4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (2023)

Jesień bywa nieprzewidywalna. Doskonale wie o tym każdy turysta, który o tej porze roku chociaż raz wybrał się w góry. W wyższych partiach gór możemy spodziewać się sporej warstwy śniegu i niezwykłego uczucia chłodu, które bywa potęgowane przez wiatr. Jesień to dobra pora, by wybrać się do Szczawnicy. Poznaj 4 najpopularniejsze szlaki górskie w tej miejsowości.

Szczawnica jest miejscowością chętnie odwiedzaną, niezależnie od pory roku. Zachwyca przede wszystkim swoją magią, klimatem i licznymi atrakcjami. Każdy zawsze znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem turystów ta miejscowość cieszy się w sezonie letnim, jednak i zimą jest tu co robić, ze względu na znajdujące się w pobliżu stacje narciarskie. Nie da się ukryć, że spora część turystów wybiera się w to miejsce również jesienią.


Wyjście w góry, pozwala zapomnieć o problemach i umożliwia korzystanie ze wspaniałego klimatu, z dala od ludzi, gdyż sezon jesienny ma to do siebie, że panuje wówczas zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny, niż ma to miejsce chociażby latem.


O Szczawnicy można mówić same dobre rzeczy, dlatego każdy, kto nie miał okazji tam być, powinien przekonać się o tym osobiście. Atutem tej miejscowości jest bez wątpienia lokalizacja pośród pienińskich szczytów, urokliwe zakątki dzielnicy uzdrowiskowej oraz atrakcje, które urozmaicają turystom ich wypoczynek. Szczawnica słynie przede wszystkim ze wspaniałego uzdrowiska i pijalni wód mineralnych, znanych w całej Polsce. Miasteczko nigdy nie traci na swojej popularności. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem zyskuje coraz większą liczbę turystów, dzięki atrakcjom, które przyciągają ich, niezależnie od pory roku.


Dlaczego warto przyjechać do Szczawnicy?


Powodów, by to uczynić, jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy chociażby wspomnieć fakt, że wypoczywając w Szczawnicy, mamy możliwość wypoczynku w 3 pasmach górskich jednocześnie, co niewątpliwie urozmaica nasz pobyt w górach. Pieniny, Beskid Sądecki i Gorce uznawane są za jedne z piękniejszych regionów górskich w Polsce.

(Video) Gdzie jechać pierwszy raz w góry? Szczawnica i Pieniny.


Oprócz tego, należy podkreślić, że Szczawnica charakteryzuje się klimatem, który sprzyja wypoczynkowi. Wystarczy m.in. wspomnieć, że znajduje się tu popularne i znane w całej Polsce uzdrowisko. Warto również podkreślić, że Szczawnica posiada doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu - mnóstwo tu tras rowerowych i spacerowych. Do Szczawnicy prowadzi również ze Sromowców Niżnych popularna trasa, którą odbywa się spływ Przełomem Dunajca, będący punktem obowiązkowym podczas wypoczynku w Pieninach.


Chcąc poznać wszystkie ciekawostki Szczawnicy na pewno trzeba tam spędzić więcej niż zaledwie dwa dni. Miasto otwiera bowiem przed nami szereg możliwości – zimą są to szaleństwa na stokach Palenicy, Szafranówki i Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Część z tamtejszych tras ma homologację FIS, co oznacza, że spełniają najwyższe normy, a satysfakcja ze zjazdów jest gwarantowana. Wiosna to pora wycieczek w góry, w okolicy Szczawnicy można znaleźć zarówno trasy spacerowe, jak i dłuższe szlaki dla wymagających. Najciekawszym wyborem będzie wyprawa na Przehybę, Czerwony Klasztor lub Sokolicę i Trzy Korony. Tę ostatnią trasę spokojnie można uznać za kultową, a jej przejście za obowiązkowe.


Sprawdź koniecznie: Szczawnica - co warto zobaczyć?


Które szlaki w Szczawnicy są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Szczawnica posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Beskidach i Pieninach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków. Oto 4, naszym zdaniem, najlepsze i najpiękniejsze szlaki górskie w Szczawnicy.


 • Szlak na Trzy Korony i Sokolicę


To bez wątpienia punkt obowiązkowy podczas wypoczynku w Szczawnicy. Trzy Korony i Sokolica stanowią najwyższe szczyty Pienińskiego Parku Narodowego, dlatego też są tak chętnie wybierane przez turystów. Najlepiej jest wybrać się wcześnie rano, bo będziemy musieli odstać swoje, szczególnie na platformie, prowadzącej na Trzy Korony. Pomimo tego, że ze Szczawnicy prowadzi szlak na Sokolicę, to lepiej będzie wybrać opcję trasy z pobliskiego Krościenka.

