HAWAJE: Ciekawostki – Julia i Sam (2022)

Rytmiczna muzyka, dziewczyny w słomianych spódniczkach, kwiaty na szyi i Mai Tai w ręku… Tak wyobrażaliśmy sobie wymarzone wakacje na Hawajach. Do tego szumiące na wietrze palmy, tęcza pojawiająca się znikąd i życie według zasady Aloha.

Hawaje zaskoczyły nas pod wieloma względami. Co naszym zdaniem warto wiedzieć o Hawajach przed wyjazdem? Sprawdźcie!

1. Hawaje istniały przed erą Kapitana Cooka

Kapitan Cook dotarł do hawajskich brzegów (na wyspę Kauai) w 1778 roku i ochrzcił „nieznane i dzikie lądy” Wyspami Sandwich.

Ale lądy te nie były „nieznane i dzikie”, bo rdzenni Hawajczycy (Polinezyjczycy) latami zarządzali nimi bardzo sprawnie. Każda z wysp miała swojego wodza (czy też króla) zwanego ali’l, wypracowany system podziału ziemi zwany ahupua’a oraz miejsca kultu i duchowych przywódców, czyli heiau i kahuna. Hawajczycy mieli swój język i kulturę – byli „pełnoprawnym” narodem na długo przed pojawieniem się europejczyków.

Co ciekawe – Kapitan Cook został zabity na Hawajach (w zatoce Kealakekua, na Wyspie Hawaii), gdy wrócił tam rok po ich odkryciu.

2. Hawaje były królestwem

Na wyspie O’ahu znajduje się jedyny pałac królewski w Stanach Zjednoczonych. Był siedzibą rodziny królewskiej Kamehameha, która zaczęła swoje panowanie na początku dziewiętnastego wieku, jednocząc wszystkie hawajskie wyspy. Król Kamehameha I to ważna postać dla Hawajczyków – należy mu sięszacunek.

Hawaje stały się częścią U.S.A po przewrocie dokonanym przez amerykańskich kolonistów, którzy kontrolowali tamtejszą ekonomię (ta historia budzi oczywiście kontrowersje do dziś dnia). Od 1898 roku Hawaje należą do Stanów. Od 1959 roku są odzielnym stanem – jedynym w całości położonym na wyspach.

3. Hawajczycy wciąż walczą o swoje prawa

Odnalezienie prawdziwie hawajskiej kultury na Hawajach graniczy z cudem, bo gdy na miejscu pojawili się europejscy misjonarze, tuziemcom zakazano porozumiewania się w rodzimym języku i kultywowania tradycji. Rdzenni mieszkańcy (Kānaka Maoli) nieustannie walczą o odzyskanie chociaż części swoich praw. Niestety – to daleka droga, której końca nie widać…

Piękne kwiaty plumerii i orchidei, sławne „aloha”, i taniec hola to to, co zostało wybrane z hawajskich zwyczajów, pięknie opakowane i wciśnięte na talerz turystom. Rdzenni Hawajczycy (którzy stanowią zaledwie jedną dziesiątą ogółu mieszkańców!) mówią, że to nic więcej jak karykatura ich własnej kultury.

(Video) ★ 16 ciekawostek o wyspie Maui na Hawajach ★

Zwiedzając warto szukać starych, hawajskich symboli, firm prowadzonych przez tuziemców (ci nie polecają np. sławnego Centrum Polinezji na O’ahu, które jest ponoć państwową, turystyczną maszynką do zarabiania pieniędzy) i pamiętać o ważności natury dla Hawajczyków – należą jej się ukłony.

4. Hawajczycy nie mówią „aloha” i nie mieszkają w chatkach krytych strzechą

Często tak wyobrażamy sobie tamtejszy klimat – mała chatka, palma i roześmiane buzie miejscowych. Prawda jest niestety nieco inna… Pomijając kwestię betonu, ilość hoteli i domów w europejskim stylu, wielu rdzennych Hawajczyków jest po prostu bezdomnych, więc chatki kryte strzechą byłyby dla nich spełnieniem marzeń.

