Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (2023)

Bratysława (Bratislava) to jedna z mniej znanych europejskich stolic, za to jedyna na świecie, która graniczy z dwoma państwami. Stolica Słowacji znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, po obu stronach Dunaju i zamieszkuje ją ok. 440 000 mieszkańców. Bliskość Wiednia oraz Budapesztu powoduje jednak, że często jest pomijana przez turystów. Może to i dobrze, gdyż dzięki temu lepiej się ją zwiedza i nie ma kolejek do atrakcji. Do Bratysławy można przyjechać na weekend i to wystarczy, aby zobaczyć najciekawsze miejsca, tym bardziej że większość z nich znajduje się blisko siebie. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego warto przyjechać do stolicy Słowacji? Oto 10 atrakcji, które wg mnie warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie.

Spis treści

1. Zamek Bratysławski

Ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Bratysławy sięgają 5000 lat p.n.e., ale znaczącą osadą był dopiero ufortyfikowany celtycki gród z II wieku p.n.e. zwany Oppidum. Od I do IV wieku obszar był pod wpływami Rzymian, którzy zapoczątkowali uprawę winorośli. Na przełomie V-VI wieku przybyli Słowianie, by w latach 623-658 stworzyć pierwszy słowiański podmiot polityczny – imperium Samo. Gdy w IX wieku nastąpił rozkwit słowiańskich państw: Księstwa Nitra oraz Wielkich Moraw, to zamki w Bratysławie (Brezalauspurc) oraz Devin (Dowina) stanowiły ich ważne ośrodki.

Pierwsza wzmianka o Bratysławie, zwanej wtedy jeszcze jako Brezalauspurc, pochodzi z 907 roku, kiedy to w okolicy miała miejsce bitwa, w której Węgrzy pokonali Bawarczyków. Od X wieku obszar stał się częścią Węgier, a w 1291 roku miasto z rąk króla węgierskiego uzyskało przywileje miejskie. Sama nazwa Bratysława została nadana oficjalnie dopiero w 1919 roku, wraz z pojawieniem się na mapach Czechosłowacji. Wcześniej miasto było znane pod różnymi nazwami, w tym pod niemiecką Pressburg, słowacką Prešporok, węgierską Pozsony i polską Pożoń.

Bratysława znajduje się na przecięciu dwóch ważnych szlaków handlowych, stąd też na bratysławskim wzgórzu już od starożytności wznoszono warowne budowle. Kamienny Zamek Bratysławski powstał w X wieku, a w XV został zamieniony w obronną fortecę. Wielokrotnie był on przebudowywany, w tym w stylu renesansowym i barokowym. Zamek pełnił również różne funkcje. Oprócz siedziby królów był szkołą katolicką oraz koszarami. W 1811 roku został zniszczony, a odbudowęukończono dopiero w 1968 roku. Dziś to jeden z największych zabytków Bratysławy oraz dobry punkt widokowy na miasto, Dunaj i sąsiednie kraje.

Zamek jest ogromny i z zewnątrz robi spore wrażenie. Jego wnętrza zajmuje muzeum, ale nie zobaczysz w nim olśniewających komnat pałacowych, są za to obrazy, kaplica zamkowa, stroje i kukiełki z teatru, kilka sal poświęconych upadkowi komunizmu i powstaniu Słowacji oraz inne okresowe wystawy. Będąc na wzgórzu zamkowym, nie możesz za to przegapić niewielkich, ale pięknych ogrodów znajdujących się z tyłu budowli. Są one pełne rzeźb, kwiatów i równo przystrzyżonych krzewów.

Ceny biletów do muzeum: bilet normalny 10 €, ulgowy 4 €, rodzinny (1+2) 12 €, rodzinny (2+3) 20 €, dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo. Z Bratislava Card wejście bezpłatne. Godziny otwarcia muzeum: codziennie w godzinach 10:00-18:00. Ostatnie wejście o godzinie 17:00.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (1)

(Video) CO WARTO ZOBACZYĆ W BRATYSŁAWIE? Bratysława na weekend: atrakcje

2. Brama Michalskaw Bratysławie

W średniowieczu miasto było otoczone fortyfikacjami i można było do niego wejść tylko przez jedną z czterech bram. Brama Michalska powstała około 1300 roku i jest jedyną bramą miejską, która przetrwała do obecnych czasów. Była ona jednym z punktów na trasie przemarszu orszaków koronacyjnych, a swój wygląd zawdzięcza renowacji ukończonej w 1758 roku.