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (2)

fot. Karol Wiak

Trasa ta jest bardzo malownicza i niezbyt wymagająca - już po kilkuset metrach rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki. Im wyżej, tym piękniej. Trasa prowadzi raz przez las, raz przez polany - idzie się nią przyjemnie. To, co zachwyci nas po dotarciu do Przełęczy Chwała Bogu, to bez wątpienia malowniczy widok na Tatry Słowackie. Stąd już przysłowiowy “rzut beretem” na Trzy Korony. Tak się może jednak wydawać, bo pokonanie tego odcinka może nam zająć kilka dobrych godzin. Dlaczego? Na samym szczycie znajduje się niewielka platforma widokowa, na której zmieści się ograniczona liczba osób. Warto w związku z tym wybrać się na wspomniany szczyt, skoro świt, by uniknąć stania przez kilka godzin w kolejce, która bezpośrednio prowadzi na szczyt Trzech Koron. Pamiętajmy, że by zdobyć szczyt należy kupić bilet w budce Pienińskiego Parku Narodowego. Warto zaznaczyć, że tego samego dnia w cenie tego biletu możemy zdobyć również Sokolicę. Aż grzech nie skorzystać. A jak jest na samym szczycie Trzech Koron? Sprawdźcie sami - na pewno nie pożałujecie!

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (3)

fot. Karol Wiak


Gdy już odstoimy swoje w kolejce i zdobędziemy Trzy Korony, warto jest chwilę odpocząć, by mieć siły na zdobycie nieodległej Sokolicy. Jako, że szczyt jest o blisko 200 metrów niższy, to wydawać by się mogło, że ze zdobyciem jego nie powinno być problemu. Warto zdobyć szczyt, wybierając wariant trasy przez Zamek Pieniński. Trasa stromo opada w dół, potem znów się wznosi - jest swego rodzaju stromą sinusoidą i potrafi być naprawdę wymagająca, jednak dla chcącego nic trudnego. Szczególnie wymagające jest przejście przez Sokolą Perć, jak i samo podejście na Sokolicę. Trasa nie jest łatwa, ale widoki wszystko wynagrodzą. Pocieszający w tym wszystkim jest fakt, że na samym szczycie Sokolicy mamy zdecydowanie więcej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku Trzech Koron. Można w związku z tym odpocząć, zjeść kanapkę i napić się wody. Powrót z Sokolicy do Krościenka powinien nam zająć nieco ponad godzinę - warto kierować się na przełęcz Sosnów i dalej iść w dół. Zdobycie dwóch szczytów jednego dnia powinno zająć około 6 godzin.


 • Szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole na Wysoką

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (4)

fot. Karol Wiak


Jaworki są miejscowością, która niemalże łączy się ze Szczawnicą, dlatego też ten szlak z powodzeniem możemy przyporządkować do Szczawnicy właśnie. Ta trasa powinna przypaść do gustu każdemu - zarówno małym, jak i dużym. Wąwóz Homole to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce - liczy 800 metrów długości i każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów. Każdy zakątek tego miejsca powoduje, że chce się tu przystanąć choć na chwilę i podziwiać niezwykłe piękno przyrody. Cała trasa jest urozmaicona - przechodzimy nad strumykami górskimi - drewnianymi kładkami lub po skałach. Można stąd wrócić do parkingu w Jaworkach lub też zdecydować się na zdobycie najwyższego szczytu całych Pienin, czyli Wysokiej, która wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Zachęcamy do tej drugiej opcji.

(Video) Pieniny | Najciekawsze szlaki

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (5)

fot. Karol Wiak

Wysoka, pomimo tego, że liczy 1050 m n.p.m. jest zdecydowanie łatwiejsza do zdobycia niż Sokolica. Trasa, która prowadzi od wąwozu na szczyt nie jest zbyt wymagająca i powinniśmy ją pokonać w około półtorej godziny. Jest bez wątpienia malownicza - naszą uwagę podczas wędrówki Połoniną Pienińską, zwróci widok na Pasmo Radziejowej. Po dotarciu do lasu, czeka nas najbardziej strome podejście. Jednak spokojnie jest ono w zasięgu każdego turysty i miłośnika gór. Co zobaczymy ze szczytu Wysokiej? Na pewno malownicze widoki Pienin Właściwych, Tatry, czy Magurę Spiską. Platforma widokowa na szczycie nie jest zbyt duża, dlatego jeśli chcemy tam spędzić tam nieco więcej czasu, to raczej nam się to nie uda. Co dalej? Warto wrócić do Jaworek nieco inną drogą, kierując się w kierunku Schroniska pod Durbaszką, gdzie skosztujemy wspaniałych specjałów kuchni, do jakich przywykliśmy podczas wizyt w schroniskach górskich. Można rozkoszować się kawą, czy daniem obiadowym, podziwiając niezwykłe widoki górskie. Nie trzeba nic więcej! Ze schroniska szutrową i kamienistą drogą możemy spokojnie wrócić do Jaworek, po drodze rozkoszując się niezwykłymi widokami górskimi.