A sławne „aloha” używane jest dziś powszechnie jako pozytywne pozdrowienie. Tyle, że głównie przez przyjezdnych.

Dla rdzennych Hawajczyków to, coś więcej niż pożegnanie, czy przywitanie – „aloha” to podstawowa zasada życia, która oznacza współistnienie w miłości. Oczywiście „aloha” na „dzień dobry” pojawia się także w ich słowniku, ale nie z taką intensywnością jak mogłoby się wydawać.

5. Nazywanie wszystkich mieszkańców Hawajczykami jest niegrzeczne

Hawajczykami powinno nazywać się jedynie rdzennych mieszkańców wysp oraz ich potomków. Jeśli ktoś przeprowadził się na Hawaje, a nawet urodził się tam i jest „lokalesem” już w kolejnym pokoleniu, nie jest Hawajczykiem, a nazywanie go tak może zostać odebrane za niegrzeczne.

6. Każda z hawajskich wysp jest zupełnie inna

W skład Hawajów wchodzi osiem wysp. Dwie, Kahoolawe i Niihau, to tzw. wyspy zakazane. Zwiedzać można sześć: O’ahu, Maui,Hawaii (zwaną też Big Island), Kauai, Molokai i Lanai. Każda jest inna i oferuje odmienne przeżycia.

Przeczytaj tekst Hawaje – którą wyspę wybrać? ,aby znaleźć najlepszą dla siebie.

7. Hawaje to… Hawaje

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało. Hawaje po angielsku to Hawaii, czytane z „w„ – Hawaii – a nie Hałai. Hawajskie nazwy i słowa poprawnie czyta się używając polskiej wymowy i akcentu – wymawiając np. nazwę wyspy Lanai, nie będziemy jej zangielszczać do „Lanaj”, tylko przeczytamy poprawnie, krótko, nie zawodząc, L-a-n-a-i.

(Video) 10 rzeczy o pochwie, których może nie wiesz

8. Kapu to miejsce święte

Podróżując po wyspach, w wielu miejscach można wypatrzeć znaki z napisem „Kapu”. Kapu oznacza miejsce święte i często zakazane, gdzie turyści (i nikt inny) nie powinien się pojawiać. Nawet jeśli przy oznaczeniu nie ma zakazu wstępu, punkty te należy traktować z wyjątkowym szacunkiem.

9. Na Hawajach pada deszcz

Mimo, że każda pora roku zdaje się być odpowiednia na hawajskie wakacje, trzeba pamiętać, że to tam jest najmokrzejsze miejsce na ziemi. Na Hawajach pada deszcz i to czasem kilkukrotnie w ciągu dnia. Może być duszno, parno i pochmurno, a wieczne słońce nie jest gwarantowane. Za to, przy takiej kompilacji, często pojawia się tęcza.

Zazwyczaj najmocniej pada na środku wysp (w górach) i na wschodnich wybrzeżach. Zachodnie zdają się być suchsze.

10. Hawaje to kraina ananasów. Drogich ananasów

To tu była swojego czasu największa plantacja ananasów na świecie. Owoce uprawia się na Hawajach do dziś i wciąż eksportuje (chociaż już nie w takich ilościach jak przed laty). Ale… W sklepach często sprzedawane są ananasowe produkty importowane z Filipin (więc warto pytać), a lokalne ananasy są niestety najdroższe.

Ananas jest też jednym z hawajskich symboli i często pojawia się w różnej formie na suwenirach.

11. Na Hawajach czas płynie wolniej

Spowolnione tempo jest raczej czymś typowym dla większości wyspiarskich krain. Nie inaczej jest na Hawajach – tu czas płynie wolniej i wszystko może poczekać do jutra. Planując loty, przejazdy, zakupy trzeba się z tym liczyć. Z opóźnieniami i bałaganem też.

