Fakty i ciekawostki o Hawajach (2022)

Czy wiesz, że…? Zabawne fakty i ciekawostki – mało znane fakty o Hawajach

Hawaii to najbardziej odizolowane skupisko ludności na Ziemi. Znajduje się 2 390 mil (3 846 km) od Kalifornii, 3 850 mil (6 196 km) od Japonii i 4 900 mil (7 886 km) od Chin.

Stan Hawaje składa się z ośmiu większych, zaludnionych wysp (z wyjątkiem wyspy Kahoolawe, która nie jest zaludniona) i 124 małych, niezamieszkanych wysp, raf i atoli rozciągających się od Nihoa, położonej około 280 mil (450 km) na północny zachód od Honolulu, aż do atolu Kure, położonego dalej na północny zachód. Stan Hawaje obejmuje wszystkie z tych wysp z wyjątkiem Midway Atoll, który jest zarządzany przez U.S. Fish and Wildlife Service (FWS) jako Midway Atoll National Wildlife Refuge.

Osiem głównych wysp hawajskich stanowią 99 procent całkowitej powierzchni lądowej Hawajów 6,425 mil kwadratowych (16,642 km kwadratowych). Pozostały jeden procent obejmuje mniej niż 6 mil kwadratowych (15,5 km kwadratowych).

Archipelag hawajski rozciąga się na odległość 1 523 mil (2 451 km), co czyni Hawaje najdłuższym łańcuchem wysp na świecie.

Mierząc ze wschodu na zachód, Hawaje są drugim najszerszym stanem w Stanach Zjednoczonych, po Alasce.

Hawaje dzielą tę samą ogólną szerokość geograficzną 20°N z miastami i środowiskami takimi jak Hongkong, Mekka, pustynia Sahara i Mexico City.

Stan Hawaje ma cztery hrabstwa: City and County of Honolulu, Kauai, Maui i Hawaii (the Big Island).

Hawaii jest jedynym stanem USA, którego powierzchnia lądowa wzrasta (od erupcji wulkanicznych).

Najwyższa odnotowana temperatura na Hawajach to 100 stopni Fahrenheita (37,8 C), zmierzona w Pahala 27 kwietnia 1931 roku, a najniższa to 12 stopni Fahrenheita (-11,1 C), zmierzona na Mauna Kea 17 maja 1979 roku. (Najniższa temperatura poniżej 3000 stóp (914 m) wysokości wynosiła 56 F/13.3 C). Spośród wszystkich 49 kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem Alaski), Hawaje mają zarówno najwyższą minimalną temperaturę stanową 12 F (-11.1 C), jak i najniższą maksymalną 100 F (37.8 C). (Najwyższa odnotowana temperatura na Alasce to również 100 F/37.8 C). Średnia dzienna temperatura na Hawajach w lipcu wynosi 82 F (27,7 C), a średnia dzienna temperatura w styczniu wynosi 72 F (22,2 C).

Hawaje były 50. stanem przyjętym do Unii 20 sierpnia 1959 roku.

Dzięki aktowi prawnemu Hawaje stały się oficjalnie znane jako „Stan Aloha” w 1959 roku.

Hawaje są jedynym stanem USA, w którym uprawia się kawę. Plantacje kawy na Hawajach stanowią 6,200 akrów. W 2003 roku wyprodukowano 8,5 miliona funtów kawy.

Cukier jest produkowany głównie na Maui i Kauai, w sumie na 70 000 akrach. W 2002 roku wyprodukowano 340 000 ton surowego cukru. Do wyprodukowania funta cukru potrzebna jest jedna tona wody.

Hawaje produkują około 320 000 ton ananasów rocznie.

(Video) HAWAJE - ciekawostki i fakty

Hiram Fong z Hawajów był pierwszym Azjatą-Amerykaninem w Senacie Stanów Zjednoczonych. Fong jest potomkiem chińskich imigrantów i został wybrany do Senatu w 1959 roku.

Hawaje mają największą gęstość zaludnienia w Stanach Zjednoczonych.

W spisie ludności z 2000 roku ponad 20 procent mieszkańców Hawajów twierdziło, że jest wieloetniczna, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym stanie USA.

Hawaje są jedynym stanem USA, którego większość mieszkańców nie jest biała.

