Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (2022)

Ogromny kraj zajmujący zyskownypołożenie geograficzne - Chiny. Jest w Azji Wschodniej. Jego ulga jest bardzo zróżnicowana. W Chinach są góry, pagórki, równiny, wyżyny, doliny rzek, pustynie. Jest to najbardziej zaludniony kraj na świecie. Ale rozległe obszary Chin są opuszczone. W końcu większość populacji koncentruje się na równinach.

Położenie geograficzne

Chiny znajdują się na światowej mapiezachodnie wybrzeże Oceanu Spokojnego. Jego powierzchnia jest prawie równa powierzchni całej Europy. Chiny zajmują powierzchnię 9,6 milionów kilometrów kwadratowych. Według obszaru ten kraj wyprzedza tylko Rosja i Kanada.

Terytorium Chin rozciąga się na 5,2 tys. Kmze wschodu na zachód i 5,5 tys. km z południa na północ. Najbardziej na wschód wysunięty punkt kraju znajduje się u zbiegu rzek Ussuri i Amur, najbardziej wysuniętym na zachód punktem jest Góry Pamir, najbardziej wysunięty na południe jest wśród Spratlys, najbardziej wysunięty na północ jest nad rzeką Amur w dzielnicy Mohe.

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (1)

Chiny są myte na mapie świata od wschodukilka mórz, które są częścią Pacyfiku. Linia brzegowa kraju rozciąga się na 18 000 km. Morze w Chinach tworzy granicę z pięcioma krajami: Indonezją, Malezją, Japonią, Brunei i Filipinami.

Od południa północ i zachód przechodzi przez lądgranica. Jego długość wynosi 22117 km. Na lądzie Chiny mają granicę z Rosją, KRLD, Kazachstanem, Mongolią, Afganistanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Nepalem, Pakistanem, Bhutanem, Indiami, Laosem, Wietnamem, Myanmar.

Chiny zajmują dość dobrą pozycję geograficzną pod względem rozwoju gospodarczego.

Ulga

Ulga w kraju jest bardzo zróżnicowana. Chiny, których geografia jest szeroka, mają krajobraz schodkowy. Składa się z trzech poziomów, schodzących z zachodu na wschód.

Na południowym zachodzie kraju są Tybetańczycywyżyny i Himalaje. Są najwyższym poziomem w krajobrazie kraju takiego jak Chiny. Geografia i ukształtowanie terenu składają się głównie z wyżyn, płaskowyżów i gór. Najniższy poziom, składający się z równin, znajduje się poza wybrzeżem.

Południowo-zachodnia porcelana

Część najwyższego systemu górskiego na świeciepołożony w południowo-zachodniej części kraju. Oprócz Chin, Himalaje rozprzestrzeniły się na terytoriach Indii, Pakistanu, Nepalu, Bhutanu. Na granicy danego państwa znajduje się 9 z 14 najwyższych gór świata - Everest, Chogori, Lhotse, Makalu, Cho-Oyu, Shishabangma, Chogori, kilka szczytów z masy Gasherbruma.

(Video) Chiny co warto zobaczyć | Wyspa Hainan, Makau, Kanton, Hongkong | Wideo | Chiny atrakcje turystyczne

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (2)

Wyżyna Tybetańska znajduje się na północ odHimalaje. Jest to największy obszar i najwyższy płaskowyż na świecie. Otoczony jest grzbietami ze wszystkich stron. Oprócz Himalajów, sąsiadami tybetańskich wyżyn są: Kunlun, Tsilyanshan, Karakorum i góry chińsko-tybetańskie. Ostatni z nich i przyległy płaskowyż Yunnan-Guizhou są niedostępnymi obszarami. Przecinają ją głębokie rzeki Jangcy, Salween i Mekong.

Tak więc charakterystyka położenia geograficznego Chin na południowym zachodzie charakteryzuje się obecnością obszarów górskich.

Północno-zachodnie Chiny

W północno-zachodniej części kraju, niedaleko płaskowyżu tybetańskiegosą: Kotlina Tarim, Pustynia Takla Makan i Zagajnik Turfan. Ostatni obiekt jest najgłębszy w Azji Wschodniej. Dalej na północ jest równina Dżungar.

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (3)

Na wschód od Zagłębia Tarim kontrastuje innywięcej lokalizacji geograficznej. Chiny w tych miejscach zmieniają krajobraz na stepach i pustyniach. Jest to terytorium Mongolii Wewnętrznej, regionu autonomicznego. Znajduje się na wysokim płaskowyżu. Większość z nich zajmują pustynie Gobi i Alashan. Płaskowy lessowy przylega do nich od południa. Ten obszar jest bardzo żyzny i bogaty w lasy.

Północno-wschodnie Chiny

Północno-wschodnia część kraju jest dość płaska. Nie ma wysokich pasm górskich. W tej części Chin leży równina Sunlao. Jest otoczony małymi pasmami górskimi - Big and Small Hingany, Changbai.