W bramie umiejscowiono niewielkie Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Możesz je zobaczyć, wdrapując się na szóstą kondygnację 51-metrowej wieży. Mieści się na niej taras widokowy z ładną panoramą na Stare Miasto oraz zamek. Przechodząc pod bramą, zwróć uwagę na metalową mapę „zero kilometrów”. Pokazuje ona odległości do wybranych miast świata, oraz to od niej liczy się dystans do innych słowackich miast.

Cena biletu wieża oraz muzeum: 4,50 €. Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku w godzinach 10:00-17:00, sobota-niedziela 11:00-18:00.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (2)

3. Katedra św. Marcina w Bratysławie

Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1536-1783 Bratysława pełniła rolę stolicy Węgier. Wpłynęło to na rozwój miasta, a także katedra św. Marcina stała się kościołem koronacyjnym węgierskich królów. W latach 1563–1830 koronowano w niej dziesięciu królów, jedną królową oraz osiem królewskich małżonek. O historii kościoła przypomina replika korony św. Stefana umiejscowiona na wierzchołku 85-metrowej wieży kościelnej.

Katedra św. Marcina to najważniejszy kościół na Słowacji. Gotycką świątynię zaczęto budować w XIV wieku w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Wnętrze katedry jest neogotyckie, ale można znaleźć w nim elementy z innych epok. Szczególną uwagę zwróć na znajdującą się w północnej nawie barokową kaplicęśw. Jana Jałmużnika z ołowianą rzeźbą św. Marcina. Kaplica ma bogatą dekorację, a na ołtarzu umiejscowiono srebrną trumnę kryjącą szczątki świętego Jana Jałmużnika.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (3) Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (4)

4. Rynek oraz Stary Ratusz w Bratysławie

Bratysławskie Stare Miasto to klimatyczne miejsce z ładnie odnowionymi kamienicami oraz pałacami. Znajdziesz tu sporo kawiarni i restauracji, a w weekend liczne miejsca, gdzie można się zabawiać. Sercem Starego Miasta jest Rynek (Hlavné námestie), przy którym stoi najstarszy ratusz na Słowacji. Powstał on w XV wieku z połączenia trzech kamienic. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany, ale i tak w jego architekturze widać mieszankę baroku, renesansu oraz gotyku. Wnętrze ratusza kryje założone w 1868 roku Muzeum Miejskie w Bratysławie, będące najstarszym muzeum na Słowacji. Nawet jeśli nie chcesz zwiedzać muzeum, to polecam wdrapać się na 45-metrową wieżę, by zobaczyć Stare Miasto i okolicę z lotu ptaka.

Popularnym miejscem spotkać na bratysławskim rynku jest Fontanna Maksymiliana, upamiętniająca koronację Maksymiliana II Habsburga na króla Węgier. Zwróć także uwagęna pomnik strażnika oraz ustawiony przed ambasadą francuska pomnik żołnierza napoleońskiego.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (5)Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (6)

(Video) BRATYSŁAWA, szybkie zwiedzanie miasta

5. Čumil – najsłynniejszy podglądacz

Wędrując ulicami Bratysławy, natrafisz na sporo ciekawych i intrygujących pomników postaci. Na rogu ulic Pańskiej i Sedlarskiej do swojej ulubionej Café Mayer zaprasza „Piękny Ignaś” (niem. „Schöner Náci”). W innych częściach miasta możesz sobie zrobić zdjęcie z Christianem Andersenem, lub wróżką, ale największą popularnością cieszy się postać Čumila.