Hawaje mają swoją własną strefę czasową. Nazywa się ona Hawaiian Standard Time (Czas Standardowy Hawajów). Na Hawajach nie ma czasu letniego, co oznacza, że latem Hawaje są o dwie godziny opóźnione w stosunku do zachodniego wybrzeża USA, natomiast zimą Hawaje są o trzy godziny opóźnione w stosunku do zachodniego wybrzeża USA.

Alfabet hawajski składa się tylko z dwunastu liter. Pięć samogłosek to A,E, I, O, U. A siedem spółgłosek to H,K,L,M,N,P,W.

Wśród wszystkich stanów USA, Hawaje mają najwyższy procent kobiet w sile roboczej, około 63 procent w 2003 roku.

Więcej ptaków wyginęło na Hawajach niż w jakiejkolwiek innej części świata. W sumie 26 gatunków wymarło, a 27 kolejnych jest zagrożonych przez zmiany w ich naturalnych siedliskach, niszczenie lasów, mangusty i człowieka.

Hawaiian Islands National Wildlife Refuge na północny zachód od Kauai jest największym na świecie rezerwatem ptaków. Jest on domem dla wielu ptaków morskich.

Hawaje mają najstarszą gazetę na zachód od Gór Skalistych – Sandwich Island Gazette, 1836-1839.

Hawaje mają największą liczbę par małżeńskich mieszkających z innymi osobami, głównie dlatego, że Hawaje mają najniższy odsetek własności domów.

Hawaje mają najwyższą średnią długość życia w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwana długość życia dla mężczyzn wynosi 75, dla kobiet 80 lat.

Hawaii ma najmniej osób z nadwagą w Stanach Zjednoczonych. Około 19,7 procent mieszkańców Hawajów ma nadwagę, w porównaniu z około 30 procentami na kontynencie.

Hawaje mają wyjątkowy sposób dawania wskazówek. Aby wskazać ludziom właściwą drogę, lokalni mieszkańcy używają „makai”, co oznacza w kierunku morza, i „mauka”, co oznacza w kierunku gór.

Fakty z Oahu

Fakty i ciekawostki o Hawajach (1)Honolulu jest „największym” miastem na świecie. To dlatego, że konstytucja stanu Hawaje stwierdza, że każda wyspa nie nazwana jako należąca do hrabstwa należy do Honolulu. To sprawia, że cała wyspa Oahu, gdzie znajduje się Honolulu, plus wszystkie inne małe, niezamieszkane wyspy, znane jako Wyspy Północno-Zachodnich Hawajów (z wyjątkiem atolu Midway), są częścią Honolulu. Honolulu ma około 1500 mil (2,414 km) długości. Lub innymi słowy, rozpościera się na odległość od Los Angeles, Kalifornia, do Denver, Colorado.

(Video) CZY WIEDZIAŁEŚ TO O HAWAJACH? 🌴 Ciekawostki o Hawajach

Oahu jest domem dla największego na świecie generatora wiatrowego. Wiatrak znajduje się na szczycie 20-piętrowej wieży. Posiada dwie łopaty, z których każda mierzy 400 stóp (122 m) długości.

Ogród Botaniczny Foster w pobliżu Pałacu Iolani został zbudowany w 1855 roku, co czyni go najstarszym ogrodem na Hawajach.

Waikiki przyciąga 72 000 odwiedzających w każdym dniu. To aż 44 procent wszystkich turystów obecnych w całym stanie Hawaje.

Pałac Iolani, położony w centrum Honolulu, jest jedynym pałacem królewskim w Stanach Zjednoczonych.

Światła elektryczne oświetliły Pałac Iolani na cztery lata przed tym, jak Biały Dom w Waszyngtonie D. C. je posiadał.C. miał je.

Honolulu jest drugim najdroższym miastem w Stanach Zjednoczonych, po Anchorage na Alasce.

Więcej ludzi mieszka na wyspie Oahu niż w całym stanie Alaska. Liczba ludności Oahu wynosi 953 307 (Spis Powszechny z 2010 r.), podczas gdy liczba ludności Alaski wynosi 710 231 (Spis Powszechny z 2010 r.). Oahu ma powierzchnię 596,7 mil kwadratowych (1 545,4 km²) w porównaniu z powierzchnią Alaski wynoszącą 663 268 mil kwadratowych (1 717 854 km²).

Maui Fun Facts

Fakty i ciekawostki o Hawajach (2)Haleakala na wyspie Maui jest największym na świecie uśpionym wulkanem.

