Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (2023)

Postanowiliśmy z żoną spędzić kilka dni w listopadzie na Sardynii. Przedstawiam najpiękniejsze plaże oraz najciekawsze atrakcje Sardynii. Zapraszam do lektury przewodnika po Sardynii.

#PRZELOT I HOTEL
Udało się znaleźć w miarętanie połączenie linią Ryanairz Krakowa, ale nie było to takie proste, gdyż po sezonie jest bardzo mało połączeń lotniczych. Warto sprwadzić inne większe miasta jak Warszawa, czy Katowice, gdyż siatka połączeń często się zmienia.

Jak dojechać do Sardynii na własną rękę?

Ciekawą opcją na Sardynię możę być podróż własnym samochodem. W ten sposób dotarła tam ekipa z bloga Travelek24. Jak im poszło, którędy pojechać? Przeczytacie o tym na ich blogu.

Nocleg zarezerwowaliśmy w Cagliari przez Booking z opcją anulowania rezerwacji do około 2 tygodni przed terminem. I tutaj zaczęły się schody, najpierw została pobrana płatność za nocleg z karty, a dzień później skontaktował się z nami obiekt, że zamykają i musimy anulować rezerwację bez pobierania opłaty (w momencie, gdy zostało 2h do bezpłatnego anulowania przez nas).Ostatecznie udało się wynająć przyjemny B&B 10 minut jazdy autem od Cagliari, w trochę wyższej cenie niż pierwotny, jednakże Booking stanął na wysokości zadania i po przyjeździe zwrócił różnicę. Wspomniany B&B to Gentarrubia w miejscowości Capoterra. Położony lekko na uboczu w dzielnicy domków jednorodzinnych. Wskazane wynajęcie samochodu z uwagi na dojazd, niemniej obiekt oferuje możliwość bezpłatnego parkowania przy posesji.

Na terenie B&B znajduje się basen zewnętrzny, jednakże nam nie dane było z niego korzystać. Obsługa bardzo przyjemna, osoba na recepcji znała angielski, pokoje codziennie sprzątane, łazienka była dostępna w pokoju, który był urządzony z gustem. Do dyspozycji w cenie były śniadania, całkiem smaczne w stylu europejskim, do wyboru pieczywo, owoce, nabiał, wędliny. W obiekcie znajdowało się płatne wifi, które ostatecznie okazało się być bezpłatne.

#WYNAJĘCIE AUTA
Nasz pobyt na Sardynii zaczął się w Cagliari, do którego przylecieliśmy 8 listopada w godzinach popołudniowych, pogoda była przeciętna, temperatura wyższa niżw Polsce (około 14 stopni).

Czy warto wynająć auto na Sardynii?

ynajęliśmy auto, białego Fiata 500 w firmie Sicily by Car. Była to najtańsza opcja, przy wzięciu pełnego ubezpieczenia byławymagana jedynie kaucja paliwowa 200E, a koszt wynajmu na 4 dni z ubezpieczeniem nieznacznie przekroczył 100E.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (1)

#CAGLIARI
Z lotniska udaliśmy się na kwaterę, przepakowaliśmy i wróciliśmy do Cagliari pozwiedzać miasto. W pierwszej kolejności udaliśmy się naPlażęPoetów (Spiaggia del Poetto), która ciągnie się przez kilka kilometrów we wschodniej części miasta, niestety przyjechaliśmy tam chwilę po zmroku, a dodatkowo bardzo chłodny i porywisty wiatr spowodował, że nie zostaliśmy tam zbyt długo i udaliśmy się do centrum. Auto zostawiliśmy na parkingu w okolicy mariny, parking płatny do godziny 20:00 koszt około 1,5E za godzinę. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy około 18:30, warto to odnotować, gdyż większość restauracji o tej porze była zamknięta, a ich otwarcie było zaplanowane na 19:30-20:00. Cagliari położone jest na niewielkich wzgórzach, a w samym centrum wiją się wąskie i urokliwe uliczki. My byliśmy tam po sezonie, który trwa tam do końca października, w związku z tym było bardzo pusto. Ruch na uliczkach rozpoczął się dopiero około 20:00 po otwarciu się restauracji. Jako ciekawostkę należy wspomnieć fakt, iż nie uświadczyliśmy tam muzułmanów, którzy są bardzo liczni w Europie południowej. Udało nam się znaleźć przyjemną restaurację, która serwowała smaczną pizzę. Ceny były przystępne, natomiast co ważne trzeba pamiętać, że Włosi doliczają często opłatę za tzw. serwis oraz nakrycie (coperto), które w godzinach wieczornych może być droższe. Nie znaleźliśmy tej pozycji w menu, jednakże został nam doliczony serwis 4E oraz coperto 5E.