Północne Chiny

Na północy Chin koncentruje się głównyobszary rolnicze. Ta część kraju składa się z rozległych równin. Są dobrze odżywione przez rzeki i bardzo żyzne. Są to takie równiny, jak Liaoheskaya i Północne Chiny.

Chiny Południowo-Wschodnie

Południowo-wschodnia część kraju rozciąga się od pasma Huaiianshan do gór Qinling. Obejmuje także wyspę Tajwan. Lokalny krajobraz składa się głównie z gór, na przemian z dolinami rzecznymi.

Południowa porcelana

Na południu kraju znajdują się obszary Guangxi, Guangdong i część Yunnan. Obejmuje to również całoroczny ośrodek, Hainan Island. Lokalny teren składa się ze wzgórz i małych gór.

Klimat i pogoda

Klimat w kraju nie jest jednolity. Wpływa na nią geografia. Chiny znajdują się w trzech strefach klimatycznych. Dlatego pogoda jest inna w różnych częściach kraju.

(Video) Chiny walczą o przetrwanie i złagodzenie nadchodzącego kryzysu [Analiza]

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (4)

Północ i zachodnie Chiny znajdują się w strefie.umiarkowany klimat kontynentalny. Średnia temperatura tutaj w sezonie zimowym wynosi -7 ° C. Chociaż tak się dzieje, spada do -20 ° C. Latem temperatura wynosi + 22 ° C. Silne wiatry suszące są charakterystyczne dla zimy i jesieni.

Środkowe Chiny znajdują się w subtropikalnej strefie klimatycznej. W zimie temperatura powietrza wynosi od 0 do -5 ° C. W lecie pozostaje w temperaturze + 20 ° C.

Południowe Chiny i wyspy mają tropikalny monsunklimat Tam, termometr w zimie jest w zakresie +6 do + 15 ° C, a latem wznosi się ponad + 25 ° C Ta część kraju charakteryzuje potężne tajfuny. Występują zimą i jesienią.

Roczne opady spadają z południa i wschodu na północ i zachód - od około 2000 mm do 50 mm.

Populacja

Według danych z 2014 r. W kraju żyje 1,36 miliarda ludzi. Wielkie Chiny są domem dla 20% mieszkańców Ziemi.

Państwo jest na skraju demografiiprzesiedlenia w sytuacjach kryzysowych. Dlatego rząd zmaga się z wysokimi wskaźnikami urodzeń. Jego celem jest jedno dziecko na rodzinę. Ale polityka demograficzna jest elastyczna. W związku z tym wolno urodzić drugie dziecko mniejszościom etnicznym, a także rodzinom mieszkającym na obszarach wiejskich, jeżeli pierwsze dziecko jest dziewczyną lub niepełnosprawne fizycznie.

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (5)

Część ludności sprzeciwia się takiej polityce. Jest szczególnie nieszczęśliwa na wsi. W końcu istnieje większa potrzeba narodzin dużej liczby chłopców jako przyszłej siły roboczej.

Ale zgodnie z prognozami wzrost liczby ludności będzie nadal rosnąć. Według obliczeń, w 2030 r. W Chinach będzie żyć pół miliarda ludzi.

Gęstość zaludnienia

Populacja jest dystrybuowana w całym krajunierówny. Wynika to z różnic w warunkach geograficznych. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 138 osób na kilometr kwadratowy. Ten wskaźnik wygląda całkiem do zaakceptowania. Nie mówi o przeludnieniu. W końcu ta sama liczba jest typowa dla niektórych krajów europejskich.

(Video) 8 klasa - Chiny najludniejszy kraj świata

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (6)

Ale średnia liczba nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji. Są obszary w kraju, w którym prawie nikt nie mieszka, a 21 000 ludzi na kilometr kwadratowy mieszka w Makau.

Połowa kraju jest praktycznie niezamieszkana. Chińczycy żyją w dorzeczach rzek, na żyznych równinach. A na wyżynach Tybetu, na pustyniach Gobi i Takla Makan prawie nie ma osiedli.

Skład narodowy i język populacji

W kraju żyją różne narodowości. Większość ludności uważa się za Hansa. Ale oprócz nich w Chinach jest 55 narodowości. Największe narody to Zhuans, Manchus, Tybetańczycy, najmniejsze to czoła.

Chiny: położenie geograficzne. Chiny: populacja, klimat, mapa (7)

Dialekty w różnych częściach kraju również są różne. Różnica między nimi jest tak duża, że ​​mieszkaniec południa Chin nie zrozumie mieszkańca północy. Ale w kraju istnieje narodowy język putunha. Mieszkańcy Chin przemieszczający się z regionu do regionu są zobowiązani do posiadania go w celu uniknięcia problemów komunikacyjnych.