Hawaje mają wiele roślin, które są endemiczne dla wysp. Jednym z najbardziej znanych jest Haleakala silversword na Maui, który rośnie tylko w obszarze 1.000 ha (2.471 akrów) na wysokości od 6.890 do 9.843 stóp (2.100 do 3.000 m) w Parku Narodowym Haleakala. Silversword kwitnie tylko raz pod koniec swojego życia. Jego wzrost trwa około 15 do 50 lat.

Hawaii ma najstarszą szkołę na zachód od Gór Skalistych. Została ona założona w Lahaina w 1831 roku.

Słynna Droga do Hana na północnym brzegu Maui to 55-milowa, wąska droga, na której znajduje się 617 zakrętów i 26 mostów. Ma jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów nad oceanem.

Fakty i ciekawostki o Hawajach (3)Kauai Fun Facts

Wyspa Kauai jest domem dla najbardziej wilgotnego miejsca na Ziemi. Średnia roczna suma opadów na Mt. Waialeale wynosi około 397 cali (10 m).

Kauai jest domem dla Kanionu Waimea, znanego również jako „Wielki Kanion Pacyfiku”. Mierzy on około 3 000 stóp (914 m) głębokości i 12 mil (19,3 km) długości.

Kauai jest najstarszą z głównych Wysp Hawajskich. Ma ponad sześć milionów lat.

(Video) 10 faktów o ŻYCIU NA HAWAJACH // Rekiny, język hawajski, Hawaje to WIEŚ?!

Prawnie żaden budynek na Kauai nie może być wyższy od palmy.

Kauai, znana również jako „Wyspa Ogrodów”, słynie z poszarpanych zielonych gór, białych piaszczystych plaż i tropikalnych krajobrazów. Nakręcono tu ponad 60 hollywoodzkich filmów, w tym Park Jurajski, Outbreak, Błękitne Hawaje oraz programy telewizyjne Fantasy Island i Wyspa Gilligana.

Fakty i ciekawostki o Hawajach (4)Big Island Fun Facts

Nie tylko Big Island jest największą z wysp hawajskich, ale jest również domem dla największego przylegającego do niej rancza w Stanach Zjednoczonych. Parker Ranch w pobliżu Kamuela ma powierzchnię 480 000 akrów.

Ka Lae na Big Island of Hawaii jest najbardziej wysuniętym na południe punktem w Stanach Zjednoczonych. Odwiedź to miejsce, a zauważysz stały wiatr o prędkości 27 węzłów na godzinę wiejący ze wschodu na zachód, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

Wulkan Kilauea na Wielkiej Wyspie jest jednym z największych i najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Mauna Kea na Wielkiej Wyspie jest najwyższą górą na świecie mierzoną od podstawy na dnie oceanu. Wznosi się 13 796 stóp (4 205 m) nad poziomem morza, a kolejne 17 000 stóp (5 181 m) ciągnie się do jej podstawy pod powierzchnią oceanu.

Na Big Island na Hawajach znajduje się największy na świecie teleskop. Znajduje się on na szczycie Mauna Kea. Obserwatorium Mauna Kea znajduje się na wysokości 13 796 stóp (4 205 m).

Lake Waiau na Wielkiej Wyspie jest trzecim co do wysokości jeziorem w Stanach Zjednoczonych i jednym z najwyżej położonych jezior alpejskich na świecie. Znajduje się na wysokości 13.020 stóp (3.968 m). Jezioro Waiau ma 12 000 lat i jest jedynym lodowcowo uformowanym jeziorem w środkowej części Oceanu Spokojnego.

Wielka Wyspa Hawajów jest światowym liderem w zbiorach orzechów makadamia i orchidei.

Loihi Seamount, podmorski wulkan znajdujący się na południowy wschód od Wielkiej Wyspy, może pojawić się za kilka tysięcy lat jako nowa hawajska wyspa.

Fakty i ciekawostki o Hawajach (5)Molokai Fun Facts

Północny brzeg Molokai jest domem dla największych na świecie klifów morskich (ponad 3000 stóp/914 m wysokości), najdłuższego na Hawajach wodospadu (Kahiwa Falls – 2,165 stóp/660 m wysokości) i najdłuższej na Hawajach plaży z białym piaskiem (Papohaku Beach – około 3 mil (4.8 km) long.