12. Pomiędzy wyspami nie ma promów, trzeba poruszać się samolotami

Tak, na Hawajach nie kursują promy – Firma Hawaii Superferry, oferująca transport wodny, zbankrutowała w 2008 roku.

Z wyspy na wyspę można przedostać się jedynie samolotem. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest Hawaiian Airlines (do nich należą też małe samoloty Ohana by Hawaiian). Inne linie to Island Air i Mokulele Airlines. Loty odbywają się każdego dnia i to przynajmniej kilkukrotnie.

(Video) Wiedźmin 3: Ciekawostki i dziwne wydarzenia w Toussaint, które mogą cię zaskoczyć | część 20

Wyjątkiem są małe promy, którymi można dostać się z Maui na pobliskie wysepki, Molokai i Lanai.

13. Hawaje stoją w korku

Podobno mieszkaniec Honolulu (największego miasta Hawajów, znajdującego się na wyspie O’ahu) rocznie spędza w korku pięćdziesiąt dwie godziny!

Ale korki w miejskiej dżungli nie są zarezerwowane jedynie dla Honolulu. Stoi się w nich także na dzikiej wyspie Kauai i w raju dla nowożeńców, czyli na Maui. Ilość samochodów i intensywność ruchu na Hawajach – przeraża.

Z drugiej strony, transport publiczny jest tam słabo rozwinięty, więc mieszkańcy (i turyści) nie mają wyboru.

14. Na Hawajach jest drogo

I to pewnie nie jest zaskoczeniem. Na Hawajach jest drożej niż na amerykańskim kontynencie, bo wszystko – produkty spożywcze i codziennego użytku oraz paliwo – są tu importowane. Ceny są różne także w zależności od wyspy – najdroższe są wyspy Hawaii, Molokai i Lanai.

15. Na Hawajach je się mielonkę z puszki

Mielonka marki SPAM (zwana też konserwą turystyczną) to jeden z najpopularniejszych przysmaków na Hawajach, zwany „hawajskim stekiem”. I nie ma w tym nic z żartu. Na Hawajach spożywa się około siedmiu milionów puszek rocznie, a mielonkę znajdziemy w każdej kuchni i – w wielu restauracjach.

Skąd się wzięła ta popularność? Konserwa była rozwiązaniem na czas wojny. Hawaje są ważną bazą wojskową, a podczas II Wojny Światowej dużo się tam działo, więc spożycie konserwy na wyspach było wysokie. Potem na Hawajach pojawiło wielu migrantów z Chin, Filipin czy Japonii, którzy zaczęli dodawać ją do swoich tradycyjnym dań.

Dziś można zamówić np. sushi z mielonką SPAM (SPAM Musubi) czy smażoną mielonkę z warzywami. Wersji jest mnóstwo, a konserwa turystyczna nie jest tu daniem dla biedaków.

(Video) Co potrafi największy koń świata

Podobno nawet z MacDonaldzie można zamówić hamburgera z plastrem mielonki…

Tego trzeba spróbować! Podobnie jak: poke (czyli sałatki z surową rybą), loco moco (czyli ryżu z jajkiem hamburgerem i sosem pieczeniowym) i saimin (czyli hawajskiej wersji azjatyckich nudli).

16. Shaka – i wszystko jasne

Shakato pozdrowienie, które musicie znać. Znaczyhang loose.To gest, ruch ręki, z zadartym do góry małym palcem i kciukiem. Oznacza także: dzień dobry, do widzenia, miłego dnia, powodzenia. A skąd się wziął ten „ruch”? Teorii jest tyle, że chyba nikt do końca nie wiem…

HAWAJE: Ciekawostki – Julia i Sam (1)

Zdjęcie: http://sunsurfandsea.tumblr.com/post/40525184939

No to – miłego dnia!

