Przewodnik po Hawajach - informacje, atrakcje i ciekawostki z Hawaji (2022)

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY STANY ZJEDNOCZONE HAWAJE

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Największa potęga gospodarcza na świecie, globalny gracz, który niemal w każdej wyobrażalnej dziedzinie rozdaje karty – tak można w skrócie opisać Stany Zjednoczone Ameryki. Chyba jedynie pod względem historii i zabytków ten niesamowicie dynamiczny kraj, może mieć kompleksy. W końcu od czasów odkrycia Ameryki przez Kolumba, uzyskania uzyskaniu niepodległości w 1776 roku i ustanowieniu konstytucji w 1789 r. w skali dziejów całej cywilizacji minęła zaledwie chwila. Ale Amerykanie nie mają chyba na tym tle kompleksów – USA są bowiem dziś potęgą, z którą liczyć musi się każdy.Historia Stanów Zjednoczonych choć krótka, jest bardzo burzliwa. Państwo, które dziś zajmuje prawie połowę kontynentu niemal zawsze borykało się z silnymi naprężeniami wewnętrznymi.

Począwszy od rozpoczętego w XVI wieku procesu kolonizacji a skończywszy na wojnie z międzynarodowym terroryzmem, która trwa do dziś. W dziejach USA największą rolę odegrała amerykańska wojna niepodległość pomiędzy Wielką Brytanią a jej trzynastoma koloniami, która wybuchła w 1775 r. Data 4 lipca 1776 roku kiedy to ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych to najważniejszy dzień w historii kraju. Dziś jednak USA kojarzą się i słusznie z wolnością i nieograniczonymi możliwościami. Po zakończonych zwycięstwem wojnach światowych i zakończeniu zimnej wojny, liczące ponad 305 mln ludzi USA, z których ogromna ilość to imigranci z różnych stron globu, pozostaje najpotężniejszym państwem na świecie.

Hawaje

Hawaje są stanem USA, nie posiadającym lądowej łączności z częścią kontynentalną kraju. Stan ten położony jest na archipelagu Hawaje, w odległości około 4 tysięcy kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Archipelag składa się z 137 wyspy, z czego 8 jest zamieszkanych, są to: Hawaii, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Maui, Niihau oraz Kahoolawe. Powierzchnia wysp jest górzysta, znajduje się tu także wiele czynnych wulkanów. Najgęściej zaludnioną wyspą jesy Oahu. Tutaj także znajduje się stolica Hawajów - Honolulu. Turystyka jest tu bardzo mocno rozwinięta. Hawaje stanowią wymarzone miejsce wypoczynku nie tylko dla Amerykanów, to prawdziwy raj na ziemi. W pobliżu stolicy znajduje się słynna baza marynarki wojennej - Pearl Harbor.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W STANACH ZJEDNOCZONYCH?

Plymouth

Plymouth jest miastem historycznym. Tutaj w 1620 roku przybił żaglowiec „Mayflower” przywożąc z Anglii pielgrzymów purytanów, będących jedną z pierwszych grup osadników angielskich na kontynencie amerykańskim. W pobliskim skansenie Pilgrim Village można zapoznać się z warunkami życia pierwszych kolonistów na wschodnim wybrzeżu. W porcie Plymouth znajduje się kopia żaglowca „Mayflower”

Memphis

Wielki ośrodek handlu bawełną, i zarazem jednym z najbardziej romantycznych miejsc na Południu. Ciągną tu pielgrzymki z całego świata, aby uczcić miasto, w którym narodził się blues, soul i rock’n’roll. Trzeba tu przyjechać choćby tylko po to bu zwiedzić dom Elvisa Presleya w Graceland - zaskakująco skromny, jak na posiadłość największej gwiazdy światowego showbiznesu. Ważnym miejscem dla historii USA jest także Narodowe Muzeum Praw Obywatelskich, które znajduje się w odległości kilku przecznic na południe od Beale Street, na miejscu dawnego Lorraine Motel, w którym 4 kwietnia 1968 r. James Earl Ray zamordował pastora Martina Luthera Kinga.