Kalaaupapa na Molokai była kiedyś kolonią trędowatych. Zarządzał nią Ojciec Damien, flamandzki misjonarz katolicki, który później sam zmarł na trąd w 1889 roku.

Na Molokai nie ma sygnalizacji świetlnej ani centrów handlowych.

(Video) Hawaje - o czterech wyspach

Największy na świecie zbiornik wodny wyłożony gumą znajduje się w Kualapuu. Może on pomieścić ponad miliard galonów wody.

Pierwsze hawajskie skamieliny zostały odkryte w piaskowcu w Moomomi Dunes.

Fakty i ciekawostki o Hawajach (6)Lanai Fun Facts

Wyspa Lanai była kiedyś domem największych na świecie plantacji ananasów. W pewnym momencie wyspa produkowała 75% światowych ananasów.

W dawnych czasach zakładano, że wyspą Lanai rządzą złe duchy. Kaululaau, młody człowiek i syn wodza Maui, został wysłany na Lanai, aby zbadać wyspę i uznać ją za wolną od złych duchów, aby nadawała się do osiedlenia.

Lanai ma tylko trzy utwardzone drogi.

Kahoolawe Fun Facts

Wyspa Kahoolawe była kiedyś używana jako cel przez Marynarkę Wojenną i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Jest niezamieszkana i aż do dziś jest niedostępna dla zwiedzających. Kahoolawe został zwrócony do państwa w 1994 roku i jest obecnie czyszczone przez rząd USA.

Na 18 marca 1981 roku, Kahoolawe został dodany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. W tym czasie na wyspie znajdowały się 544 zarejestrowane stanowiska archeologiczne lub historyczne.

Fakty i ciekawostki o Hawajach (7)Niihau Fun Facts

Niihau to „Zakazana Wyspa” Hawajów. Jest to wyspa będąca własnością prywatną i dostęp dla ogółu społeczeństwa jest bardzo ograniczony. Populacja wyspy wynosi 230 osób.

Niihau jest własnością rodziny Robinsonów, której przodkowie kupili ją od króla Kamehamehy IV ponad 100 lat temu. Można go odwiedzić tylko na zaproszenie właścicieli lub jednego z rdzennych Hawajczyków, którzy tam mieszkają.

Północno-zachodnie Hawaje Fun Facts

Rafy koralowe na Północno-Zachodnich Hawajach stanowią około 70 procent wszystkich raf w Stanach Zjednoczonych.

The Northwestern Hawaiian Islands są National Monument od 15 czerwca 2006 roku, kiedy George W. Bush wydał publiczną proklamację, która stworzyła Northwestern Hawaiian Islands Marine National Monument na mocy ustawy Antiquities Act z 1906 roku. W 2007 roku zmieniono jego nazwę na Papahānaumokuākea Marine National Monument. Pomnik obejmuje 140.000 mil kwadratowych (360.000 km kwadratowych) wód oceanicznych, w tym dziesięć wysp i atoli Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich, co czyni go największym morskim rezerwatem przyrody na świecie. Jest mniej więcej wielkości Kalifornii.

(Video) Hawaje: ceny i informacje praktyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Północno-zachodnie Wyspy Hawajskie są domem dla ponad 7000 gatunków morskich, z których jedna czwarta nie występuje nigdzie indziej na świecie. Jednym z takich gatunków morskich są około 1400 ocalałych hawajskich fok mnichów, co stanowi całą populację tego zagrożonego gatunku. Archipelag jest również miejscem lęgowym dla 90 procent zagrożonego wyginięciem hawajskiego zielonego żółwia morskiego. Jest to również dom dla około 10 milionów ptaków, w tym trzech endemicznych gatunków ptaków lądowych i 18 gatunków ptaków morskich.

Większość z północno-zachodnich Wysp Hawajskich została odkryta przez przypadek. Niektóre wyspy (Maro, Lisianski, Pearl i Hermes, French Frigate i Kure) zostały nazwane na cześć statków lub kapitanów statków, które osiadły na mieliźnie na zdradliwych rafach otaczających te wyspy.

.

FAQs

Z czego słyną Hawaje? ›

Hawaje w potocznym skojarzeniu to egzotyczny raj - wyspy, na których panuje wieczna pogoda i radość. Kojarzą się z tańcem hula, świątyniami, drinkami pitymi na plaży tuż przy przejrzystej wodzie.