Gdzie zjeść w Cagliari?

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (2)

(Video) SARDYNIA to najpiękniejsza europejska wyspa - 5 DNI W RAJU

#POŁUDNIOWO ZACHODNIA SARDYNIA

9 listopada (środa) postanowiliśmy zwiedzić południowo-zachodnią część wyspy. Pogoda z rana była przepiękna, świeciło słońce, a temperatura sięgała 19 stopni. Pierwsza na naszej trasie znalazła się miejscowość Chia z niewielką plażą w zatoczce, nad którą górowała niewielka wieża (Torre di Chia). Spotkaliśmy tam również mieszkająca na wyspie Polkę, która wspomniała, że jeszcze tydzień wcześniej było 27 stopni - zadziwiające :)

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (3)

Stamtąd udaliśmy się do Sant'Antioco, małej miejscowości znajdującej się na wyspie o tej samej nazwie. Na wyspę z Sardynii prowadzi krótki most. Część trasy wiodła malowniczym wybrzeżem, z pięknymi widokami na Morze Śródziemne. Drogi były bardziej kręte niż te w Bieszczadach czy Tatrach. Co chwila na poboczu znajdowały się punkty widokowe z możliwością zaparkowania samochodu.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (4)

Wybrzeże raczej skaliste przeplatało się z położonymi malowniczo miejscowościami i niewielkimi plażami znajdującymi się w urokliwych zatoczkach.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (5)

Nieopodal Sant'Antioco zepsuła się pogoda i zaczął padać deszcz. Miasteczko całkiem przyjazne wydawało się wymarłe. Znajduje się w nim niewielki port. Centrum tradycyjne, czyli sporo wąskich, jednokierunkowych i krętych uliczek bez chodników.

Sardynia największe atrakcje

W centrum miasta znaleźliśmy plac przypominający niewielki rynek oraz niewielką restauracjęserwującą przepyszne BIO jedzenie. Dla odmiany w porównaniu do poprzedniej restauracji nie doliczono nam serwisu oraz coperto. W trakcie obiadu przestał padać deszcz, który z przerwamistał się nieodłącznym towarzyszem aż do końca dnia.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (6)

(Video) VLOG: Sardynia cz. II - najbardziej turkusowy turkus!

Co zobaczyć na Sardynii?

Następnie udaliśmy się do miasta Iglesias, w celu znalezienia słynnej ulicy z wiszącymi parasolkami. Niestety po przybyciu zaczął padać bardzo ulewny deszcz, co zweryfikowało nasze plany. Postanowiliśmy zrezygnować i pojechaliśmy w stronę zachodniego wybrzeża. Celem była plaża Spiaggia Piscinas, na której znajdują się najwyższe na wyspie ruchome wydmy sięgające 50m wysokości. W jej kierunku jechaliśmy górzystym wybrzeżem, a po drodze zatrzymywaliśmy się kilkukrotnie przy mniejszych plażach.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (7)

Najciekawsza z nich to Cala Domestica tzw. plaża sekretna, położona w głęboko wchodzącej w ląd zatoczce. Nad wszystkim góruje wieżyczka na wysokiej skale.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (8)

Niestety z Sekretnej Plaży przepędził nas deszcz. Pojechaliśmy do naszego ostatniego celu, którym była plaża z wydmami. Droga była bardzo kręta, prowadziła przez góry, osoby o słabym żołądku muszą uważać. Na koniec czekał nas zjazd krętą drogą, o długości około 10km z wysokości kilkuset metrów. Była to droga dojazdowa do w/w plaży. Po drodze minęliśmy kilka niemal opuszczonych wiosek (taka pora roku). Za jednym z zakrętów mało nie wjechaliśmy w policję, która akurat sprzątała po kamperze, który uderzył w barierki.Wrażenie zrobiła na nas wioska Ingurtosu, która wygląda jak po bombardowaniu. W internecie znalazłem informację, że wioska opustoszała w latach 60, a wcześniej była tam kopalnia. Na ostatnich kilku kilometrach drogaz asfaltowej stała się piaszczysta. Bardzo nieprzyjemnie się nią jechało. Wydmy zrobiły wrażenie, a na plażę dojechaliśmy już o zmroku. Była przepiękna, pusta i jednocześnie strasznie tajemnicza.

