List motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (2022)

Aplikujesz do urzędu? Przed Tobą rekrutacja wymagająca dopełnienia wielu formalności. Stosowne zaświadczenia i dokumenty, które trzeba dostarczyć, są z reguły jasno opisane w ofercie o naborze do pracy na stanowisko urzędnicze. A co z listem motywacyjnym? Jak powinien być zaadresowany i do kogo? Jaką mieć długość i strukturę? Co zawierać?

Wyjaśnimy Ci krok po kroku, jak napisać list motywacyjny do urzędu. To jeszcze nie wszystko. Z naszego artykułu dowiesz się również, jak napisać CV urzędnika. Na początek przyjrzyj się poniższym przykładom listów motywacyjnych.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

List motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (1)

List motywacyjny do urzędu skarbowego — przykład

Warszawa, 4.09.2019

Zenon Nowak

Numer telefonu

Adres e-mail

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Lindleya 14

02-013 Warszawa

Szanowni Państwo,

aplikuję na stanowisko referenta w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście, bo moje kwalifikacje i doświadczenie pozwalają mi sądzić, że jestem kandydatem bardzo dobrze dopasowanym do Państwa wymagań. Będzie mi niezmiernie miło przedstawić 4 powody, dla których warto mnie zatrudnić.

Przez ostatnie 3 lata zajmowałem sięporządkowaniem dokumentacjiiprowadzeniem biuraw niewielkiej kancelarii prawniczej. Nauczyłem się sprawnego rozwiązywania problemów iskutecznej komunikacji z petentami.

Jako absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Administracja mamwiedzę na temat przepisów prawa administracyjnegoorazumiejętność interpretowania skomplikowanych pism. Podczas studiów odbywałem praktyki w Urzędzie Skarbowym, dlatego praca dla Państwa nie będzie moim pierwszym doświadczeniem w tego typu placówce.

Doskonale znam iobsługuję programy pakietu Office(Excel, Word, Power Point), a także Google Docs, dzięki czemu bez problemu mogę zapewnić szybkie wdrożenie się w tryb Państwa pracy. Problemu nie stanowi dla mnie też komunikacja w języku angielskim, którym posługuję się biegle.

Jednym z moich osiągnięć na poprzednim stanowisku był szybki (po 4 miesiącach) awans z pracownika biurowego na asystenta adwokata Jerzego Prawnego. Zapewniam, że będą Państwo równie zadowoleni z mojej pracy, co moi poprzedni pracodawcy.

Będę wdzięczny za możliwość spotkania z Państwem i szerszej rozmowy na temat moich kwalifikacji.

Z poważaniem

Zenon Nowak

List motywacyjny do urzędu miasta — przykład

Warszawa, 5.09.2019

Anna Janik

Numer telefonu

Adres e-mail

Urząd m.st. Warszawy Urząd Dzielnicy Śródmieście

Wydział Kadr dla Dzielnicy Śródmieście

Szanowni Państwo,

z przyjemnością wezmę udział rekrutacji na stanowiskoInspektora ds. Księgowości budżetowejw Urzędzie Miasta Warszawy. Moje kwalifikacje odpowiadają wszystkim wymaganiom wymienionym przez Państwa w ofercie. Chciałabym wskazać konkretne powody, dla których warto rozważyć moją kandydaturę.

1. Jako doświadczona księgowa, pracująca między innymi na stanowisku Kierownika działu rachunkowego w firmie “Saldo”, doceniana zarówno przez podwładnych, jak i zarząd firmy, chciałabym podjąć wyzwanie, jakim jest praca w księgowości budżetowej.

2. W obecnej pracy zdobyłam również doświadczenie w czytaniu ustaw związanych z kwestiami budżetowymi. Wdrożenie do pracy jako Inspektor ds. Księgowości budżetowej w Państwa urzędzie przebiegłoby dla mnie z pewnością bardzo sprawnie.

3. Wykorzystując wiedzę z zakresu księgowości budżetowej (udokumentowanej kursem w SKwP) mogę stać się cennym członkiem działu finansowego w Urzędzie Miasta Warszawa.

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby odpowiedzieć na Państwa pytania i porozmawiać o perspektywach ewentualnej współpracy.

Z poważaniem

Anna Janik

Jeśli piszesz list motywacyjny do urzędu gminy, możesz również skorzystać z powyższych wzorów. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak stworzyć skuteczny list motywacyjny do urzędu.

1. Kiedy piszemy list motywacyjny do urzędu?

Ogłoszenia o pracę do urzędu mają to do siebie, że są w nich zawarte szczegółowe instrukcje. To dlatego, że zgodnie z prawem stanowiska urzędnicze muszą być obsadzone osobami o konkretnym wykształceniu, nie karanymi i o tak zwanej nieposzlakowanej opinii.