Kto odkrył Hawaje? ›

Pierwszym Europejczykiem, który odkrył Hawaje w 1778 roku, był brytyjski podróżnik James Cook.

Jakie zwierzęta żyją na Hawajach? ›

Hawajska dżungla to unikalne miejsce na świecie. Nie spotkamy tutaj żadnych gadów, węży, czy innych niebezpiecznych zwierząt. Natomiast jeżeli będziemy mieli szczęście, to wśród gąszczu pnączy i zieleni zobaczymy dzikie konie a nawet dziki.

Skąd pochodzą Hawajczycy? ›

Hawajczycy (haw. Poʻe Hawaiʻi) – rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego.
...
Hawajczycy.
Miejsce zamieszkaniaHawaje
Językhawajski, kreolski hawajski, angielski
Religiamitologia hawajska
Multimedia w Wikimedia Commons

Jak długo trwa lot na Hawaje? ›

Ile trwa lot do Hawaje? Bezpośredni lot z Polski do Hawaje trwa zwykle 29h 58min, a pokonywana odległość to 11937 km. Najpopularniejsza trasa to Warszawa - Honolulu, a średni czas lotu to 25h 03min.

Jak wygląda życie na Hawajach? ›

Rzeczywiście, Hawaje nie należą do najtańszych miejsc na świecie. Co więcej, życie na Hawajach jest najdroższe ze wszystkich stanów Ameryki Północnej. Stosunkowo niewielki obszar wysp nie daje możliwości upraw i hodowli, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich mieszkańców.

Co oznacza nazwa Hawaje? ›

Hawaje (haw. Mokupuni o Hawaiʻi; ang. Hawaii, dawniej: Sandwich Islands, nazwane tak przez Cooka na cześć Johna Montagu, hrabiego Sandwich) – archipelag pochodzenia wulkanicznego w Polinezji na Oceanie Spokojnym.

Ile kosztuje wyjazd na Hawaje? ›

Jeśli chcesz spędzić tydzień w Hawajach koszt pobytu będzie wynosił odpowiednio: 4,000 PLN (829 USD) za tani pobyt na 7 dni w Hawajach. 5,300 PLN (1,100 USD) za niskobudżetowy wyjazd na 7 dni do Hawajów. 8,100 PLN (1,600 USD) za jeden tydzień komfortowego pobytu w Hawajach.

Co rośnie na Hawajach? ›

Wyspy są znane z największych upraw ananasów na całym świecie. Poza ananasami, uprawia się tu także dużo trzciny cukrowej, kokosów i sandałowca. Jedną z głównych atrakcji turystycznych Hawajów są wycieczki po polach, oczywiście z przewodnikiem, który opowiada o ciekawostkach na temat danej uprawy.

Ile Hawaje mają wysp? ›

To najpiekniejszy archipelag polozony na Oceanie Spokojnym. Jest najmlodszym sposród 50. stanów USA i jedynym lezacym wylacznie na wyspach. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, sklada sie ze 137 wysp, w tym osmiu wiekszych: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Duzej Wyspy Hawai.

Jak dostać się na Hawaje? ›

Na Hawaje tylko samolotem!

Z Warszawy można tam dolecieć z zaledwie jedną przesiadką! Wystarczy kupić np. bilet Lot'u do Los Angeles, a stamtąd jednym z kilku połączeń dziennie amerykańskimi liniami lotniczymi do Honolulu. Gdyby się dobrze uwinąć to w 24 godziny jesteście na miejscu.

Czy na Hawajach jest bezpieczne? ›

Hawaje są jednym z najbardziej bezpiecznych egzotycznych archipelagów na świecie, jeżeli chodzi o choroby tropikalne. Nie ma ryzyka malarii, dengi, japońskiego zapalenia opon mózgowych i innych tego typu chorób. Nie ma też szczególnych zaleceń jeżeli chodzi o wymagane szczepienia.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Co warto zjeść na Hawajach? ›

Typowe hawajskie potrawy:
  1. poke, czyli surowa ryba z wodorostami, rodzaj sushi,
  2. poi, pasta z taro,
  3. kalua, danie z wieprzowiny i kapusty,
  4. lao lao, czyli wieprzowina z rybą duszone w liściach taro,
  5. shave ice, czyli prosty deser lodowy.