Najpiękniejsze plaże Sardynii
Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (9)

Sardynia najpiękniejsze miejsca

Stamtąd pojechaliśmy na kwaterę. Przejazd powrotny ciemną, leśną doliną przez zburzone zabudowania i opustoszałe wioski powodowały ciary na skórze. Czasem z lasu wyłoniło się jakieś zwierzę, widzieliśmy kilka saren i jelonków. W drodze powrotnej nawigacja sprawiła nam niespodziankę, w mieście Arbus, w której było bardzo wiele krętych uliczek gps nam skapitulował i nie wiedział, gdzie nas skierować.

#PÓŁNOCNO ZACHODNIA SARDYNIA
10 listopada (czwartek) postanowiliśmy pojechać na północny zachód wyspy. Naszym celem była Grota Neptuna (Grotta di Nettuno) znajdująca się w okolicy Alghero. Z Cagliari pojechaliśmy na północ autostradą w stronę Sassari, ruch umiarkowany, a im dalej na północ to było mniej aut. Grota znajduje się w bardzo pięknymmiejscui jest widoczna również od strony morza. Schodzi się do niej po krętych schodach. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że nie odrobiliśmy zadania domowego - grota jest czynna do końca października. Przejechaliśmy blisko 300km i pocałowaliśmy klamkę. Trochę szkoda, w przeciwnym wypadku pojechalibyśmy całkiem na północ wyspy, gdzie znajduje się pięknaplaża Spiaggia della Pelosa.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (10)

Postanowiliśmy obrać kierunek w stronę powrotną, ale wybrzeżem. Przyzwyczailiśmy się już do krętej drogi na klifach, ale mimo wszystko widoki zapierały dech w piersiach. Taka droga zaczyna się już od samego Alghero aż do Bosa Marina. Pogoda była lepsza niż poprzedniego dnia, co prawda było trochę chłodniej, ale deszcz nie był już taki intensywny. Bosa Marina to mała miejscowość turystyczna z niewielką mariną i ładną plażą zwaną rodzinną. Jest umiejscowiona w niewielkiej zatoce, plaża jest piaszczysta i szeroka, woda ciepła i spokojna, piasek ma ciemną barwę, która wynika z rozkruszonych skał wulkanicznych.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (11)

(Video) Sardynia wakacje | atrakcje, plaże, przyroda, morze | Wideo 4k | Włochy, Sardynia co warto zobaczyć

Niestety po sezonie ze świecą w ręku można znaleźć czynne restauracje czy bary, w których można by zjeść obiad. My niestety musieliśmy ratować się zakupami w miejscowym sklepie. Z Bosa Marina pojechaliśmy dalej na południe, niedaleko Oristano znajdowała się główna atrakcja zaplanowana na ten dzień, była nią tzw plaża kwarcowa (Spiaggia Is Arutas) słynąca z ziaren kwarcu, które przyjmują kolory różowe, zielone oraz białe.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (12)

Oczywiście dotarliśmy tam już w okolicach zachodu słońca. Plaża była piękna, ale nie zrobiła na nas aż takiego wrażenia jak opisywał przewodnik.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (13)

Sardynia najciekawsze atrakcje

Chwilę po zachodzie słońca udaliśmysię w stronę tzw. Tharros, ruin antycznych, obok których znajduje się niewielką wieża oraz latarnia, jednakże było już ciemno. Wrażenie natomiast zrobił widok na zatokę Golfo di Oristano. Stąd już kierowaliśmy się na kwaterę.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (14)