FAQs

Z czego Słyna Hawaje? ›

Hawaje słyną z czterokilometrowej plaży Waikiki zapewnia te wygody, łącznie z bajecznie ciepłym i czystym oceanem i z falami wymarzonymi na surfing. To właśnie na Hawajach wymyślono ten sport, a na świecie upowszechnił go mistrz olimpijski Duke Kahanamoku - tubylec archipelagu.

Czy drogie jest życie na Hawajach? ›

Rzeczywiście, Hawaje nie należą do najtańszych miejsc na świecie. Co więcej, życie na Hawajach jest najdroższe ze wszystkich stanów Ameryki Północnej. Stosunkowo niewielki obszar wysp nie daje możliwości upraw i hodowli, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich mieszkańców.

W jakim kraju są Hawaje? ›

Hawaje (w języku hawajskim: Hawaiʻi, po ang. Hawaii) 50. stan USA i archipelag wulkanicznych wysp. Położone są prawie dokładnie w środku północnej części Pacyfiku, wchodzą w skład północno-wschodniej Polinezji.

Czy na Hawajach jest drogo? ›

Czy Hawaje jest drogim regionem? Średnie ceny w Hawajach są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Hawajach będziesz musiał zapłacić 2.86 razy więcej za to niż w Polsce.

Jak długo trwa lot na Hawaje? ›

Ile trwa lot do Hawaje? Bezpośredni lot z Polski do Hawaje trwa zwykle 29h 07min, a pokonywana odległość to 11937 km. Najpopularniejsza trasa to Warszawa - Honolulu, a średni czas lotu to 25h 40min.

Ile Hawaje mają wysp? ›

To najpiekniejszy archipelag polozony na Oceanie Spokojnym. Jest najmlodszym sposród 50. stanów USA i jedynym lezacym wylacznie na wyspach. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, sklada sie ze 137 wysp, w tym osmiu wiekszych: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Duzej Wyspy Hawai.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Ile jest z USA na Hawaje? ›

Stan ten położony jest na archipelagu Hawaje, w odległości około 4 tysięcy kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Jaki alkohol na Hawajach? ›

Na rozgrzewkę, wiadomo, najlepsza wódka – czysta albo korzenna. W warunkach ekstremalnych, np.: na oblodzonej górskiej przełęczy, wypada łyknąć Jagermeister'a, oczywiście z beczułki dostarczonej przez wiernego bernardyna.

Jak wyjechać na Hawaje? ›

Jako że Hawaje to teren Stanów Zjednoczonych, obywatele Polski muszą przed wyjazdem postarać się o wizę. Procedura nie jest trudna, ale czasochłonna, więc warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Hawaje last minute są opcją jedynie dla osób, które posiadają już wizę amerykańską w paszporcie.

Jak dolecieć z Polski na Hawaje? ›

Na Hawaje tylko samolotem!

Z Warszawy można tam dolecieć z zaledwie jedną przesiadką! Wystarczy kupić np. bilet Lot'u do Los Angeles, a stamtąd jednym z kilku połączeń dziennie amerykańskimi liniami lotniczymi do Honolulu. Gdyby się dobrze uwinąć to w 24 godziny jesteście na miejscu.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Co oznacza nazwa Hawaje? ›

Hawaje (haw. Mokupuni o Hawaiʻi; ang. Hawaii, dawniej: Sandwich Islands, nazwane tak przez Cooka na cześć Johna Montagu, hrabiego Sandwich) – archipelag pochodzenia wulkanicznego w Polinezji na Oceanie Spokojnym.

Jakie zwierzęta żyją na Hawajach? ›

Hawajska dżungla to unikalne miejsce na świecie. Nie spotkamy tutaj żadnych gadów, węży, czy innych niebezpiecznych zwierząt. Natomiast jeżeli będziemy mieli szczęście, to wśród gąszczu pnączy i zieleni zobaczymy dzikie konie a nawet dziki.