Oferty pracy dla urzędników wymagają najczęściej złożenia takich dokumentów, jak:

 • curriculum vitae (CV)
 • list motywacyjny
 • kserokopia dyplomu ukończenia studiów/szkoły średniej
 • kserokopie świadectw pracy lub zaświadczenie z obecnego zakładu pracy potwierdzające staż pracy
 • inne dokumenty potwierdzające wymagane kwalifikacje i umiejętności zawodowe
 • wypełnione i podpisane oświadczenie zgodnie ze wzorem znajdującym się na stronie urzędu.

Jeśli zdarzy się tak, że w ogłoszeniu, na które aplikujesz nie jest wymagane złożenie listu motywacyjnego, warto mimo wszystko dołączyć go do swojego zgłoszenia. Będziesz pewnie rywalizował o pracę z kandydatami o podobnych kwalifikacjach i list motywacyjny może dać Ci nad nimi przewagę. Tu ciekawa informacja — wśród urzędników jest aż 70% kobiet!

Podsumowując — aplikując do urzędu, zawsze dołączaj list motywacyjny. Nie tylko zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie, ale także od razu zaprezentujesz swoje umiejętności tworzenia oficjalnych pism.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazList motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (2)

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Jak napisać list motywacyjny do urzędu?

Zacznijmy od tego, że Twój list motywacyjny nie może być za długi. Musi zmieścić się na jednej stronie A4 (razem danymi kontaktowymi). Powinien mieć także przejrzystą strukturę, która ułatwi pracownikom działu kadr w danym urzędzie przeczytanie Twojego listu. Dlatego podziel dokument na około 3–4 akapity i rozdziel je jednowersowymi przerwami.

Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, skup się na swoich najważniejszych kwalifikacjach. Opisz wykształcenie i udowodnij, że wiedza ze studiów lub praktyk i staży będzie bardzo przydatna w pracy urzędowej. Wymień także umiejętności, które przydadzą Ci się w pracy jako urzędnik.

Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak napisać i co powinien zawierać list motywacyjny do urzędu. Zastosuj się do poniższych rad i wzoruj się na przykładach listów motywacyjnych podanych u góry.

Nadaj nazwę dokumentowi

List motywacyjny napisz w programie Word. Wybierz odpowiedniej wielkości czcionkę, najlepiej w rozmiarze 12 punktów. Nie stosuj kolorów. Nie różnicuj czcionek — najlepiej wybrać bezpieczny Arial, Calibri lub stary dobry Time New Roman. W żadnym wypadku nie dodawaj do treści listu motywacyjnego do urzędu emotikonów, bo wypadniesz niepoważnie.

W samym liście motywacyjnym nie musisz umieszczać wyśrodkowanej frazy LIST MOTYWACYJNY. Wystarczy, jeśli odpowiednio nazwiesz plik ze swoim dokumentem, najlepiej umieszczając w tytule e-maila swoje imię i nazwisko, nazwę stanowiska i urzędu. Oto przykład prawdłego tytułu e-maila z listem motywacyjnym:

Temat: Anna Nowak - Nabór na stanowisko referenta w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

Na górze umieść swoje dane kontaktowe

Zanim to zrobisz, w prawym górnym rogu podaj miejscowość i datę złożenia listu. Niżej, po lewej stronie, umieść swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, czyli telefon i adres e-mail. Pamiętaj, żeby Twój mail brzmiał profesjonalnie i zawierał w nawie Twoje nazwisko. Czasami warto dodać również do danych kontaktowych adres korespondencyjny — urzędy wciąż lubią komunikować się drogą pocztową.

W prawym górnym rogu dodaj dane adresata listu

Dane adresata listu umieszcza się po prawej stronie dokumentu. Możesz również dodać je tuż pod swoimi danymi. To nie będzie błąd .Ważne, żeby zachować ten sam rozmiar i rodzaj czcionki.

Jak zaadresować list motywacyjny do urzędu? W ofercie będzie widniała pełna nazwa instytucji. Co więcej, możesz spodziewać się tego, że pracodawca wyraźnie zaznaczy, do kogo kierować zgłoszenia. W urzędach sprawy załatwia się porządnie, urzędowo i z pełną jawnością danych. Pamiętaj, że nie wystarczy podać jedynie nazwy urzędu, ale również jego pełen adres.