#PÓŁNOCNO WSCHODNIA SARDYNIA
11 listopada (piątek) postanowiliśmy pojechać na północny wschód wyspy do miasteczka Palau. Była to najdłuższa droga podczas naszego pobytu. Część trasy pokonaliśmy tą samą autostradą, co dzień wcześniej. Po drodze do Palau przejeżdżaliśmy przez miasto Tempio Pausania. Znajduje się ono na wzgórzu, zarówno droga do miasta oraz z miasta jest bardzo kręta. W naszym mniemaniu była to najbardziej kręta droga jaką mieliśmy okazję podróżować. Palau to kolejne typowe włoskie miasteczko położone na niewielkich wzgórzach z krętymi wąskimi uliczkami, ale ma w sobie coś, czego nie było wcześniej. Jest tam port, z którego pływa prom (zabierający również samochody) na wyspę La Maddalena. Znajduje się tam wiele innych mniejszych wysp i wysepek. Na jednej z nich o nazwie Budelli znajdujesię różowa plaża (Spiaggia Rosa). Oczywiście było już po sezonie i nie było możliwości popłynięcia na tę plażę. W Palau udało nam się znaleźć czynną restaurację i zjeść niedrogi obiad, ale jego jakość pozostawiała wiele do życzenia. Z Palau pojechaliśmy do Porto Cervo, to tzw. miejscowość VIPów, za którymi w sezonie biegają paparazzi. Znajduje się tam marina na luksusowe jachty, niewielki piękny kościółek Stella Maris, w którym znajdują się dwie chrzcielnice zrobione z wielkich muszli z wysp Polinezji.

Najciekawsze atrakcje Sardynii

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (15)

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (16)

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (17)

(Video) TOP 5 Najpiękniejsze plaże Sardynii - Niesamowite miejsca

Ogromną atrakcją jest ulica z butikami znanych projektantów jak Dior, Gucci i innych. Podczas naszego pobytu wszystkie butiki były zamknięte a miasteczko opustoszałe.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (18)

Sardynia co zobaczyć?

Z Porto Cervo pojechaliśmy na szmaragdową plażę księcia (Spiaggia del Principe). Niestety parking był zamknięty i trzeba było zostawić auto dziko. Droga z parkingu na plażę jest bardzokręta, wąska i stroma, przypomina szlak tatrzański. Czas dojścia do plaży to około 8 minut. Osoby z dziećmi lub z wózkami miałyby problem.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (19)

Plaża jest niewielka, umiejscowiona w małej zatoczce, ale jest prześliczna. Było to jedno z najpiękniejszych miejsc, które odwiedziliśmy w trakcie naszego pobytu na Sardynii. Wyobraźcie sobie to uczucie, kiedy jesteście na plaży, nie ma na niej żadnych ludzi. piasek jest nieskażony ludzką stopą, a jedyne ślady na nim to te Wasze :-)

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (20)

Ciekawe miejsca na Sardynii

Był to już nasz ostatni punkt na mapie zarówno tego dnia jak i podczas całego pobytu. Podróż na kwaterę odbyliśmy przez okolice Olbii oraz piękną autostradą wiodącą przez góry, liczne tunele mające nawet ponad 1km długości, a to wszystko z widokiem na morze. Minusem był bardzo silny wiatr wiejący z boku, co powodowało, że nasz mały samochodzik był rzucany z lewej do prawej strony.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (21)

#POWRÓT
12.11 (sobota) to dzień powrotu. Samolot do Krakowa był rano około 9, więc musieliśmy opuścić kwaterę wcześnie. Z oddaniem auta nie mieliśmy problemów. Auto należało oddać z pełnym bakiem, ale byliśmy pod wrażeniem, że o 7:30 w sobotni poranek będzie się chciało komuś pracować i otworzyć stację :). Gdy opuszczaliśmy Sardynię było tam około 15 stopni, dla odmiany w Krakowie czekało na nas 0 stopni.

Najpiękniejsze atrakcje Sardynii (22)

(Video) SARDINIA ITALY TRAVEL GUIDE, TOP Sardinia beaches, Italy 4K, STINTINO, CALA DI LUNA, VILLIASUMIUS

Przez cały ten okres przejechaliśmy przez Sardynię ponad 1700km. Średnie spalanie Fiatem 500 wyszło w okolicy 3,8l/100km (silnik 1.3 diesel). Cena paliwa to około 1,3E za litr. Z uwagi na to, że byliśmy tam po sezonie ludzi było mało. Niestety miało to przełożenie na zamknięcie większości atrakcji oraz restauracji. Miejscowi ludzie są na ogół mili i uprzejmi. Ze znajomością języka angielskiego raczej nie ma problemu w większych miastach, szczególnie tych turystycznych. Zupełnie przeciwnie jest w mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie najczęściej znają tylko swój język ojczysty. Nie zmienia to faktu, że pomimo bariery językowej zawsze starają się pomóc rozwiązać każdy problem.