(Video) Ile $ wydałam na Hawaje? - Podróż życia | Informacje praktyczne

Las Vegas

Niemal w sercu pustyni Nevady wznosi się zadziwiająca metropolia Las Vegas - najbardziej dynamiczne i najbardziej zadziwiające miasto na świecie. Miasto hazardu, które powstało w ciągu zaledwie stu na całkowitym pustkowiu. Mieszczące się w niesamowitych hotelach (tu mieści się czternaście z piętnastu największych hoteli na świecie) ekstrawaganckie, wystawne kasyna co roku ściągają 30 milionów spragnionych emocji graczy. Miasto wciąż się przeobraża: na miejscu wspaniałych budowli powstają jeszcze bardziej wymyślne i szokujące. Las Vegas to najbardziej zadziwiający miejski kwiat na pustynnych obszarach cywilizowanego świata.

Miami

Miami, najbardziej ekscytujące miasto Florydy, jest niezwykle pięknym, skąpanym w intensywnych kolorach natury miejscem. Chwilami trudno wręcz wyobrazić sobie piękniejsze miasto. Jednak swoją wyjątkowość Miami zawdzięcza nie klimatowi czy krajobrazowi, a ludziom. Połowa z dwóch milionów mieszkańców to Latynosi, głównie Kubańczycy. Na ulicach dominuje język hiszpański, a wiadomości z Hawany, Caracas czy Managui często wypierają najświeższe doniesienia z Waszyngtonu, dlatego podczas wędrówek po mieście nawet niewielka znajomość języka hiszpańskiego może okazać się niezwykle pomocna. Miami uważane jest za najbardziej zróżnicowane etnicznie miasto Ameryki Północnej, trudno je jednak określić mianem tygla kulturowego.

Santa Fe

Od początku lat 80. XX w. Santa Fe uchodzi za najmodniejsze, najchętniej zwiedzane przez zamożnych turystów miasto w Stanach Zjednoczonych. Przyczyna jest bardzo prosta: jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w USA. W 1609 r. hiszpańscy misjonarze ustanowili Santa Fe stolicą północnej części swojego kolonialnego „imperium”. Stało się to dokładnie 10 lat przed dotarciem Ojców Pielgrzymów do Plymouth Rock. Miasto, stolica Nowego Meksyku, leży na wysokim płaskowyżu u podnóża majestatycznych gór Sangre de Cristo. Pomimo upływu czasu i modernizacji zespołu urbanistycznego domy z cegły adobe oraz barokowe kościoły przetrwały do dziś prawie nietknięte. Nowoczesne muzea i galerie przyciągają miłośników sztuki z czterech stron świata. Przez blisko 60-tysięczne miasto przewija się rocznie około 1,5 mln turystów.

Mesa Verde

Jaskinie i groty tego położonego na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza płaskowyżu, kryją opuszczone miasto indian Anasazi - Cliff Palace. Lud Anasazi liczył prawdopodobnie 50 tysięcy osób i zamieszkiwał obszar obecnego stanu Nowy Meksyk i Arizona w USA. Swoją siedzibę, setki charakterystycznych domów z gliny z wejściem w dachu indianie wybudowali ok VI wieku. Anasazi opuścili miasto pod koniec XIII wieku i prawdopodobnie udali się na południe i dali początek ludowi Hopi, który do dziś zamieszkuje podobny obszar Stanów Zjednoczonych. Przyczyną zmiany siedziby była najprawdopodobniej długotrwała susza. Mieszkania w klifie Mesa Verde odkryli w 1888 roku dwaj farmerzy: Charlie Mason oraz jego syn Richard Wetherhill. Obecnie osada znajduje się na terenie Parku Narodowego Mesa Verde. To pierwszy obiekt w USA wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Hawaii Volcanoes National Park

Park Narodowy Hawajskich Wulkanów obejmuje dwa najdalej na południe wysunięte wulkany Wielkiej Wyspy – Mauna Loa i Kilauea. To bodaj najbardziej malowniczy ze wszystkich parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Prócz dwóch czynnych wulkanów, z których zwykle przynajmniej jeden dymi, w obręb parku narodowego wchodzi pustynia, arktyczna tundra i tropikalna dżungla Wao Kele O Puna (pomimo ostrych sprzeciwów ekologów, buduje się w niej obiekty mające wykorzystywać energię cieplną z wulkanów, by służyła mieszkańcom Hawajów).