 • Szlak niebieski na Przehybę


Ta propozycja wędrówki na pewno będzie wymagająca, jednak dzięki niej na pewno odkryjemy całe piękno regionu, w którym wypoczywamy. Przehyba jest jednym z bardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego. Podejście szlakiem niebieskim zajmuje nieco ponad 3 godziny. Doskonałym pomysłem będzie kontynuacja wędrówki i zejście szlakiem zielonym, przez co będziemy mogli podziwiać całe piękno Pienin. Niebieski szlak prowadzi m.in. obok popularnego w miejscowości Wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku i następnie przez szczyt Sewerynówki. Gdy już zdobędziemy szczyt, naszym oczom ukażą się naprawdę malownicze widoki. Przehyba jest szczytem o wysokości 1175 m n.p.m. Znajduje się tu również popularne schronisko turystyczne i charakterystyczny maszt telewizyjny o wysokości 87 m. Z tarasu przed schroniskiem możemy podziwiać niezwykłą panoramę Tatr i Pienin.


 • Szlak na Bryjarkę, Bereśnik i Dzwonkówkę

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (6)

fot. Karol Wiak


To kolejna propozycja szlaku, który znajduje się w Beskidzie Sądeckim. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wcześniej wspomnianych szlaków, również i tu wrażenie powinny być niesamowite. Niezwykłym atutem tego szlaku jest to, że nie jest on zbytnio oblegany, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju, koniecznie powinien się tu wybrać na spacer. Zdobycie kilku szczytów górskich w kilka godzin powinno być przyjemnością, a skosztowanie kawy, ciasta i obiadów w Schronisku pod Bereśnikiem to niezwykła przyjemność - warto przekonać się o tym osobiście. Schronisko pod Bereśnikiem uznawane jest za jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce i sporo w tym racji. Szlak prowadzi głównie przez las i nie jest zbytnio wymagający. Wędrówkę rozpoczynamy z centrum Szczawnicy, od uzdrowiska. Możemy kontynuować i zdobywać kolejne szczyty, w tym Przehybę, na którą również mamy możliwość dotarcia właśnie tym szlakiem. Polecamy tę właśnie trasę spacerową.


Lubisz wędrówki po pienińskich szlakach? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Pieninach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Szczawnicy


W Szczawnicy największym zainteresowaniem cieszą się domki oraz kwatery i pokoje. Szczawnica jest niezwykle rozciągniętą miejscowością, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Szczawnicy wynosi 150 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 20 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 3 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, których turyści poszukują w obiekcie, to największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Szczawnicy.

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (7)

(Video) Szczawnica i Okolice

Szczawnica, ul. Zielona

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.9

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (9)

Szczawnica, ul. Skotnicka

(Video) Trasa rowerowa przełomem Dunajca (Szczawnica - Czerwony Klasztor)

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.7


Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegowe w Szczawnicy


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Szczawnica, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w Szczawnicy, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców.

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? (11)

Karol Wiak

'); } else { $("img[alt='" + file.id + "']").addClass('icon-play').after('