Sardynia Atrakcje

Sugerujemy zawsze w restauracji zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty takiej jak serwis oraz coperto, aby uniknąć rozczarowania wyższym rachunkiem. Raz udało nam się takich opłat uniknąć, ale wtedy warto pomyśleć o pozostawieniu napiwku. Podróż w sezonie pozwoli na zwiedzenie większej ilości obiektów, ale zapewne przełoży się to na większą ilość osób na plażach i drogach. Myślę, że w przyszłości chętnie tutaj wrócimy, gdyż mamy kilka miejsc, które chcielibyśmy jeszcze zwiedzić. Dla osób, które nie zamierzają podróżować po całej wyspie sugerujemy noclegi w jednej okolicy, dla tych, co chcieliby coś pozwiedzać można noclegi rozbić, aby uniknąć powrotu i straty czasu.

Do podróży przygotowywaliśmy się korzystając z mapy wydawnictwa ExpressMap oraz internetu. Do nawigacji wystarczyły nam Google Maps oraz Sygic

FAQs

Co ciekawego w Sardynii? ›

Sardynia - atrakcje turystyczne

Przede wszystkim Nuragi z Barumini, czyli siedem tysięcy tajemniczych kamiennych wież budowanych na planie okręgu, spotykanych wyłącznie na tej wyspie. Kolejną atrakcją Sardynii jest Park Narodowy Archipelagu La Maddalena, gdzie wody są niezwykle przejrzyste i krystalicznie czyste.

Która część Sardynii jest najładniejsza? ›

Na północy Sardynii największą sławą cieszy się La Pelosa - piaszczysta, szeroka plaża, bardziej przypominająca lagunę o lazurowej wodzie. Uważana jest za najładniejszą plażę na wyspie.

Na co uważać na Sardynia? ›

Nie bierz piasku z plaż Sardynii!

Możecie stać się przestępcą, bo poważnym wykroczeniem na wyspie jest… zabieranie piasku z plaż! W 2019 roku, francuska para została skazana na 6 lat więzienia, za próbę wywiezienia 40 kg piasku samochodem z wyspy.

Czy Sardynia jest droga? ›

Jeśli się zastanawiacie czy Sardynia jest droga, to nasza odpowiedź brzmi: Tak, Sardynia jest droga – zwłaszcza w sezonie pomiędzy lipcem a wrześniem, kiedy najwięcej Włochów przypływa i przylatuje na Sardynię, ceny szybują w górę.

Co lepsze Sardynia czy Sycylia? ›

Jeśli uwielbiacie biegać po starych centrach miast, muzeach i ciekawych ruinach to obie wyspy mają coś do zaoferowania – jednak to na Sycylii jest zdecydowanie więcej zabytków, obiektów z listy światowego dziedzictwa Unesco oraz po prostu więcej większych miast.

Kiedy najlepiej jechać na Sardynię? ›

Na Sardynię warto lecieć przez cały rok, choć oczywiście szczyt sezonu przypada w miesiącach letnich. Czerwiec, lipiec, sierpień to miesiące największego ruchu turystycznego na Sardynii. Średnia temperatura dzienna powietrza sięga wtedy 30°C, a woda 25°C.

Ile kosztuje prom na Sardynię? ›

Prom dla 4 osobowej rodziny w maju, 4 osoby + auto to ok. 220-280 euro, w czerwcu ok. 250-320, w lipcu 300-360 euro. Mowa o cenie rejsu w najtańszej opcji “pokład”.

Ile kosztuje obiad na Sardynii? ›

Ceny w restauracjach na Sardynii

W przypadku średniej klasy restauracji należy zapłacić od 25 do 60 euro za osobę. Cena obejmuje zazwyczaj nakrycie stołu, dwie szklanki wina lub innego napoju, lub pół litra wody.

Czy można zabrac muszle z Sardynii? ›

Turyści, którzy chcieliby z Sardynii zabrać ze sobą na pamiątkę muszle, krzemień lub piasek będą za to płacić, i to sporo. Za wywóz tych dóbr można dostać mandat w wysokości 3 tysięcy euro.

Jaki język na Sardynii? ›

Język sardyński (sard. limba sarda, sardu) – język z grupy romańskiej (podgrupa południoworomańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się od 1 do 1,5 mln Sardyńczyków (mieszkańców Sardynii, włoskiej wyspy na Morzu Śródziemnym).