Yosemite

To chyba jedyne w całej Kalifornii miejsce, o którym mówi się zawsze w superlatywach. Każdy, kto przekroczy granice parku i zobaczy liczącą 7 mil, wąską dolinę Yosemite, potężne i jedyne w swoim rodzaju "muzeum" geologicznej przeszłości Ziemi stwierdza, iż zachwyty innych nie były przesadzone. Dolinę (o długości 7 mil i maksymalnej szerokości wynoszącej 1 milę) otaczają strome, niemal pionowe i poprzecinane licznymi wodospadami skały o wysokości około 1600 m, których poszarpane szczyty ostro odcinają się na tle nieba. W dole rozpościerają się łąki obramowane dębami, cedrami i jodłami. Jelenie, kojoty, a nawet czarne niedźwiedzie nie należą na tym terenie do rzadkości. Ogrom parku pozwala nie zauważać przebywających w nim tłumnie turystów.

Yellowstone

Co roku park narodowy Yellowstone, najstarszy w Ameryce, odwiedzają miliony turystów, napawających się cudownym górskim pejzażem i bogactwem natury, a przede wszystkim oglądających nadzwyczajne zjawiska hydrotermalne. Park skupia się wokół wyniesionego na ok. 2290 m n.p.m. płaskowyżu, z geologicznego punktu widzenia zwanego kalderą, czyli nieckowatą pozostałością po wygasłym wulkanie. Erupcja, która ukształtowała ten teren, miała miejsce 600 000 lat temu. Na obszarze tym skupia się ponad połowa wszystkich czynnych na Ziemi gejzerów. Efektownymi wybuchami wytryskuje z nich pod wysokim ciśnieniem gorąca woda, która wcześniej opadła w postaci deszczu i śniegu i przesączyła się w głąb ziemi. Tysiące fumaroli wyrzucają obłoki pary, w błotnych kotłach bulgocze maź z rozpuszczonej przez kwas gliny, z ziemi tryskają gorące źródła.

(Video) CZY WIEDZIAŁEŚ TO O HAWAJACH? 🌴 Ciekawostki o Hawajach

Wielki Kanion Kolorado

Do Wielkiego Kanionu Kolorado co roku przybywają 3 mln ludzi, a mimo to wyobraźnia człowieka nadal pozostaje wobec niego bezradna. Żadna fotografia, żadne dane statystyczne nie są w stanie przygotować na taki ogrom. Gigantyczną „dziurę w ziemi”, głęboką na ponad milę i szeroką na 4-18 mil, wypełnia bezkresna, zdawałoby się, przestrzeń o oszałamiających kształtach i kolorach: od jaskrawych po najciemniejsze, od stromych cypli skalnych po strzeliste, niezdobyte wieżyce z piaskowca. Przyroda pokazuje tu taką potęgę i obojętność wobec krótkiego żywota ludzkiego, że człowiek czuje się nie tyle rozczarowany, ile mały i bezsilny.

Góry Black Hills

Góry są najwyżej wzniesionym obszarem na terenie Wielkich Równin. Położone są na zachodnich krańcach stanu Dakota Południowa. Stanowią jeden z bardziej interesujących turystycznie terenów Stanów Zjednoczonych. Główną ich atrakcją jest monumentalna rzeźba skalna przedstawiająca głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: J. Waszyngtona, T. Jeffersona, A. Lincolna i T. Roosevelta.

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Stanach Zjednoczonych

Co warto kupić w Stanach Zjednoczonych?