'); } }); } function zablokujTymczasowoPrzycisk(btn, czas) { $(btn).attr('disabled', true); setTimeout(function(){ $(btn).removeAttr('disabled'); }, czas); } function przeniesPrzyciskDodajKomentarz() { if ($(".js-dodaj-film-yt-form").css('display') !== 'none' || $(".js-dodaj-zdjecia-form").css('display') !== 'none') { zablokujTymczasowoPrzycisk("#btn-under-form", 300); $("#btn-under-form").removeClass('btn-hidden'); $("#btn-on-form").addClass('btn-hidden'); } else { zablokujTymczasowoPrzycisk("#btn-on-form", 300); $("#btn-on-form").removeClass('btn-hidden'); $("#btn-under-form").addClass('btn-hidden'); } } function obsluzDodanieFilmu(input) { var link = input.val(); if(poprawnyLinkDoFilmuYouTube(link)) { input.val(''); var yt = new YouTube( link); if(!youTubeJestUnikalny(link, yt) ) return false; youtuby.push(yt); if(youtuby.length > 0) { dodajYouTubeDoDropzone(yt); $('.js-dodaj-zdjecia-form').show(); } } else { input.validationEngine('showPrompt', 'nieprawidłowy link YouTube'); input.val(''); } } if (!bez_dropzone){ function dropzoneInit() { if( $('#dropzone').length && typeof Dropzone !== 'undefined') { Dropzone.autoDiscover = false; var dropzone = new Dropzone('#dropzone', { init: function() { var _this = this; window.dropzone = _this; $(".js-dodaj-komentarz").on("click", function(e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); $(".js-dodaj-komentarz").addClass('btn-hidden'); pokazFormularzAutoryzacji(); czyZalogowany(function (data) { if (data.success) { var async_request = (window.dropzone.getQueuedFiles().length); if(walidujFormularz(0, 0, async_request)) { _this.processQueue(); } } }); }); $(".js-btn-dodaj-komentarz-dolny").on("click", function(e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); pokazFormularzAutoryzacji(); var id_rodzica = $(this).attr('id_komentarza'); var async_request = (window.dropzone.getQueuedFiles().length); if(walidujFormularz(null, id_rodzica, async_request)) { setTimeout(function(){ _this.processQueue(); }, 2000); } }); $(".js-btn-facebook").on("click", function(e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); var id_rodzica = $(this).attr('id_komentarza'); var async_request = (window.dropzone.getQueuedFiles().length); logowanieFacebook(id_rodzica, async_request, _this); }); this.on("sendingmultiple", function() { }); this.on("success", function(files, response) { var script_params = {"controller":"CpluginKomentarze","action":"DodajKomentarz","id_news":92636,"fb_foto":"\/\/i1.nocimg.pl\/s12\/1192\/146-4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w.png","fb_opis":"Jesie\u0144 bywa nieprzewidywalna. Doskonale wie o tym ka\u017cdy turysta, kt\u00f3ry o tej porze roku chocia\u017c raz wybra\u0142 si\u0119 w g\u00f3ry. W wy\u017cszych partiach g\u00f3r mo\u017cemy spodziewa\u0107 si\u0119 sporej warstwy \u015bniegu i niezwyk\u0142ego uczucia ch\u0142odu, kt\u00f3re bywa pot\u0119g","fb_nazwa":"4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie si\u0119 wybra\u0107?","fb_url":"https:\/\/www.nocowanie.pl\/4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w-szczawnicy--gdzie-sie-wybrac.html","komentowalny":"1","bez_dropzone":true,"v4":1,"id_portalu":"1","id_jezyka":"1","id_lokalizacji":0,"id_geografii":0,"id_newsa":0,"id_komentarza":0,"id_rodzica":0,"ukryj_date_jesli_starsza_niz_rok":false,"id_login":null,"strona":0}; if (script_params.naglowek) var naglowek = script_params.naglowek; else var naglowek = 'Dziękujemy za dodanie komentarza.'; if (script_params.wiadomosc) var wiadomosc = script_params.wiadomosc; else var wiadomosc = 'Został on już opublikowany na stronie.'; if(response.id_komentarza) { nocowanie.id_komentarza = response.id_komentarza; } obsluzDodanieKomentarza(true, { header: naglowek, content: wiadomosc, }); }); this.on("error", function(files, response) { if (files.upload.total > 4*1024*8) { $(files.previewElement).remove(); if (this.getQueuedFiles().length == 0 && youtuby.length == 0) { $('.js-dodaj-zdjecia-form').hide(); $('.js-dodaj-film-yt-form').hide(); } obsluzDodanieKomentarza(false, { header: 'Plik jest za duży.', content: 'Wielkość zdjęcia może wynosić maksymalnie 4MB.', }); return false; } obsluzDodanieKomentarza(false, { header: 'Błąd', content: 'Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.', }); }); this.on("errormultiple", function(files, response) { }); }, sending: function(file, xhr, formData){ var script_params = $.extend( { }, {"controller":"CpluginKomentarze","action":"DodajKomentarz","id_news":92636,"fb_foto":"\/\/i1.nocimg.pl\/s12\/1192\/146-4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w.png","fb_opis":"Jesie\u0144 bywa nieprzewidywalna. Doskonale wie o tym ka\u017cdy