Gdzie zatrzymać się na Sardynii? ›

Nieco na południe od Alghero, znajduje się piękne miasteczko Bosa, które również polecam, choć widziałem je zaledwie pobieżnie. Miłośnicy rajskich plaż nie powinni być zawiedzeni znajdującą się na północno-zachodnim skrawku Sardynii plażą La Pelosa, która jest niestety równie piękna, co zatłoczona.

Jak poruszać się po Sardynii? ›

Rucha samochodowy raczej nie jest duży. Jedynie w sezonie, w obrębie turystycznych miejsc, może być tłoczno. Na Sardynii jest jedna główna droga szybkiego ruchu E25, która przecina całą wyspę z północy na południe i prowadzi z Porto Torres, przez Sassari, Oristano do Cagliari.

Który region Sardynia wybrać? ›

Sardynia to jedna z największych wysp na morzu śródziemnym. Niełatwo podczas krótkiego wyjazdu zwiedzić ją w całości, dlatego wielu podróżników wybiera tylko jeden rejon. Typowym rozwiązaniem jest wybór pomiędzy południem a północą, choć wato pamiętać również o ciekawych miejscach w środkowej części wyspy.

Gdzie warto jechać na Sardynię? ›

Gdzie jechać na Sardynię? Najpopularniejsze miejsca na Sardynii
  • Szmaragdowe Wybrzeże – najpiękniejsze plaże Sardynii. ...
  • Olbia i okolice – brama do zwiedzania Sardynii. ...
  • Zatoka Orosei / Golfo di Orosei – najpiękniejsze zatoczki i plaże. ...
  • Stintino i okolice Alghero – północny-zachód wyspy. ...
  • Cagliari i południowa Sardynia.
8 Feb 2021

Jakie miasto na Sardynii? ›

Najlepsze miasteczko na Sardynii? Miasteczko Castelsardo to jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Mieści się ono na wzgórzu wraz w zamkiem z pięknymi widokami na zatokę, Korsykę i inne pobliskie wyspy. Miasteczko jest małe, liczy niecałe 6 000 mieszkańców i znajduje się w prowincji Sassari.

Ile kosztuje mieszkanie na Sardynii? ›

Ceny mieszkań, a także apartamentów i domów na Sardynii będą różniły się między sobą, w zależności od lokalizacji. Jeśli chodzi o Cagliari czy Olbię, warto przygotować się na to, że za dom będziemy musieli zapłacić około 400 do 600 tysięcy euro.

Ile kosztuje jedzenie na Sardynii? ›

W dobrych restauracjach danie główne to koszt w granicach 15-20 EUR za makaron, 20-40 EUR za danie główne i około 7-10 EUR za deser. Menu degustacyjne w dobrym lokalu to koszt około 60-80 EUR od osoby więc nie tak drogo jak w Paryżu czy Wiedniu ale już nie tanio jak w Kijowie.

Ile kosztuje wino na Sardynii? ›

Przykładowe ceny na Sardynii w sklepach i restauracjach: figi 1 kg: 3 euro. jabłka 1 kg: 2,5 euro. wino: od 2 euro.

Czy na Sycylii jest drogo? ›

Nie jest drożej niż w pozostałej części Europy. Nie jest też niestety zdecydowanie taniej. Na wyspie znajdziemy zarówno bogato wyposażone hotele pięciogwiazdkowe o wysokim standardzie jak i małe hoteliki, które pozwolą nam zatrzymać się w nich za niewielkie pieniądze.

Jakie są lotniska na Sardynii? ›

Turystów z Polski ucieszy fakt, że na Sardynię dostępnych jest wiele tanich lotów z kilku polskich miast. Obszar Sardynii jest bardzo rozległy – na szczęście na terenie Sardynii znajdują aż 3 lotniska. Dwa lotniska (Olbia i Alghero) zlokalizowane na północy wyspy, a jedno (Cagliari) jest na samym południu.

Gdzie jest lotnisko na Sycylii? ›

Na Sycylii znajdują się 4 międzynarodowe lotniska (Palermo, Katania, Trapani i mniejsze – Comiso) oraz 2 krajowe (Lampedusa i Pantelleria). Na wyspę dolecimy nawet za kilkadziesiąt zł z wielu miast w Polsce.