Jaka jest waluta na Hawajach? ›

Waluta: dolar amerykański.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Ile kosztuje najtańszy lot na Hawaje? ›

Hawajeile kosztuje najtańszy lot? Ceny lotów do regionu Hawaje różnią się w zależności od miesiąca, linii lotniczych, momentu dokonania rezerwacji, lotniska wylotu i innych czynników, a średnia cena lotów, której można spodziewać się na momondo, to 5 252 zł za osobę. Najtańsze loty kosztują około 680 zł za osobę.

Gdzie są Hawaje na mapie? ›

Hawaje (w języku hawajskim: Hawaiʻi, po ang. Hawaii) 50. stan USA i archipelag wulkanicznych wysp. Położone są prawie dokładnie w środku północnej części Pacyfiku, wchodzą w skład północno-wschodniej Polinezji.

Czy na Hawajach są rekiny? ›

Hawaje - żarłacz tygrysi

Poluje blisko brzegu i powierzchni wody. Jego wrodzona ciekawość i niepohamowany apetyt sprawiają, że pożera wszystko, co pływa. Większość ataków żarłacza tygrysiego zdarza się u wybrzeży Hawajów, gdzie tradycyjnie jest uznawany za święte zwierzę.

Na czym grają na Hawajach? ›

Joanna Płoska: Ukulele to instrument szarpany, niektórzy mówią, że to mała gitarka. Instrument ten jednak różni się od gitary, ponieważ ma tylko cztery struny, o dwie mniej niż gitara. Dźwięk ukulele jest wyższy, co powoduje w nas wrażenie, że jest weselszy.

Czy potrzebna jest wiza na Hawaje? ›

Przynależność do USA powoduje, że obowiązują Nas te same zasady co podczas podróży do Stanów kontynentalnych. Dlatego od wszystkich turystów udających się w podróż na Hawaje wymagane jest posiadanie pozwolenia na wjazd na ich terytorium. Jeszcze do niedawna dokumentem upoważniającym do wjazdu była amerykańska wiza.

Jak wygląda Hawaje? ›

Hawaje to wyspy wulkaniczne, pokryte cudowną, bujną roślinnością i bajkowymi górami. Archipelag Hawajów składa się z 8 wysp, z czego 7 jest zamieszkanych… a jedna z nich, Ni'ihau jest wyspą zakazaną! Brzmi to intrygująco, i takie właśnie jest…

Która wyspa na Hawajach? ›

Jeśli chcesz poznać najbardziej popularną wyspą na Hawajach to polecamy wyspę Oahu, na której znajduje się Pearl Harbor – baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Do dziś Pearl Harbor jest bazą floty USA, ale również miejscem historycznym odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Po jakim języku mówi się na Hawajach? ›

Pomimo tego, że wszyscy na Hawajach mówią po angielsku, nie zaszkodzi, by nauczyć się kilku zwrotów w lokalnym języku.

Czy na Hawajach jest internet? ›

Na Hawajach Twoje połączenia telefoniczne oraz dostęp do Internetu będą rozliczane wg cennika roamingu dla tego kraju. Na Hawajach nie będzie możliwe dzwonienie i odbieranie połączeń jak byś był/była w Polsce (nie obowiązuje roaming na zasadzie „Roam Like At Home”).

Czy warto jechać na Hawaje? ›

Hawaje to fantastyczna destynacja zarówno dla plażowiczów, miłośników nurkowania czy surfowania, a także dla zapalonych wędrowców. Archipelag jest miejscem bardzo popularnym wśród amerykańskich turystów, dlatego warto dowiedzieć się kiedy polecieć na Hawaje, aby uniknąć najwyższych cen oraz tłumów.

Co jest ciekawego w Hawajach? ›

Jeśli planujesz urlop na Hawajach to sprawdź koniecznie! Diamond Head, Honolulu, Park Narodowy,Hawaiʻi, Oʻahu, Papakolea. Złote, piaszczyste, niebiańskie plaże, krystaliczna woda, malownicze krajobrazy, gorące słońce, radośni, opaleni ludzie, przepiękne kolorowe kwiaty i palmy.

Jak nazywaja się hawajskie kwiaty? ›

Kwiaty plumerii są znane też jako hawajskie kwiaty zaślubin albo kwiaty zakochanych oraz kwiaty Lei. Hawajskie kobiety wkładają sobie niekiedy plumerię za ucho, traktując ją jako biżuterię.