Pomnik wygląda dość niepozornie. To facet w hełmie wystający z kanału ściekowego i podpierający brodę na rękach położonych na ulicy. Wyraz twarzy sugeruje, że podoba mu się to, co widzi. Złośliwi mówią, że to dlatego, iż spogląda dziewczynom pod sukienki i udaje, że pracuje. Najbardziej wytartą częścią pomnika jest hełm, a to dlatego, że podobno dotknięcie jego przynosi szczęście i gwarantuje powrót do Bratysławy. Pomnik Čumila znajdziesz na Starym Mieście na rogu ulic Pańskiej oraz Lauryńskiej. Raczej go nie przegapisz, gdyż zazwyczaj koło niego jest sporo turystów, a dodatkowo nad nim ustawiono znak drogowy z jego sylwetką i napisem „Man at work”.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (7)

6. Kościół św. Elżbiety w Bratysławie, zwany Niebieskim Kościółkiem

Lubisz dzieła Gaudiego? Jeśli tak, to powinien Ci się spodobać kościół św. Elżbiety, potocznie zwany Niebieskim Kościółkiem od dominującego koloru. Fundatorem kościoła był cesarz Franciszek Józef I, który ufundował go na pamiątkę swojej zmarłej żony Elżbiety, znanej jako Sissi. Projektantem jednonawowej świątyni został węgierski architekt Ödön Lechner. Secesyjna budowla powstała w latach 1909–1913, ma nietypowy kształt, a przy ozdabianiu jej ścian wykorzystano dużo elementów ceramicznych.

Szczególnie pięknie prezentuje się w słońcu oraz przy błękitnym niebie. Ciekawie kościół wygląda w środku, ale można to zobaczyć tylko przed lub po mszy świętej. Tuż obok kościoła znajduje się wybudowana w tym samym stylu i kolorach plebania. Jest również Gymnázium Gamča, którego budynki również zaprojektował Lechnar, by razem z kościołem i plebanią tworzyły jedną całość.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (8) Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (9)

7. UFO na moście SNP w Bratysławie

Katowice mają Spodek, a Bratysława UFO, czyli restaurację w kształcie spodka przycumowaną na wysokości ponad 84 metrów na Moście Słowackiego Powstania Narodowego (SNP). Most ukończono w 1972 roku i połączył Stare Miasto z dzielnicą Pertžalkę, będącą sypialnią Bratysławy. Niestety podczas jego budowy wyburzono starą dzielnicę żydowską wraz z Synagogą Neolityczną.

Taras widokowy znajduje się na dachu restauracji na wysokości 95 m. Zobaczysz z niego górujący nad miastem Zamek Bratysławski, kolorowe dachy Starego Miasta, dzielnicę Pertžalkę oraz Austrię. Klienci restauracji, którzy zamówią drugie danie, nie muszą płacić za wstęp, w innym przypadku trzeba kupić bilet. Jeśli jednak zdecydujesz się na wizytę, to polecam także wejść do łazienki, która może stanowić dodatkową atrakcję.

Ceny biletów: bilet normalny 8,90/*11,90 €, ulgowy 7,20/*9,50 €, dzieci powyżej 111 cm do 15 roku życia 5,95/*7,90 €, dzieci do 111 cm wstęp wolny. * Nowe bilety na DZIEŃ i NOC, aby zobaczyć panoramę w dzień oraz wieczorem. Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 23:00.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (10)

(Video) BRATYSŁAWA: ATRAKCJE TURYSTYCZNE JAKIE WARTO ZOBACZYĆ. Bratysława na weekend

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję.Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (11)

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (12)

8. Slavin

Kolejnym puntem widokowym, ale tym razem bezpłatnym jest wzgórze znajdujące się w centrum najbogatszej dzielnicy. W 1960 roku na jego szczycie odsłonięto pomnik Slavin iwraz z cmentarzem wojskowym upamiętnia on żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas wyzwalania miasta. W sumie w zbiorowych i indywidualnych grobach pochowano 6845 żołnierzy.

Slavin jest spokojnym miejscem, w którym można usiąść i podziwiać panoramę Bratysławy oraz Małych Karpat. Widoki sądobre, chociaż przydałoby się przyciąć niektóre drzewa.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (13)

9. Zamek Devin w Bratysławie

Zamek Devin jest jednym z najstarszych zamków na obszarze Słowacji. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 864 roku, kiedy to Ludwik Niemiec oblegał księcia Rastisława w „zamku Dowina”. Zamek wielokrotnie zmieniał właściciela, a za czasów Bolesława Chrobrego należał do Polski. Znajduje się on na 212-metrowym klifie położonym 10 km na zachód od Bratysławy. Tuż pod nim rzeka Morawa łączy się z Dunajem i przez swoje strategiczne położenie miejsce to było zamieszkałe już w neolicie. Zamek Devin to w rzeczywistości malownicza ruina, gdyż budowle zostały wysadzone w powietrze przez wojska napoleońskie w 1809 roku.