turysta, kt\u00f3ry o tej porze roku chocia\u017c raz wybra\u0142 si\u0119 w g\u00f3ry. W wy\u017cszych partiach g\u00f3r mo\u017cemy spodziewa\u0107 si\u0119 sporej warstwy \u015bniegu i niezwyk\u0142ego uczucia ch\u0142odu, kt\u00f3re bywa pot\u0119g","fb_nazwa":"4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie si\u0119 wybra\u0107?","fb_url":"https:\/\/www.nocowanie.pl\/4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w-szczawnicy--gdzie-sie-wybrac.html","komentowalny":"1","bez_dropzone":true,"v4":1,"id_portalu":"1","id_jezyka":"1","id_lokalizacji":0,"id_geografii":0,"id_newsa":0,"id_komentarza":0,"id_rodzica":0,"ukryj_date_jesli_starsza_niz_rok":false,"id_login":null,"strona":0}, { action: 'ZapiszKomentarzZWielomaZasobami', tresc: $('.js-tresc-komentarza-CpluginKomentarze_1660411192').val(), l_id: nocowanie.komentarze.id_login, }); var podpis = ''; if(script_params.id_rodzica) { podpis = ( ($('.js-podpis-'+script_params.id_rodzica).val() != '') ? $('.js-podpis-'+script_params.id_rodzica) : $('.js-imie-'+script_params.id_rodzica) ) ; } else { podpis = ( ($('.js-podpis-0').val() != '') ? $('.js-podpis-0') : $('.js-imie-0') ) ; } script_params = $.extend( { },script_params, { podpis: podpis.val(), }); if(youtuby.length) { formData.append("youtuby", JSON.stringify(youtuby)); } formData.append("filesize", file.size); $.each(script_params , function(key, value){ formData.append(key,value); }); }, url: '/plugin/Komentarze/?action=ZapiszKomentarzZWielomaZasobami', paramName: 'zasoby', autoProcessQueue: false, maxFilesize: 4, acceptedFiles: '.jpeg, .jpg, .png', addRemoveLinks: true, uploadMultiple: true, parallelUploads: 100, maxFiles: 10, }); } } } var newQueue = []; $('.js-dropzone').sortable({ items:'.dz-preview', cursor: 'move', opacity: 0.5, containment: "parent", distance: 20, tolerance: 'pointer', update: function () { var queue = window.dropzone.getQueuedFiles(); $('.js-dropzone .dz-preview .dz-filename [data-dz-name]').each(function (count, el) { var name = el.getAttribute('data-dz-name'); name = $(el).html(); queue.forEach(function(file) { if (file.name === name) { newQueue.push(file); } }); }); window.dropzone.files = newQueue; } }); }); function walidujFormularz(data, id_rodzica, async_request, fb_logowanie) { var tresc = ''; var form = null; var odpowiedz = false; fb_logowanie = fb_logowanie || false; if (typeof id_rodzica !== 'undefined' && id_rodzica != 0) { form = $('#js-form-div-autoryzacja-' + id_rodzica); tresc = $('#dodaj-komentarz-' + id_rodzica + ' textarea').val(); odpowiedz = true; } else { form = $('#dodaj-komentarz-newsa'); tresc = $('.js-tresc-komentarza-CpluginKomentarze_1660411192').val(); id_rodzica = 0; } var imie = $('.js-imie-'+id_rodzica); imie.val($.trim(imie.val())); if (!waliduj(form) && !fb_logowanie) { return false; } $('.js-mail-istnieje-' + id_rodzica).hide(); czyZalogowany(function (data) { if (data.success) { zapiszKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request); } else { if ($('.js-anonimowo-'+id_rodzica).is(":visible") && $('.js-dodaj-anonimowo-'+id_rodzica).prop('checked')) { var podpis = ((id_rodzica) ? $('.js-podpis-'+id_rodzica).val() : $('.js-podpis-CpluginKomentarze_1660411192').val()); dodajBezRejestracji(data, id_rodzica, tresc, async_request, podpis); } else if ($('.js-rejestracja-'+id_rodzica).is(":visible") ) { rejestracja(data, id_rodzica, tresc, async_request, { email: $('.js-email-rejestracja-'+id_rodzica).val(), imie: imie.val(), regulaminy: $(form).serialize() }); } else if ($('.js-logowanie-'+id_rodzica).is(":visible") && $('.js-dodaj-anonimowo').prop('checked') != "checked") { logowanie(data, id_rodzica, tresc, async_request, { email: $('.js-email-logowanie-'+id_rodzica).val(), haslo: $('.js-haslo-logowanie-'+id_rodzica).val(), }); } } }); return true; } function waliduj(form) { form.validationEngine('attach', { scroll: false, promptPosition: "topLeft:-50", showOneMessage: true, }); return form.validationEngine('validate'); } function pokazFormularzAutoryzacji(id_komentarza) { var elem = null; if(typeof id_komentarza === 'undefined') { elem = $('.js-div-autoryzacja'); } else { elem = $('.js-div-autoryzacja-'+id_komentarza); } elem.fadeIn(200); if(elem.length) { $('html, body').animate({ scrollTop: elem.offset().top }, 500); } } function ukryjFormularzAutoryzacji(id_komentarza) { if(typeof id_komentarza === 'undefined') { $('.js-div-autoryzacja').fadeIn(200); } else { $('.js-div-autoryzacja-'+id_komentarza).fadeIn(200); } } function czyZalogowany(callback){ $.ajax({ type: 'POST', url: '/plugin/Auth/?action=czyZalogowany', data: { }, dataType: 'json', success: function (data) { callback(data); } }); } function zapiszKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request) { grecaptcha.ready(function() { grecaptcha.execute(klucz_witryny_grecaptcha, { action: 'homepage' }).then(function(token) { token_grecaptcha_input.val(token); wyslijKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request); }); }); } function wyslijKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request) { var podpis = ''; if(id_rodzica) { podpis = ( ($('.js-podpis-'+id_rodzica).val()) ? $('.js-podpis-'+id_rodzica).val() : $('.js-imie-'+id_rodzica).val() ); } else { podpis = ( ($('.js-podpis-CpluginKomentarze_1660411192').val()) ? $('.js-podpis-CpluginKomentarze_1660411192').val() : $('.js-imie-0').val() ); } var script_params = $.extend( { }, {"controller":"CpluginKomentarze","action":"DodajKomentarz","id_news":92636,"fb_foto":"\/\/i1.nocimg.pl\/s12\/1192\/146-4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w.png","fb_opis":"Jesie\u0144 bywa nieprzewidywalna. Doskonale wie o tym ka\u017cdy turysta, kt\u00f3ry o tej porze roku chocia\u017c raz wybra\u0142 si\u0119 w g\u00f3ry. W wy\u017cszych partiach g\u00f3r mo\u017cemy spodziewa\u0107 si\u0119 sporej warstwy \u015bniegu i niezwyk\u0142ego uczucia ch\u0142odu, kt\u00f3re bywa pot\u0119g","fb_nazwa":"4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie si\u0119 wybra\u0107?","fb_url":"https:\/\/www.nocowanie.pl\/4-najlepsze-szlaki-turystyczne-w-szczawnicy--gdzie-sie-wybrac.html","komentowalny":"1","bez_dropzone":true,"v4":1,"id_portalu":"1","id_jezyka":"1","id_lokalizacji":0,"id_geografii":0,"id_newsa":0,"id_komentarza":0,"id_rodzica":0,"ukryj_date_jesli_starsza_niz_rok":false,"id_login":null,"strona":0}, data, { action: 'ZapiszKomentarzZWielomaZasobami', id_rodzica: id_rodzica, tresc: tresc, akceptuje_regulamin: $(".js-akceptuj-regulamin").prop('checked'), podpis: podpis, l_id: nocowanie.komentarze.id_login, youtuby: JSON.stringify(youtuby), token_grecaptcha: token_grecaptcha_input.val(), }); $('.js-loading').addClass('loading'); if(typeof async_request === 'undefined' || async_request === 0) { $.ajax({ type: 'POST', url: '/plugin/Komentarze/?action=ZapiszKomentarzZWielomaZasobami', data: script_params, dataType: 'json', success: function (data) { if (data.success) { if (script_params.naglowek) var naglowek = script_params.naglowek; else var naglowek = 'Dziękujemy za dodanie komentarza.'; if (script_params.wiadomosc) var wiadomosc = script_params.wiadomosc; else var wiadomosc = 'Został on już opublikowany na stronie.'; nocowanie.id_komentarza = data.id_komentarza; obsluzDodanieKomentarza(true, { header: naglowek, content: wiadomosc, }); } else { if(!data.message) { data.message = 'Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.'; } obsluzDodanieKomentarza(true, { header: 'Błąd', content: data.message.charAt(0).toUpperCase() + data.message.slice(1), }); } } }); } } function dodajBezRejestracji(data, id_rodzica, tresc, async_request, podpis, form) { if (typeof form == 'object') { if (!waliduj(form)) return false; } $('.js-loading').addClass('loading'); $.ajax({ url: '/plugin/Auth/?action=BezRejestracji', type: 'POST', data: { 'podpis': podpis, 'akceptuje_regulamin': $(".js-akceptuj-regulamin").prop('checked'), }, dataType: 'json', cache: false, success: function (data) { if (data.success) { zapiszKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request); } else { $('.js-loading').removeClass('loading'); obsluzDodanieKomentarza(false, { header: 'Błąd', content: data.message, }); } } }); } function logowanie(data, id_rodzica, tresc, async_request, user_data, form) { if (typeof form == 'object') { if (!waliduj(form)) return false; } var selektor_token_csrf = $('.js-token-csrf-logowanieCpluginKomentarze_1660411192'); $.ajax({ type: 'POST', cache: false, url: '/plugin/Login/?action=Zaloguj', data: { email: user_data.email, haslo: user_data.haslo, _csrf_token: selektor_token_csrf.val(), }, dataType: 'json', success: function (data) { if (data.kod == 1){ zapiszKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request); } else { $('.js-loading').removeClass('loading'); obsluzDodanieKomentarza(false, { header: 'Błąd', content: data.komunikat || 'Nieprawidłowy login lub hasło', }); } if (data.nowy_token_csrf) { selektor_token_csrf.val(data.nowy_token_csrf); } } }); } function logowanieFacebook(id_rodzica, async_request, drop) { $('.js-mamjuzkonto').click(); nocowanie.komentarze.id_rodzica = id_rodzica; nocowanie.komentarze.drop = drop; nocowanie.komentarze.async = async_request; window.open('/plugin/_social_facebook/?action=Auth2&click=1&callback=zalogowanoFacebookCallback', 'facebook'); } function zalogowanoFacebookCallback() { $('.js-div-autoryzacja').hide(); var