Wino kalifornijskie, odzież amerykańskich firm, CD, urządzenia elektroniczne, kapelusze kowbojskie, wyroby rzemiosła artystycznego Indian Północnoamerykańskich.


Jak dojechać do Stanów Zjednoczonych?

Najłatwiej do Stanów Zjednoczonych dostać się samolotem (liczne loty kursują m. in. z wielu miast europejskich). Od strony Kanady lub Meksyku przyjechać można samochodem, a z Kanady dodatkowo autobusem lub pociągiem.


Kiedy pojechać do Stanów Zjednoczonych?

Wielkość Stanów Zjednoczonych (kraj leży w czterech strefach klimatycznych) sprawia, iż warto je odwiedzić w każdej porze roku. Najbardziej uniwersalnym czasem jest lato, również na wędrówki po górach i eksplorację Alaski. Na Florydzie i nad Zatoką Meksykańską uważać należy na letnie huragany oraz tornada (także wiosną). Suche i półsuche regiony Wielkich Wyżyn i południowego zachodu lepiej odwiedzać na wiosnę lub jesienią. Hawaje zapraszają przez cały rok, gdyż amplitudy temperatur są minimalne, brak jest upałów, a krótkotrwałe codzienne deszcze i oceaniczna bryza dodają rześkości. Zimą narciarze znajdą swój raj w Górach Skalistych.


Czy potrzebujemy wizę do Stanów Zjednoczonych?

Tak. Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE STANÓW ZJEDNOCZONYCH

(Video) Hawaje: ceny i informacje praktyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki

Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa

tel.: 628-30-41 do 49

fax: 628-82-98

tlx: 813304 usa pl, 817771 usa pl


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie

2640 16th Street, N.W., Washington, D.C. 20009

tel.: (202) 234-3800

fax: (202)328-6271

e-mail: polemb.info@earthlink.net


Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy ONZ

9 East 66th Street, New York, N.Y. 10021

tel.: (212) 744-2506 i 509

(Video) HAWAJE (Hawaii) - Relacja z podróży - listopad 2019

fax: (212) 517-6771

e-mail: general.mailbox@polandun.org

Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


FAQs

Z czego słyną Hawaje? ›

Hawaje słyną z czterokilometrowej plaży Waikiki zapewnia te wygody, łącznie z bajecznie ciepłym i czystym oceanem i z falami wymarzonymi na surfing. To właśnie na Hawajach wymyślono ten sport, a na świecie upowszechnił go mistrz olimpijski Duke Kahanamoku - tubylec archipelagu.

Jakie zwierzęta żyją na Hawajach? ›

Symbole stanu
Symbole Stanu Hawaje
KwiatHibiskus hawajski (Hibiscus furcellatus)
SsakMniszka hawajska
Ssak morskiDługopłetwiec
PrzydomekAloha State
6 more rows

Kto odkrył Hawaje? ›

Cook odwiedził ponownie Nową Zelandię, archipelag Tonga, wyspę Tahiti i Wyspy Cooka. Odkrył 1777 Wyspę Bożego Narodzenia (obecnie Kiritimati) i 1778 archipelag Hawaje, któremu nadał nazwę Sandwich.

Co jedzą Hawajczycy? ›

Jada się dużo owoców, jak ananasy i banany. Podstawą kuchni hawajskiej jest, nieznane u nas, warzywo taro, z którego robi się rodzaj kefiru, jak również desery i wypieki. Bardzo popularne są dania z ryb, owoców morza i wieprzowiny. Klasycznym daniem jest poke, czyli rodzaj sushi z surowej ryby.

Kto mieszka na Hawajach? ›

Hawajczycy (haw. Poʻe Hawaiʻi) – rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim hawajskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż tysiąc osób.

Jak długo trwa lot na Hawaje? ›

Ile trwa lot do Hawaje? Bezpośredni lot z Polski do Hawaje trwa zwykle 29h 07min, a pokonywana odległość to 11937 km. Najpopularniejsza trasa to Warszawa - Honolulu, a średni czas lotu to 25h 40min.