Ceny biletów: bilet normalny 6 €, ulgowy 3 €. Z Bratislava Card wejście bezpłatne. Godziny otwarcia: marzec i październik wtorek-niedziela 10:00-16:00 (ostatnie wejście o 15:30), kwiecień-wrzesień wtorek-niedziela 10:00-17:00 (przerwa 12:00-13:00, ostatnie wejście o 16:30), listopad-luty poniedziałek-niedziela 10:00-16:00 (ostatnie wejście o 15:30). Do zamku można dojechać autobusem z przystanku umiejscowionego przy moście SNP.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (14) Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (15)

10. Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen

20 km na południe od Bratysławy znajduje się jedno z najciekawszych i najpiękniej położonych muzeów sztuki współczesnej na świecie – Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen. Budowla została wzniesiona na półwyspie otoczonym wodami Dunaju w pobliżu miejsca, gdzie stykają się granice Słowacji, Węgier oraz Austrii. Na ekspozycję składają się prace twórców z całego świata o szerokiej rozpiętości tematycznej oraz prezentujących różne style i gatunki. Dzięki dużej ilości przeszklonych ścian eksponaty są dobrze oświetlone, a przy okazji można podziwiać piękne krajobrazy. Jeszcze lepiej je widać w zewnętrznego parku rzeźb, gdzie można wypatrzeć pracęMagdaleny Abakanowicz. Nie zapomnij również wejść na dach, z którego podobno zachody słońca na długo pozostają w pamięci.

Ceny biletów: bilet normalny – 10 €, ulgowy – 5 € (uczniowie, studenci, osoby po 62 roku życia), rodzinny – 20 € (dwie osoby dorosłe plus dwójka dzieci). Dzieci poniżej 6 roku życia i seniorzy powyżej 75 – wstęp wolny. Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 10:00-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.Więcej informacji znajdziesz na https://www.danubiana.sk.

(Video) Visit Bratislava Top Ten Sights in Bratislava Slovakia

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (16) Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (17)

Atrakcje w Bratysławie. Czy warto przyjechać i zwiedzić Bratysławę?

Powyższe atrakcje to tylko niektóre z ciekawych miejsc w Bratysławie. Dużą popularnością cieszy się Pałac Grassalkovichów, będący siedzibą prezydenta Słowacji.Niestety jego nie można zwiedzać, tylko można podziwiać z zewnątrz, ewentualnie wejść do ładnych ogrodów. Zwiedzić za to można Pałac Prymasowski oraz Pałac Mirbacha, w których mieści się Galeria Miasta Bratysława.

Jak pisałem na początku, na zwiedzenie najciekawszych atrakcji Bratysławy wystarczą dwa dni. Bratysława może być jednak miejscem, skąd wyruszysz na jednodniowe wycieczki pozwalające lepiej poznać południowo-zachodnią Słowację. Ze swojej strony polecam zobaczyć Zamek Czerwony Kamień, oraz miasta Trnawa, Skalica i Nitra.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (18)

Bratysława atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić – informacje praktyczne

Bratysława – mapa atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie

Jak dojechać do Bratysławy?

Do Bratysławy nie ma z Polski bezpośrednich lotów lotniczych. Można za to polecieć do Wiednia lub Budapesztu, a następnie dojechać do stolicy Słowacji. Innymi sposobami, aby dotrzeć do Bratysławy, jestprzejazd samochodem, Flixbusem lub pociągiem.

Bratysława noclegi

Podczas mojego pobytu w Bratysławie nocowałem w dwóch obiektach wartych polecenia. Osobom poszukujących wygody, pysznych śniadań oraz doskonałej lokalizacji polecam Hotel Devin, który umiejscowiony jest nad Dunajem opodal mostu SNP.