id_rodzica = nocowanie.komentarze.id_rodzica; if(typeof nocowanie.komentarze.async != 'undefined' && typeof nocowanie.komentarze.drop != 'undefined') { if(walidujFormularz(null, id_rodzica, nocowanie.komentarze.async)) { setTimeout(function(){ nocowanie.komentarze.drop.processQueue(); }, 400); } } else { walidujFormularz(0, id_rodzica, 0, true); } nocowanie.komentarze.id_rodzica = 0; } function rejestracja(data, id_rodzica, tresc, async_request, user_data, form){ if (typeof form == 'object') { if (!waliduj(form)) return false; } var loader = $('.js-loading'); var email_istnieje_info = $('.js-mail-istnieje-' + id_rodzica); email_istnieje_info.hide(); loader.addClass('loading'); $.ajax({ type: 'POST', url: '/plugin/Auth/?action=Autoryzuj', data: { email: user_data.email, imie: user_data.imie, nowe_konto_komentarz: 1, regulaminy: user_data.regulaminy, }, dataType: 'json', success: function (data) { if (data.success == 1) { if (!data.nowy_login) { kontoIstniejeWymusLogowanie(); return; } data.wiadomosc = data.message; if (data.id_login) { nocowanie.komentarze.id_login = data.id_login; } zapiszKomentarz(data, id_rodzica, tresc, async_request); } } }); var kontoIstniejeWymusLogowanie = function () { email_istnieje_info.show(); $('.js-email-logowanie-' + id_rodzica).val(user_data.email); $('.js-haslo-logowanie-' + id_rodzica).val(''); $('.js-mamjuzkonto').click(); loader.removeClass('loading'); }; } function obsluzDodanieKomentarza(success, msg) { $('.js-loading').removeClass('loading'); if(success) { nocowanie.tools.popup.otworz({ header: msg.header, content: msg.content, template: 'success', closeTitle: 'Zamknij', timeout: czas_trwania_popupu, padding: 0, closeCallback: function () { $('.js-tresc-komentarza').val(''); $('.js-tresc-komentarza-CpluginKomentarze_1660411192').val(''); var id_komentarza = nocowanie.id_komentarza; if(id_komentarza) { $.cookie('id_kom_noc', id_komentarza, { path: '/', expires: 1 }); } location.reload(); } }); } else { nocowanie.tools.popup.otworz({ header: msg.header, content: msg.content, template: 'error', closeTitle: 'Zamknij', timeout: czas_trwania_popupu, padding: 0, closeCallback: function () { $('html, body').stop().clearQueue().animate({ scrollTop: 0 }, 300).animate({ scrollTop: $('.js-lista-komentarzy-naglowek').offset().top - 50 }, 300); } }); } } function YouTube ( link ) { this.link = link; this.id = pobierzIDYouTubeZLinku( link ); this.thumbnail = pobierzMiniaturkeZYouTube( this.id ); this.zwalidowany = true; } function pobierzIDYouTubeZLinku( url ) { var id = ''; var parsedUrl = url.replace(/(>|<)/gi,'').split(/(vi\/|v=|\/v\/|youtu\.be\/|\/embed\/)/); if( parsedUrl[ 2 ] !== undefined ) { id = parsedUrl[ 2 ].split(/[^0-9a-z_\-]/i)[ 0 ]; } else { return false; } return id; } function pobierzMiniaturkeZYouTube( sparsowaneId ) { return "//img.youtube.com/vi/" + sparsowaneId + "/0.jpg"; } function youTubeJestUnikalny(link, yt) { var id = pobierzIDYouTubeZLinku( link ); for( var i = 0; i < youtuby.length; i++ ) { zasob = youtuby[ i ]; if (zasobJestYouTubem(zasob) ) { if ( id === zasob.id ) { return false; } } } return true; } function poprawnyLinkDoFilmuYouTube(link) { return pobierzIDYouTubeZLinku(link) !== false ; } function zasobJestYouTubem(zasob) { return zasob instanceof YouTube; } function dodajYouTubeDoDropzone(youtube) { var file = { url: youtube.link, id: youtube.id, name: youtube.id, thumbnail: youtube.thumbnail, type: "yt", status: Dropzone.QUEUED, accepted: true }; window.dropzone.emit("addedfile", file); window.dropzone.emit("thumbnail", file, youtube.thumbnail); window.dropzone.emit("complete", file); } $(window).load(function(){ var id_kom = $.cookie('id_kom_noc'); $.cookie('id_kom_noc', 0, { path: '/', expires: 1 }); if ( id_kom && $('#komentarz-'+id_kom).length ) { $('html, body').animate({ scrollTop: $('#komentarz-'+id_kom).offset().top }, 500); } if (bez_dropzone) { $(".js-dodaj-komentarz").on("click", function (e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); $(".js-dodaj-komentarz").addClass('btn-hidden'); pokazFormularzAutoryzacji(); czyZalogowany(function (data) { if (data.success) { walidujFormularz(0, 0); } }); }); $(".js-btn-dodaj-komentarz-dolny").on("click", function (e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); var id_rodzica = $(this).attr('id_komentarza'); if (typeof id_rodzica !== 'undefined' && id_rodzica != 0) { walidujFormularz(null, id_rodzica); } else { pokazFormularzAutoryzacji(); walidujFormularz(null, 0); } }); $(".js-btn-facebook").on("click", function (e) { e.preventDefault(); e.stopPropagation(); var id_rodzica = $(this).attr('id_komentarza'); logowanieFacebook(id_rodzica); }); } });