Na czym leza Hawaje? ›

Mokuʻāina o Hawaiʻi) – najmłodszy z 50 stanów Stanów Zjednoczonych (dołączony 21 sierpnia 1959 roku). Jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Położony na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie Oʻahu.

Ile kosztuje najtańszy lot na Hawaje? ›

Ceny lotów do regionu Hawaje różnią się w zależności od miesiąca, linii lotniczych, momentu dokonania rezerwacji, lotniska wylotu i innych czynników, a średnia cena lotów, której można spodziewać się na momondo, to 5 813 zł za osobę. Najtańsze loty kosztują około 707 zł za osobę.

Ile kosztują wakacje na Hawajach? ›

Ocena według klientów
 • 18 188 zł za osobę sprawdź cenę ...
 • 28 453 zł za osobę Stany Zjednoczone / Wyc. ...
 • 19 716 zł za osobę Lato 2023. ...
 • 16 641 zł za osobę Lato 2023. ...
 • 15 818 zł za osobę Stany Zjednoczone / Wyc. ...
 • 19 289 zł za osobę Lato 2023. ...
 • 29 455 zł za osobę Stany Zjednoczone Ameryki / Wyc. ...
 • 13 309 zł za osobę

Gdzie są Hawaje lotnisko? ›

Port lotniczy Honolulu (ang.: Honolulu International Airport, kod IATA: HNL, kod ICAO: PHNL) – międzynarodowe lotnisko położone 5 km na zachód od centrum Honolulu, na wyspie Oʻahu. Jest największym portem lotniczym na Hawajach.

Jak wygląda Hawaje? ›

Hawaje to wyspy wulkaniczne, pokryte cudowną, bujną roślinnością i bajkowymi górami. Archipelag Hawajów składa się z 8 wysp, z czego 7 jest zamieszkanych… a jedna z nich, Ni'ihau jest wyspą zakazaną! Brzmi to intrygująco, i takie właśnie jest…

Czy na Hawajach jest malaria? ›

Choroby tropikalne na Hawajach

Hawaje są jednym z najbardziej bezpiecznych egzotycznych archipelagów na świecie, jeżeli chodzi o choroby tropikalne. Nie ma ryzyka malarii, dengi, japońskiego zapalenia opon mózgowych i innych tego typu chorób.

Dlaczego warto jechać na Hawaje? ›

Hawaje spokojnie można nazwać piękną krainą szczęścia, gdzie możesz zaznać lekkiej atmosfery wyspiarskiego życia, oglądać bajeczne i rajskie krajobrazy, poznać różnorodną kulturę oraz opalać się na rajskich i barwnych plażach niemal przez cały dzień.

Co kojarzy się z Hawajami? ›

Hawaje w potocznym skojarzeniu to egzotyczny raj - wyspy, na których panuje wieczna pogoda i radość. Kojarzą się z tańcem hula, świątyniami, drinkami pitymi na plaży tuż przy przejrzystej wodzie.

Co warto zjeść na Hawajach? ›

Typowe hawajskie potrawy:
 • poke, czyli surowa ryba z wodorostami, rodzaj sushi,
 • poi, pasta z taro,
 • kalua, danie z wieprzowiny i kapusty,
 • lao lao, czyli wieprzowina z rybą duszone w liściach taro,
 • shave ice, czyli prosty deser lodowy.

Ile jest z USA na Hawaje? ›

Stan ten położony jest na archipelagu Hawaje, w odległości około 4 tysięcy kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Jaka waluta obowiązuje na Hawajach? ›

Na Hawaje nie wolno wwozić roślin, żywności oraz narkotyków. Na wyspach obowiązującą walutą jest dolar amerykański.