Jeśli wolisz pokoje wieloosobowe, z rewelacyjnym serwisem, prostym śniadaniem i położone przy ulicy, gdzie ceny są bardziej przystępne, to spodoba Ci się Chors Hostel. Więcej ofert znajdziesz poniżej.

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Bratysławy?Dołącz do podróży naFacebooku, InstagramieiTwitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisówze Słowacjioraz nahttps://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Bratysławy.

Bratysława atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć w Bratysławie? (19)

(Video) First Thoughts on Slovakia | We Spent 48 Hours in Bratislava

Related posts:

Trnawa - 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Trnawie oraz okolicy. Słowacja. PrzewodnikNitra - 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Nitrze. Słowacja. PrzewodnikLewocza – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. SłowacjaBabia Góra ze Słowacji. 10 powodów, by iść szlakiem ze Slaná Voda

FAQs

Czy warto odwiedzić Bratyslawe? ›

Bratysławskie Stare Miasto nie jest duże i nie ma zbyt wielu zabytków – i właśnie dlatego jest fajne! Bo nie trzeba gonić od miejsca do miejsca, odhaczając punkty z przewodnika, bo wszędzie jest blisko, bo można spokojnie spacerować, nie przeciskając się przez tłumy zwiedzających, bo jest kameralnie i przytulnie.

Ile dni na zwiedzanie Bratysławy? ›

Zwiedzanie Bratysławy - wskazówki i informacje praktyczne

Dwa dni wystarczą w zupełności na poznanie uroków Starego Miasta i zwiedzenie kilku biletowanych muzeów oraz atrakcji.

Jakie są ceny w Bratysławie? ›

Średnie ceny podstawowych produktów spożywczych w sklepach w Bratysławie:
  • chleb 1 euro.
  • masło 2,50 euro za kostkę
  • jajka 1,90 euro za 10 sztuk.
  • mleko 0,80 euro za litr.
  • mały jogurt owocowy 0,50 euro.
  • żółty ser 18 euro za kilogram.
  • biały ser 5 euro za kilogram.
  • serek topiony 1,60 euro za 200 gramów.
21 Aug 2020

Jaka waluta jest w Bratysławie? ›

Od 2009 roku na Słowacji obowiązującą walutą jest Euro (EUR, €), które zastąpiło Koronę Słowacką.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wiednia? ›

2 dni to minimum. Jeżeli chcesz oblecieć miasto i tylko cyknąć fotki obiektom z zewnątrz, to najciekawsze miejsca oblecisz w 1 dzień. Ale nie warto. W dwa dni obejdziesz główne atrakcje i do niektórych zajrzysz do środka.

Gdzie można zaparkować w Bratysławie? ›

W centrum w godzinach od 9-16 parkowanie jest płatne. Opłata wynosi zazwyczaj 0,70€ za godzinę. Należy wykupić kartę parkingową u osoby oznakowanej odblaskową kamizelką w okolicy miejsca postoju, bądź pobliskim kiosku. Parkingi płatne w zaelżności od centrum wahają się od 1 do 4€ w zależności odległości od centrum.

Jak dostać się z Wiednia do Bratysławy? ›

Możesz podróżować z Wiednia do Bratysławy kilkoma rodzajami transportu: kolejowym, rzecznym i drogowym. Najłatwiej dostać się z Wiednia do Bratysławy autobusem. Autobus jest najtańszą opcją: bilet kosztuje około 7-8 euro, dzieci do lat trzech podróżują za darmo.

Gdzie jest stolicą Słowacji? ›

Slovensko; ang. Slovakia) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej ze stolicą w Bratysławie. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km.

Ile kosztuje obiad w Bratysławie? ›

W popularnej restauracji Bratislavska restauracia zupy kosztują od 3,50 do 5,80 EUR, dania główne od 8,50 do 17 EUR za stek z ziemniakami. Piwo 0,5 litra w granicach od 1,90 do 2,50 EUR. W nieco droższym i bardziej luksusowym lokalu UFO za zupy płacimy w granicach 12 EUR, a dania główne wyceniane są na 33-40 EUR.