Dialekt mandaryński lub pekiński jest również szeroko rozpowszechniony w kraju. Może być uważana za alternatywę dla putunhe. W końcu dialekt mandaryński ma 70% populacji.

Religia i przekonania ludności

Od połowy XX wieku w Chinach, podobnie jak w państwie komunistycznym, nie przyjęto przywiązania do wierzeń i przekonań religijnych. Ateizm był oficjalną ideologią.

Ale od 1982 r. Nastąpiła zmiana w tym numerze. Konstytucja obejmowała prawo do wolności wyznania. Najczęstszymi religiami są tu Konfucjanizm, Buddyzm i Taoizm. Ale chrześcijaństwo, islam, judaizm są również popularne.

Największe miasta

W Chinach nie ma wielu dużych miast. Ludność tego kraju nie jest zurbanizowana. Ale tam, gdzie zaczyna się budowa miasta, rośnie ona do rozmiarów ogromnej metropolii, łącząc dużą liczbę obszarów mieszkalnych, biznesowych, komercyjnych, przemysłowych i rolniczych. Na przykład Chongqing. Jest to największy przedstawiciel takich megalopoli. Według informacji za 2014 rok żyje w nim 29 milionów ludzi. Jego powierzchnia jest prawie równa powierzchni Austrii i wynosi 82400 kilometrów kwadratowych.

Inne główne miasta w kraju to Szanghaj, Tianjin, Harbin, Kanton i oczywiście Pekin, stolica Chin.

(Video) 8 klasa - Japonia - symbol nowoczesnej gospodarki.

Pekin

Chińczycy nazywają Pekin Pekin. Jest to tłumaczone jako Północna Stolica. Układ urbanistyczny wyróżnia się ścisłą geometrią. Ulice są zorientowane w częściach świata.

Pekin jest stolicą Chin i jednym z najciekawszych.miasta kraju. Jego serce to Plac Tiananmen. Przetłumaczone, to słowo oznacza "bramę niebiańskiego spokoju". Głównym budynkiem na rynku jest Mauzoleum Mao Zedonga.

Ważną atrakcją miasta jest Zakazane Miasto. Nazywa się Gongun. To piękny i pradawny zespół pałacowy.

Nie mniej interesujące są Iheyuan i Yuanminyuan. Ten kompleks pałacowo-pałacowy. Zaskakująco łączą miniaturowe rzeki, pełne wdzięku mosty, wodospady, budynki mieszkalne. Tutaj panuje wspaniała harmonia i poczucie jedności człowieka z naturą.

W stolicy jest wiele takich świątyńtrendy religijne, takie jak buddyzm, konfucjanizm, taoizm. Jedna z nich jest najciekawsza. To jest Świątynia Nieba Tian Tan. Jest to jedyny okrągły budynek religijny w mieście. Ma unikalną ścianę. Jeśli ktoś wypowie słowo blisko niej, nawet w najcichszym szepcie, rozejdzie się na całej długości.

Godna uwagi jest także świątynia wiecznego spokoju Yonghegun. To jest budynek religijny Lamaistów. Mieści posąg Buddy wyrzeźbiony z jednego drzewa sandałowego. Jego długość to 23 metry.

W Pekinie jest wiele muzeów. Szczególnie widoczna jest Narodowa Galeria Sztuki. Zawiera dużą kolekcję chińskiego malarstwa. Nie mniej interesujące jest Muzeum Historii Narodowej, w którym można prześledzić całą drogę rozwoju Chin.

Atrakcją jest ulica Wangfujing. To ulubione miejsce spacerów, zarówno wśród turystów, jak i miejscowej ludności. Historia ulicy rozpoczęła się ponad 700 lat temu. Teraz jest zrekonstruowany. Ulica znajduje się w centrum handlowym. Harmonijnie łączy starożytne i współczesne kultury.

Niedaleko od Pekinu zaczyna się Wielki Chińczykściana Większość ludzi kojarzy ten kraj z tym. To jest wspaniała struktura. Rozciąga się na 67 000 km. Budowa muru trwała ponad 2000 lat.

(Video) S04/ E10: Jak Chiny eksterminują Ujgurów/rki?

Videos

1. CHINY. Smok z zadyszką. Skrzydła mu się zestarzały. DEMOGRAFIA CHIN. KAPITAN LISOWSKI
(KAPITAN LISOWSKI 🇵🇱)
2. konflikt: "Tajwan - Chiny"
(biedronka na globusie)
3. Chiny - wiadomości ogólne
(Karolina Duda)
4. Jakie są największe i najmniejsze strefy klimatyczne?
(Geodiode)
5. USA (ostatecznie) wybierają Indo-Pacyfik ponad Europę.
(Good Times Bad Times PL)
6. Azja - położenie, najważniejsze rzeki, wyspy, jeziora i inne obiekty (geografia - lekcje online)
(Geografia ze świnkami)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 12/26/2022

Views: 6404

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.