Jak się nazywa hawajski naszyjnik? ›

Lei - hawajska nazwa wieńców i girland sporządzanych z kwiatów i innych materiałów. Odpowiednik na Tahiti i Wyspach Cooka nosi nazwę ei, zaś na Samoa - ula. Pierwotnie lei miały charakter sakralny, były ofiarowywane bogom podczas religijnych obrzędów obejmujących tańce i pieśni.

Co kojarzy się z Hawajami? ›

Zazwyczaj kojarzą nam się z rajskimi plażami, surfingiem, tańcem hula i jednym z najbardziej znanych słów na świecie 'aloha".

Jaki alkohol pije się na Hawajach? ›

Blue Hawaii (Błękitne Hawaje) to egzotyczny drink składający się z rumu, soku ananasowego oraz likieru Blue Curaçao. Blue Hawaii wymyślony został w 1957 roku na Hawajach, a jego twórcą jest legendarny barman Harry Yee, który jako pierwszy zaczął wkładać do drinków papierowe parasolki.

Ile kosztuje bilet z Warszawy na Hawaje? ›

Loty bezpośrednie

Najlepsza oferta na lot Warszawa - Hawaje w jedną stronę z ostatnich 72 godzin kosztuje 2 397 zł. Najlepsza oferta na lot Warszawa - Hawaje w obie strony, znaleziona na momondo w ostatnich 72 godzinach ma cenę 15 546 zł. Najszybszy lot Warszawa-Hawaje zajmuje 23h 41min.

Ile kosztuje bilet lotniczy na Malediwy? ›

Informacje o lotach na Malediwy

Najlepsza cena za lot Polska – Malediwy w jedną stronę w ostatnich 72 godzinach to 830 zł (Katowice-Pyrzowice – Male). Najlepsza cena za lot Polska – Malediwy w obie strony w ostatnich 72 godzinach to 1 834 zł (Katowice-Pyrzowice – Male).

Jak drogo jest na Hawajach? ›

Tanio – do 120 USD/noc. Średnio – 120-180 USD/noc. Drogo – powyżej 180 USD/noc.

Czy na Hawajach są komary? ›

Co trzeba wiedzieć o Hawajach? bezpieczne pomimo tego, że porośnięte dżunglą. W lasach deszczowych nie czyha na nas żadne niebezpieczeństwo, nie ma tu drapieżników, jadowitych gadów czy owadów. Kąsają tylko komary, ale i one nie przenoszą chorób.

Ile Polaków mieszka na Hawajach? ›

Natomiast najmniejsza liczba Polaków mieszka w stanach: Wyoming (17), Missisipi (76), Dakota Południowa (88), Dakota Północna (93), Montana (251) i Idaho (310). Na egzotycznych Hawajach 291 mieszkańców to osoby urodzone w Polsce, a na mroźnej Alasce - 3638.

Jak po hawajsku dzień dobry? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

W jakim kraju jest Honolulu? ›

Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu, port morski.

W którą stronę io ile stopni przesuwają się Hawaje? ›

11. Każdego roku Hawaje przesuwają się o około 5 centymetrów w stronę Japonii.

Ile kosztuje nocleg na Hawajach? ›

Przeciętna cena noclegu na Hawajach wynosi 546 zł.

Czy na Hawajach jest drogo? ›

Czy Hawaje jest drogim regionem? Średnie ceny w Hawajach są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Hawajach będziesz musiał zapłacić 2.86 razy więcej za to niż w Polsce.

Jaka waluta obowiązuje na Hawajach? ›

Na Hawaje nie wolno wwozić roślin, żywności oraz narkotyków. Na wyspach obowiązującą walutą jest dolar amerykański.

Do czego należą Hawaje? ›

Hawaje (w języku hawajskim: Hawaiʻi, po ang. Hawaii) 50. stan USA i archipelag wulkanicznych wysp. Położone są prawie dokładnie w środku północnej części Pacyfiku, wchodzą w skład północno-wschodniej Polinezji.

Czy na Hawajach jest bezpiecznie? ›

Hawaje należą do bardzo bezpiecznych celów podróżniczych. Oczywiście, wszędzie może wydarzyć się nieszczęście, ale Hawaje nie słyną ze szczególnej przestępczości czy innego rodzaju niebezpieczeństw.