Gdzie zjeść śniadanie w Bratysławie? ›

W Bratysławie oczywiście można również wybrać się gdzieś na śniadanie. Np. do kawiarni Mondieu (Laurinská 7, Panská 27). Ja jadłam tam kaszę jaglaną z musem morelowym, za sprawą którego całość była trochę za kwaśna.

Ile kosztuje chleb na Słowacji? ›

Ile kosztuje chleb na Słowacji? Średnia cena chleba * (sztuka) na Słowacji wynosi 0.99 EUR (w przeliczeniu 4.74 PLN). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 EUR (euro) = 4.7866 PLN (2022-10-24) .

Co warto zjesc w Bratysławie? ›

Najbardziej znane dania kuchni słowackiej to: vyprážaný syr (smażony panierowany żółty ser), bryndzové halušky (kluseczki ziemniaczano-mączne z bryndzą), lokše (naleśniki z ciasta ziemniaczanego z nadzieniem), napój Kofola, pochodzącą z czasów Czechosłowacji odpowiedź na colę.

Z czego znana jest Słowacja? ›

Słowacja to niewielkie państwo w Europie Środkowej, które graniczy z Polską, Czechami, Węgrami, Ukrainą i Austrią. Turystów przyciągają tu przede wszystkim piękne, słowackie Tatry, które słyną ze wspaniałych widoków, malowniczych tras pieszych i idealnych warunków do uprawiania sportów zimowych.

Jakich słów nie używać na Słowacji? ›

Będąc na Słowacji lepiej unikaj określenia „fajka„. U naszych sąsiadów nie oznacza to wyrobów tytoniowych, a stosunek oralny.

Ile kosztuje cukier na Słowacji 2022? ›

Cena wynosi 1.53 USD. Średnia cena dla wszystkich krajów wynosi 1.22 USD. Baza danych obejmuje 93 kraje.

Ile kosztuje obiad w restauracji na Słowacji? ›

Za obiad w tanim lokalu zapłacimy średnio na Słowacji około 5 euro.

Ile kosztuje jedzenie w Słowacji? ›

Ceny w restauracjach na Słowacji.
Posiłek w taniej restauracji28 PLN (19-47)
Posiłek dla 2 osób, restauracja klasy średniej 3 dania141 PLN (94-236)
McZestaw w McDonalds (lub w podobnym fastfood)28 PLN (24-33)
Lokalne piwo beczkowe (pół litra)7.10 PLN (4.70-9.40)
Importowane piwo (butelka 0.33 l)8.50 PLN (5.70-12)
5 more rows

Ile kosztuje masło na Słowacji? ›

Ile kosztuje masło na Słowacji? Średnia cena masła * (200g) na Słowacji wynosi 1.30 EUR (w przeliczeniu 6.22 PLN). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 EUR (euro) = 4.7866 PLN (2022-10-24) .

Ile kosztuje czekolada w Słowacji? ›

Ile kosztuje czekolada na Słowacji? Średnia cena czekolady * (sztuka) na Słowacji wynosi 1.50 EUR (w przeliczeniu 7.15 PLN). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 EUR (euro) = 4.7804 PLN (2022-10-21) . Jeśli uważasz, że koszt czekolady na Słowacji jest inny, poświęć trzy minuty i uzupełnij specjalny formularz.

Ile forintów na 1 dzień w Budapeszcie? ›

Ile forintów na jeden dzień to kwestia indywidualna.

Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 7000 do 30 000 HUF, w średniej klasy lokalu zjemy od 5000 do 10 000 HUF.

Czego nie robić w Budapeszcie? ›

Jadąc na Węgry niektórzy obawiają się cyganów, a jadąc do Budapesztu również bezdomnych i żebraków ale trzeba powiedzieć jasno, że bezpieczeństwo turystów w Budapeszcie jest raczej wysokie, a w samym mieście od lat sukcesywnie spada przestępczość. W Budapeszcie można bezpiecznie poruszać się po zmroku.