Jak dotrzeć na Sardynię? ›

Bezpośrednio do Cagliari na Sardynii dolecimy liniami Ryanair z Krakowa oraz Warszawy Modlina. Z przesiadką w Mediolanie Bergamo, Eindhoven lub Brukseli Charleroi dolecimy do Alghero lub Cagliari. Dobrą ofertę ma również easyJet na przeloty z Berlina do Olbii.

Czy na sardyni wieje? ›

Rytm kitesurfingu na południu Sardynii wyznaczają trzy elementy – mistral – wiatr wiejący z północy, sirocco – wiatr południowy oraz efekt termiki. Przy wietrze z kierunków południowych pływać można chyba na prawie każdej plaży na południowym wybrzeżu.

W jakim kraju jest ciepło w maju? ›

Na szczęście możliwości jest sporo – ciepło na pewno będzie w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Turcji, Egipcie, a także na wyspach, gdzie szczególną popularnością cieszą się hiszpańskie Baleary i Wyspy Kanaryjskie, a także Madera, czy Malta.

Czy warto zamieszkac na Sardynii? ›

Pozwoli Ci uprawiać wiele sportów i aktywności w wodzie i na lądzie. Po przeprowadzce na Sardynię znajomi będą o Was mówić – “i żyli długo i szczęśliwie”. Sardynia to jedna z 5 Światowych Blue Zones, czyli miejsc, gdzie ludzie żyją bardzo długo i do końca pozostają sprawni i zadowoleni z życia.

Jak długo trwa lot na Sardynię? ›

Bezpośredni lot z Polski na Sardynię trwa zwykle 8h 19min, a pokonywana odległość to 1511 km.

Ile czasu płynie prom z Livorno na Sardynię? ›

Czas podróży promem na Sardynię relacji LIVORNO - OLBIA to około 8 godzin.

Co lepsze Sardynia czy Sycylia? ›

Jeśli uwielbiacie biegać po starych centrach miast, muzeach i ciekawych ruinach to obie wyspy mają coś do zaoferowania – jednak to na Sycylii jest zdecydowanie więcej zabytków, obiektów z listy światowego dziedzictwa Unesco oraz po prostu więcej większych miast.

Ile kosztuje prom na Sardynie? ›

Prom dla 4 osobowej rodziny w maju, 4 osoby + auto to ok. 220-280 euro, w czerwcu ok. 250-320, w lipcu 300-360 euro. Mowa o cenie rejsu w najtańszej opcji “pokład”.

Gdzie warto jechać na Sardynię? ›

Gdzie jechać na Sardynię? Najpopularniejsze miejsca na Sardynii
  • Szmaragdowe Wybrzeże – najpiękniejsze plaże Sardynii. ...
  • Olbia i okolice – brama do zwiedzania Sardynii. ...
  • Zatoka Orosei / Golfo di Orosei – najpiękniejsze zatoczki i plaże. ...
  • Stintino i okolice Alghero – północny-zachód wyspy. ...
  • Cagliari i południowa Sardynia.
8 Feb 2021

Gdzie warto na Sardynie? ›

Rejs na wyspę Asinara to wspaniała całodniowa przygoda. Raj na ziemi, najpiękniejszy na Morzu Śródziemnym archipelag. Ta bajkowa, przynależąca do Sardynii, część morza została pokryta przez naturę mnóstwem większych i mniejszych wysepek. Największe z nich to Isola La Maddalena, Caprera, Spargi, Budelli i Santa Maria.

Czy na Sycylii jest drogo? ›

Nie jest drożej niż w pozostałej części Europy. Nie jest też niestety zdecydowanie taniej. Na wyspie znajdziemy zarówno bogato wyposażone hotele pięciogwiazdkowe o wysokim standardzie jak i małe hoteliki, które pozwolą nam zatrzymać się w nich za niewielkie pieniądze.

Jakie miasto na Sardynii? ›

Najlepsze miasteczko na Sardynii? Miasteczko Castelsardo to jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Mieści się ono na wzgórzu wraz w zamkiem z pięknymi widokami na zatokę, Korsykę i inne pobliskie wyspy. Miasteczko jest małe, liczy niecałe 6 000 mieszkańców i znajduje się w prowincji Sassari.

Jakie są lotniska na Sardynii? ›

Turystów z Polski ucieszy fakt, że na Sardynię dostępnych jest wiele tanich lotów z kilku polskich miast. Obszar Sardynii jest bardzo rozległy – na szczęście na terenie Sardynii znajdują aż 3 lotniska. Dwa lotniska (Olbia i Alghero) zlokalizowane na północy wyspy, a jedno (Cagliari) jest na samym południu.