Jak wyjechać na Hawaje? ›

Jako że Hawaje to teren Stanów Zjednoczonych, obywatele Polski muszą przed wyjazdem postarać się o wizę. Procedura nie jest trudna, ale czasochłonna, więc warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Hawaje last minute są opcją jedynie dla osób, które posiadają już wizę amerykańską w paszporcie.

Jak dolecieć z Polski na Hawaje? ›

Na Hawaje tylko samolotem!

Z Warszawy można tam dolecieć z zaledwie jedną przesiadką! Wystarczy kupić np. bilet Lot'u do Los Angeles, a stamtąd jednym z kilku połączeń dziennie amerykańskimi liniami lotniczymi do Honolulu. Gdyby się dobrze uwinąć to w 24 godziny jesteście na miejscu.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Czy na Hawajach są rekiny? ›

Hawaje - żarłacz tygrysi

Poluje blisko brzegu i powierzchni wody. Jego wrodzona ciekawość i niepohamowany apetyt sprawiają, że pożera wszystko, co pływa. Większość ataków żarłacza tygrysiego zdarza się u wybrzeży Hawajów, gdzie tradycyjnie jest uznawany za święte zwierzę.

Co oznacza nazwa Hawaje? ›

Hawaje (haw. Mokupuni o Hawaiʻi; ang. Hawaii, dawniej: Sandwich Islands, nazwane tak przez Cooka na cześć Johna Montagu, hrabiego Sandwich) – archipelag pochodzenia wulkanicznego w Polinezji na Oceanie Spokojnym.

Ile Hawaje mają wysp? ›

To najpiekniejszy archipelag polozony na Oceanie Spokojnym. Jest najmlodszym sposród 50. stanów USA i jedynym lezacym wylacznie na wyspach. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, sklada sie ze 137 wysp, w tym osmiu wiekszych: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Duzej Wyspy Hawai.

Dlaczego warto jechać na Hawaje? ›

Hawaje spokojnie można nazwać piękną krainą szczęścia, gdzie możesz zaznać lekkiej atmosfery wyspiarskiego życia, oglądać bajeczne i rajskie krajobrazy, poznać różnorodną kulturę oraz opalać się na rajskich i barwnych plażach niemal przez cały dzień.

Czy Hawaje są w USA? ›

Hawaje są najmłodszym z 50 stanów w USA. Dołączyły do Stanów Zjednoczonych 21 sierpnia 1959 roku. Wcześniej Hawaje były królestwem, a później została założona Republika Hawajów proklamowana 4 lipca 1894 rou, zajęta przez USA już 7 lipca 1898 rooku.

Ile kosztują wakacje na Hawajach? ›

Hawaje - Najlepiej ocenione hotele
  • -5% Holiday Inn Express Waikiki. Stany Zjednoczone, Hawaje, Honolulu. od 10 146 zł
  • Alohilani Resort Waikiki Beach. Stany Zjednoczone, Hawaje, Honolulu. od 19 558 zł
  • Hilton Hawaiian Village. Stany Zjednoczone, Hawaje. od 12 669 zł

Jak wygląda Hawaje? ›

Hawaje to wyspy wulkaniczne, pokryte cudowną, bujną roślinnością i bajkowymi górami. Archipelag Hawajów składa się z 8 wysp, z czego 7 jest zamieszkanych… a jedna z nich, Ni'ihau jest wyspą zakazaną! Brzmi to intrygująco, i takie właśnie jest…

Videos

1. Kultura Hawajów. Ciekawostki po wycieczce w parku Waimea (Oahu)
(zLukaszem)
2. Na Hawajach są tylko pożyteczne węże
(JASNA STRONA)
3. ★ 16 ciekawostek o wyspie Maui na Hawajach ★
(Karolina Chmielowiec)
4. Plusy i Minusy życia na Hawajach 🌴
(Ania Ciecko)
5. Fakty o krajach - Stany Zjednoczone 36
(MrDominik44)
6. Vlog z Lanikai, Oahu 2020 | Życie na Hawajach
(Ania Ciecko)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Edwin Metz

Last Updated: 10/23/2022

Views: 6195

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edwin Metz

Birthday: 1997-04-16

Address: 51593 Leanne Light, Kuphalmouth, DE 50012-5183

Phone: +639107620957

Job: Corporate Banking Technician

Hobby: Reading, scrapbook, role-playing games, Fishing, Fishing, Scuba diving, Beekeeping

Introduction: My name is Edwin Metz, I am a fair, energetic, helpful, brave, outstanding, nice, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.