Jakie są ceny w Budapeszcie? ›

Ceny w restauracjach w Budapeszcie.
Posiłek w taniej restauracji29 PLN (21-58)
Importowane piwo (butelka 0.33 l)8.10 PLN (6.40-12)
Coca-Cola/Pepsi (butelka 0.33 litra)4.40 PLN (3.50-6.90)
Woda (0,33l butelka)3.60 PLN (2.30-5.80)
Kawa cappuccino6.60 PLN (4.00-10)
5 more rows

Ile euro na 3 dni w Wiedniu? ›

Jeśli chcemy intensywnie zwiedzać Wiedeń to opłaca się kupić kartę Vienna Pass dającą darmowy wstęp do muzeów. Jej cena to 81 EUR za dzień, 115 EUR za 2 dni, 141 EUR za 3 dni.

Ile kosztuje bilet do opery wiedeńskiej? ›

Cena biletu to około 9 euro, jednak jest zmienna i trzeba na bieżąco sprawdzać informacje przy kasie lub na stronie opery. Ciekawostką jest informacja, iż osiemdziesiąt minut przed każdym występem sprzedawane są tanie bilety. Za 10 euro można obejrzeć cały spektakl ale w pozycji stojącej.

Ile pieniędzy na weekend w Wiedniu? ›

Jeśli chcesz spędzić tydzień w Wiedniu koszt pobytu będzie wynosił odpowiednio: 3,100 PLN (669 EUR) za tani pobyt na 7 dni w Wiedniu. 3,800 PLN (815 EUR) za niskobudżetowy wyjazd na 7 dni do Wiednia. 5,700 PLN (1,200 EUR) za jeden tydzień komfortowego pobytu w Wiedniu.

Ile kosztuje parking w Bratysławie? ›

Słowacja – Bratysława

W centrum Bratysławy w godzinach od 9-16 parkowanie jest płatne. Należy wykupić kartę parkingową u osoby oznakowanej odblaskową kamizelką w okolicy miejsca postoju, bądź pobliskim kiosku. Parkingi płatne w zależności się od 1 do 4 euro, w zależności odległości do centrum.

Jak parkowac w Budapeszcie? ›

Tak jak każde duże miasto również Budapeszt podzielony jest na strefy płatnego parkowania. Płatności za parkowanie na ulicy tak jak w większości miast uiszcza się albo w parkomacie (najczęściej używając bilonu) lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Ile km z Bratyslawy do Wiednia? ›

Już od 1964 roku Słowackie Linie Żeglugi „LOD” łączą dwie stolice Bratysławę i Wiedeń, oddalone od siebie o jedynie 61 km.

Jakie są ceny na Węgrzech? ›

Ceny w supermarketach na Węgrzech.
Mleko (1 litr)2.90 PLN (2.10-3.80)
Butelka wina (ze średniej półki)17 PLN (9.30-23)
Lokalne piwo (butelka pół litra)3.30 PLN (2.70-4.40)
Importowane piwo (butelka 0,33 l)4.20 PLN (3.20-7.00)
Paczka papierosów (Marlboro)21 PLN (19-23)
4 more rows

Videos

1. TA BRZYDKA BRATYSŁAWA | Anna, come home!
(Anna, come home!)
2. SŁOWACJA w 48h | Jak zaplanować weekend? | Co WARTO zobaczyć? | Niezwykłe miejsca!
(Check In - Klaudia i Michał)
3. Dzień 2, SLOVAKIA TOUR - Co zobaczyć w stolicy kraju? | Bratysława, Słowacja S02E12
(Dawid Śliwiński TRAVELER)
4. 10 rzeczy do zrobienia w Bratysławie, Słowacja Przewodnik turystyczny
(Samuel and Audrey - Travel and Food Videos)
5. Bratysława - najlepsze restauracje - Podróże od kuchni #17
(Przemek Kozak)
6. Budapeszt w 2 dni - plan zwiedzania + mapa
(Tripmania)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edwin Metz

Last Updated: 04/09/2023

Views: 5654

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edwin Metz

Birthday: 1997-04-16

Address: 51593 Leanne Light, Kuphalmouth, DE 50012-5183

Phone: +639107620957

Job: Corporate Banking Technician

Hobby: Reading, scrapbook, role-playing games, Fishing, Fishing, Scuba diving, Beekeeping

Introduction: My name is Edwin Metz, I am a fair, energetic, helpful, brave, outstanding, nice, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.