List motywacyjny do urzędu zacznij zwrotem grzecznościowym

List motywacyjny do urzędu najlepiej zacząć od formalnego zwrotu Szanowni Państwolub Szanowna Pani/Szanowny Panie, jeśli znasz nazwisko osoby, do której adresujesz swój dokument. Nigdy nie zaczynaj listu od Witamczy Dzień dobry, bo są to zwroty mniej formalne. Ich użycie w liście motywacyjnym może całkowicie przekreślić Twoje szanse, bo przyszły urzędnik ma obowiązek znać zasady tworzenia oficjalnych pism.

Skomponuj chwytliwy wstęp

Zacznijlist motywacyjny od czegoś, co od razu zainteresuje rekrutera i wciągnie go w lekturę Twojego dokumentu. Podaj powód aplikowania na dane stanowisko w urzędzie i konkretny przykład potwierdzający wartość Twojej kandydatury.

Nie zapomnij wymienić nazwy stanowiska lub tytułu danego naboru, bo to bardzo istotne, by pokazać, że nie wysyłasz tego samego listu do wszystkich pracodawców. Już w pierwszych zdaniach zasygnalizuj, że podasz najważniejszego powody, dla których warto Cię zatrudnić.

Napisz, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko

Sekretem do stworzenia skutecznej treści listu motywacyjnego do urzędu jest analiza samego ogłoszenia o pracę. Jak widzisz na przykładach u góry, wiele fragmentów tekstu jest wyboldowanych. Te pogrubione frazy to nic innego jak odpowiedzi na wymagania zawarte w informacji o naborze na stanowisko urzędnicze. Np. kiedy potrzebujesz listu motywacyjnego księgowej do urzędu, podkreśli swoje doświadczenie na podobym stanowisku.

Postaraj się tak opisać swoją kandydaturę, aby odnosiła się do oczekiwań przyszłego pracodawcy i nie powtarzaj tych samych informacji z CV. List motywacyjny piszesz właśnie po to, by rozwinąć zawarte w życiorysie zawodowym dane.

Skup się na tym, co jest najistotniejsze w pracy na danym stanowisku. Przekonaj pracodawcę, że jesteś naprawdę zainteresowany wykonywaniem obowiązków urzędowych, opisanych w ogłoszeniu.

Zakończ list motywacyjny do urzędu odpowiednim zwrotem

W zakończeniu listu motywacyjnegodo urzędu napisz koniecznie zdanie o tym, że liczysz na możliwość spotkania i szczegółowej rozmowy o Twoich kwalifikacjach. Użyj zwrotu grzecznościowego Z poważaniemlub Z wyrazami szacunku i podpisz listswoim imieniem i nazwiskiem.

Zobacz też: List motywacyjny do Straży Miejskiej — wzór [aplikant], porady.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazList motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (3)

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Jak napisać CV urzędnika?

CV urzędnika ma być bardzo czytelnie i zawierać szczegółowe informacje, między innymi o wykształceniu i konkretnych umiejętnościach. Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego kandydata, rekruter będzie brał pod uwagę zgodność aplikacji w wymaganiami oferty.

W CV do urzędu uwzględnij więc wszystkie kwestie istotne dla Twojego potencjalnego pracodawcy i zadbaj o wygląd dokumentu. Jak sam wiesz, umiejętność porządkowania informacji i biegłość w tworzeniu dokumentów to niektóre z cech dobrego urzędnika

Nasze szablony CV doskonale nadają się użycia w rekrutacji do urzędu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz szablon profesjonalny i tradycyjny (oferujemy także szablon nowoczesny oraz kreatywny, ale lepiej w tym przypadku wybrać bardziej stonowaną wersję dokumentu).

Pamiętaj, że w profesjonalnym CV muszą znaleźć się takie elementy, jak:

 • podsumowanie zawodowe(znane również jako sekcja CV O mnie)
 • umiejętności (w tym umiejętności miękkie i twarde)
 • opis doświadczenia zawodowego
 • wykształcenie
 • opis zainteresowań (hobby w CV)
 • klauzula CV o ochronie danych osobowych.

Na koniec sprawdź, czy w liście motywacyjnym i CV nie popełniłeś błędów ortograficznych. Zadbaj o to, by żadna drobnostka nie przekreśliła Twojej kandydatury.

Przeczytaj również: Jak zostać prokuratorem? Państwowe wymagania

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

List motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (4)NIE

List motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika (5)TAK

Stwórz CV teraz

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące tworzenia listu motywacyjnego do urzędu lub dokumentów aplikacyjnych do naborów w ramach służby cywilnej w ogóle, zadaj pytanie na forum poniżej artykułu. Nasi eksperci chętnie udzielą Ci fachowej porady.

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated: 11/20/2022

Views: 6056

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.