Kiedy najlepiej jechać na Sardynię? ›

Na Sardynię warto lecieć przez cały rok, choć oczywiście szczyt sezonu przypada w miesiącach letnich. Czerwiec, lipiec, sierpień to miesiące największego ruchu turystycznego na Sardynii. Średnia temperatura dzienna powietrza sięga wtedy 30°C, a woda 25°C.

Czy warto zamieszkac na Sardynii? ›

Pozwoli Ci uprawiać wiele sportów i aktywności w wodzie i na lądzie. Po przeprowadzce na Sardynię znajomi będą o Was mówić – “i żyli długo i szczęśliwie”. Sardynia to jedna z 5 Światowych Blue Zones, czyli miejsc, gdzie ludzie żyją bardzo długo i do końca pozostają sprawni i zadowoleni z życia.

Jak poruszać się po Sardynii? ›

Rucha samochodowy raczej nie jest duży. Jedynie w sezonie, w obrębie turystycznych miejsc, może być tłoczno. Na Sardynii jest jedna główna droga szybkiego ruchu E25, która przecina całą wyspę z północy na południe i prowadzi z Porto Torres, przez Sassari, Oristano do Cagliari.

Ile kosztuje jedzenie na Sardynii? ›

W dobrych restauracjach danie główne to koszt w granicach 15-20 EUR za makaron, 20-40 EUR za danie główne i około 7-10 EUR za deser. Menu degustacyjne w dobrym lokalu to koszt około 60-80 EUR od osoby więc nie tak drogo jak w Paryżu czy Wiedniu ale już nie tanio jak w Kijowie.

Ile kosztuje paliwo na Sardynii? ›

Ceny w sklepach zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Koszt benzyny wynosi od 1,5 euro do 1,8 euro za litr.

Ile dni na zwiedzanie Sardynii? ›

Podczas 7-dniowej trasy zwiedzania Sardynii samochodem, polecam Ci poświęcić jeden dzień na wycieczkę na archipelag La Maddalena. Bardzo żałuję, że sama tego nie zrobiłam, a ponoć jest tam jak w raju! Niektórzy nawet twierdzą, że to właśnie tam znajdują się najpiękniejsze plaże Sardynii.

Gdzie spotkac flamingi na Sardynii? ›

Oprócz obszaru Cagliari, na Sardynii jest wiele miejsc, w których można dostrzec flamingi. W szczególności region Oristano jest bogaty w stawy i bagna, na których żyją te ptaki. Staw Cabras, staw Santa Giusta, staw Sale 'e Porcus i laguna Mistras należą do tych najbardziej znaczących!

Co trzeba wiedzieć o sardyni? ›

Jest to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, która należy do Włoch. Sardynia jest wyspą skalistą i zamieszkuje ją ponad 1,6 miliona mieszkańców. Jej stolicą jest malownicze Cagliari. Przez wyspę przepływają aż trzy rzeki i znajdują się tam dwa pokaźne jeziora.

Videos

1. SARDYNIA 🇬🇪 NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ZATOKI OROSEI
(Smakkujaw.pl)
2. SARDYNIA #8 🇮🇹-BOSA- najpiękniejsze miasto na Sardynii
(Wyprawy z PETARDĄ)
3. SARDYNIA #2 🇮🇹-Ceny na Sardynii i wynajem samochodu|Alghero|Sassari|Galtelli
(Wyprawy z PETARDĄ)
4. Co warto zobaczyc na Sardynii? #1 *najbardziej niedoceniana atrakcja stolicy SARDYNII?*
(Ciao Bella)
5. Sardynia - Odwiedzilsmy mniej zanane atrakcje (dron)
(Katarzyna)
6. Sardynia - dzikie plaże 💦 Nie spodziewaliśmy się przepaści 😱
(Podróże w Naturze)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Otha Schamberger

Last Updated: 03/20/2023

Views: 5495

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Otha Schamberger

Birthday: 1999-08-15

Address: Suite 490 606 Hammes Ferry, Carterhaven, IL 62290

Phone: +8557035444877

Job: Forward IT Agent

Hobby: Fishing, Flying, Jewelry making, Digital arts, Sand art, Parkour, tabletop games

Introduction: My name is Otha Schamberger, I am a vast, good, healthy, cheerful, energetic, gorgeous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.