Jakie zwierzęta żyją na Hawajach? ›

Symbole stanu
Symbole Stanu Hawaje
KwiatHibiskus hawajski (Hibiscus furcellatus)
SsakMniszka hawajska
Ssak morskiDługopłetwiec
PrzydomekAloha State
6 more rows

Jak wygląda Hawaje? ›

Hawaje to wyspy wulkaniczne, pokryte cudowną, bujną roślinnością i bajkowymi górami. Archipelag Hawajów składa się z 8 wysp, z czego 7 jest zamieszkanych… a jedna z nich, Ni'ihau jest wyspą zakazaną! Brzmi to intrygująco, i takie właśnie jest…

Jakie są Hawaje? ›

Archipelag Hawajski to archipelag powulkaniczny, który znajduje się w Polinezji na Oceanie Spokojnym. Hawaje składają się z ośmiu wysp głównych. Są to: Hawaiʻi, Oahu, Kauai, Molokai, Lānai, Maui, Niihau i Kahoolawe. Poza tym do Hawajów należy też kilkanaście mniejszych wysepek czy gór podwodnych.

Co rośnie na Hawajach? ›

Wyspy są znane z największych upraw ananasów na całym świecie. Poza ananasami, uprawia się tu także dużo trzciny cukrowej, kokosów i sandałowca. Jedną z głównych atrakcji turystycznych Hawajów są wycieczki po polach, oczywiście z przewodnikiem, który opowiada o ciekawostkach na temat danej uprawy.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Jaki alkohol na Hawajach? ›

Na rozgrzewkę, wiadomo, najlepsza wódka – czysta albo korzenna. W warunkach ekstremalnych, np.: na oblodzonej górskiej przełęczy, wypada łyknąć Jagermeister'a, oczywiście z beczułki dostarczonej przez wiernego bernardyna.

Czy w Honolulu jest bezpiecznie? ›

W Honolulu bez problemu możecie wychodzić „na miasto” w nocy. Na ulicach jest wielu turystów, nie ma poczucia zagrożenia czy jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Czy trzeba mieć wizę na Hawaje? ›

Wiza, wniosek ESTA i przepisy wjazdowe do USA. Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy turystycznej. Jedynym wymogiem aby wyjechać legalnie do Stanów Zjednoczonych będzie wypełnienie formularza i rejestracja w systemie ESTA.

Jak wyjechać na Hawaje? ›

Jako że Hawaje to teren Stanów Zjednoczonych, obywatele Polski muszą przed wyjazdem postarać się o wizę. Procedura nie jest trudna, ale czasochłonna, więc warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Hawaje last minute są opcją jedynie dla osób, które posiadają już wizę amerykańską w paszporcie.

Videos

1. FILIPINY ◀🌎 Niezwykła Historia Filipin 🇵🇭 Fakty i Ciekawostki (Film z 2017r.)
(ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak)
2. LINIA ZMIANY DATY ◀🌎 Paradoksy, Ciekawostki, Historia
(ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak)
3. 25 Ciekawostek na temat Zwierzogrodu
(Bartzzi)
4. 10 NAJWIĘKSZYCH WPADEK YOUTUBERÓW! (WERSOW, FRIZ, TROMBA, TEAM X, Kamuś)
(diami)
5. 40 niesamowicie łatwych do zapamiętania ciekawostek o kosmosie
(JASNA STRONA)
6. KĄPIEL W DŻUNGLI 😱 Wyprawa w głąb amazońskiej puszczy 🌴 AMAZONIA 2020 | Agnieszka Grzelak Vlog
(Agnieszka Grzelak Vlog)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Tish Haag

Last Updated: 12/17/2022

Views: 6213

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tish Haag

Birthday: 1999-11-18

Address: 30256 Tara Expressway, Kutchburgh, VT 92892-0078

Phone: +4215847628708

Job: Internal Consulting Engineer

Hobby: Roller skating, Roller skating, Kayaking, Flying, Graffiti, Ghost hunting, scrapbook

Introduction: My name is Tish Haag, I am a excited, delightful, curious, beautiful, agreeable, enchanting, fancy person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.