 • Mapa Polski
 • Noclegi w Górach
 • Noclegi
 • Kamery
 • Rozkład jazdy

FAQs

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać? ›

Wiosna to pora wycieczek w góry, w okolicy Szczawnicy można znaleźć zarówno trasy spacerowe, jak i dłuższe szlaki dla wymagających. Najciekawszym wyborem będzie wyprawa na Przehybę, Czerwony Klasztor lub Sokolicę i Trzy Korony. Tę ostatnią trasę spokojnie można uznać za kultową, a jej przejście za obowiązkowe.

Jaki szczyt w Szczawnicy? ›

Z Wąwozu Homole podchodzimy na Wysoką (1050 m) – najwyższy szczyt Pienin. Z góry roztaczają się piękne widoki na: Tatry, Babią Górę, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Magurę Spiską oraz Pieniny. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Co robić w Szczawnicy gdy pada? ›

Polecamy zatem wizytę w Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy zlokalizowanym przy Placu Dietla (już sama architektura placu przyciąga uwagę). W proponowanym ośrodku odnajdą Państwo wystawy w ciekawy sposób opowiadające historię Szczawnicy oraz obejrzycie eksponaty przedstawiające XIX i XX-wieczne zabiegi lecznicze.

Co przywieźć ze Szczawnicy? ›

Dobrą pamiątką z Pienin będą wyroby z wełny i mleka owczego, ponieważ na dużą skalę wypasane są tutaj owce i są nieodłącznym elementem pienińskiego krajobrazu. Jeżeli ktoś wypoczywa w Szczawnicy, może pokusić się o zakup wód leczniczych, pochodzących z bijących tu źródeł.

Ile kosztuje spływ Dunajcem w Szczawnicy? ›

Najdrożej jest w miesiącach wakacyjnych, jednak różnice w cenach nie są duże. Cennik za sływ Dunajcem orientacyjnie oscyluje wokół kwot: za dziecko płynące do przystani docelowej w Szczawnicy trzeba będzie zapłacić ok. 56 zł, natomiast za dorosłego około 82 złotych.

Co robić zimą w Szczawnicy? ›

Warto zobaczyć zimą potok Gracjarek, Rezerwat „Biała Woda”, Wąwóz Homole, Bryjankę. Bardziej doświadczonym miłośnikom gór można polecić wycieczkę na Trzy Korony, Wysoką i Przehybę. Wycieczkę ze Szczawnicy na szczyt Wysoka można rozpocząć od wjazdu kolejką linową na Palenicę.

Co zabrać do Szczawnicy? ›

Wrześniowe wakacje w Pieninach trzeba zaplanować także pod względem przygotowania do górskich wędrówek. W góry należy zabrać dobre obuwie – najlepiej trekkingowe. Przydatna jest bielizna termiczna, wygodne spodnie, kilka podkoszulek, co najmniej dwie bluzy – cieńszą i cieplejszą, obie powinny mieć kaptur oraz kurtkę.

Co zobaczyć w Pieninach gdy pada deszcz? ›

Deszczowe Pieniny
 • MUZEUM PIENIŃSKIE. Będąc na Podhalu warto poznać nieco historii tego malowniczego regionu. ...
 • MUZYCZNA OWCZARNIA. Jest to jedne z wielu miejsc na Podhalu, którego większości nie trzeba przedstawiać. ...
 • ZAMKI. ...
 • CZERWONY KLASZTOR. ...
 • PARKI WODNE & SPA.
Nov 5, 2020

Co robić zimą w Szczawnicy? ›

Warto zobaczyć zimą potok Gracjarek, Rezerwat „Biała Woda”, Wąwóz Homole, Bryjankę. Bardziej doświadczonym miłośnikom gór można polecić wycieczkę na Trzy Korony, Wysoką i Przehybę. Wycieczkę ze Szczawnicy na szczyt Wysoka można rozpocząć od wjazdu kolejką linową na Palenicę.

Videos

1. PIENINY: Szczawnica, Wodospad Zaskalnik, Bacówka pod Bereśnikiem
(Z buta i rowerem)
2. Trasa na szczyt "Trzy Korony" w Pieninach 🗻 Najłatwiejsza od schroniska PTTK🎯
(JakSieRozwijac)
3. Pieniny - Szlak Szczawnica - Červený Kláštor 2020.06.27 - 15:48
(Polskie Góry)
4. Sokolica i Trzy Korony szlak ze Szczawnicy zejście do Krościenka GoPro8
(ostro17)
5. Jak dojść na Trzy Korony w Pieninach
(Otwórz Oczy, Patrz)
6. Top 5 - Szlak Orlich Gniazd 🏰 Zamki na Jurze, które każdy powinien zobaczyć 😍
(Polskie Szlaki)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Geoffrey Lueilwitz

Last Updated: 02/21/2023

Views: 6407

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Geoffrey Lueilwitz

Birthday: 1997-03-23

Address: 74183 Thomas Course, Port Micheal, OK 55446-1529

Phone: +13408645881558

Job: Global Representative

Hobby: Sailing, Vehicle restoration, Rowing, Ghost hunting, Scrapbooking, Rugby, Board sports

Introduction: My name is Geoffrey Lueilwitz, I am a zealous, encouraging, sparkling, enchanting, graceful, faithful, nice person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.