkty czy usługi. Upominek na przyjazd, tradycyjne potrawy dostarczane przez hosta, a nawet domowa wiśniówka to tylko niektóre z niespodzianek, które otrzymałam od gospodarzy. Chociażby dla tej chorwackiej gościnności warto odwiedzić ten kraj.

Videos

1. Triest w dwa dni - Samochodem po Europie [odc. 11] 🍕🚙
(InnaStrefa)
2. Zagrzeb - 14 miejsc, które warto zobaczyć [cz.1] - Samochodem po Europie [odc. 9] ⛪🚙
(InnaStrefa)
3. 14# Chorwacja - Dubrownik
(Mieszkaniec Świata)
4. Życie w Chorwacji - czy to kraj idealny do zamieszkania? Cz. 1
(Prawdziwa Chorwacja)
5. Najlepsze miejsca na WAKACJE. Gdzie pojechać na RAJSKI wypoczynek?
(Ciekawostki)
6. JEDZIEMY DO CHORWACJI ! Przystanek Węgry nad Balatonem, Kamperem Na Bałkany !
(Nasz Karawaning)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated: 10/09/2022

Views: 6278

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.