Jaki alkohol na Hawajach? ›

Na rozgrzewkę, wiadomo, najlepsza wódka – czysta albo korzenna. W warunkach ekstremalnych, np.: na oblodzonej górskiej przełęczy, wypada łyknąć Jagermeister'a, oczywiście z beczułki dostarczonej przez wiernego bernardyna.

Jak duże są Hawaje? ›

Niemal całe Hawaje są jednym z amerykańskich stanów (liczącym 1,2 mln mieszkańców, o powierzchni ok. 28,3 tys. km²). Jedynie atol Midway, leżący w północno-zachodniej części archipelagu, nie należy do stanu Hawaje.

Jak wygląda życie na Hawajach? ›

Rzeczywiście, Hawaje nie należą do najtańszych miejsc na świecie. Co więcej, życie na Hawajach jest najdroższe ze wszystkich stanów Ameryki Północnej. Stosunkowo niewielki obszar wysp nie daje możliwości upraw i hodowli, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich mieszkańców.

Co kojarzy się z Hawajami? ›

Hawaje w potocznym skojarzeniu to egzotyczny raj - wyspy, na których panuje wieczna pogoda i radość. Kojarzą się z tańcem hula, świątyniami, drinkami pitymi na plaży tuż przy przejrzystej wodzie.

Jaka jest waluta na Hawajach? ›

Waluta: dolar amerykański.

Ile Hawaje mają wysp? ›

To najpiekniejszy archipelag polozony na Oceanie Spokojnym. Jest najmlodszym sposród 50. stanów USA i jedynym lezacym wylacznie na wyspach. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, sklada sie ze 137 wysp, w tym osmiu wiekszych: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Duzej Wyspy Hawai.

Czy jedzenie na Hawajach jest drogie? ›

Czy Hawaje jest drogim regionem? Średnie ceny w Hawajach są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Hawajach będziesz musiał zapłacić 2.86 razy więcej za to niż w Polsce.

Gdzie spać na Hawajach? ›

Na wyspie działa też prywatny kemping – Malaekahana. Jest bardzo popularny zarówno wśród miejscowych jak i turystów, dlatego warto na nim rezerwować miejsca znacznie wcześniej. Można tam nie tylko spać w namiocie, ale też w samochodzie albo wynająć sobie małą chatkę. Jest spokojnie i bezpiecznie.

Jak zrobić Poke Bowl? ›

Podziel ryż na miski, wyłóż na wierzch zamarynowane kawałki ryby, pokrojone w plasterki awokado, sałatkę z alg oraz imbir i posyp całość ziarnami sezamu.

Ile jest z USA na Hawaje? ›

Stan ten położony jest na archipelagu Hawaje, w odległości około 4 tysięcy kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Jak dostac się na Hawaje? ›

Na Hawaje tylko samolotem!

Z Warszawy można tam dolecieć z zaledwie jedną przesiadką! Wystarczy kupić np. bilet Lot'u do Los Angeles, a stamtąd jednym z kilku połączeń dziennie amerykańskimi liniami lotniczymi do Honolulu. Gdyby się dobrze uwinąć to w 24 godziny jesteście na miejscu.

Ile kosztują bilety na Hawaje? ›

Ceny lotów do regionu Hawaje różnią się w zależności od miesiąca, linii lotniczych, momentu dokonania rezerwacji, lotniska wylotu i innych czynników, a średnia cena lotów, której można spodziewać się na momondo, to 5 252 zł za osobę. Najtańsze loty kosztują około 680 zł za osobę.

Ile kosztuje bilet lotniczy do USA? ›

Bilety lotnicze do USA można znaleźć już za około 1500-1900 zł w dwie strony. Zdarzają się jednak także okazje na loty już za mniej więcej 1100-1200 zł.

Czy na Hawajach są rekiny? ›

Hawaje - żarłacz tygrysi

Poluje blisko brzegu i powierzchni wody. Jego wrodzona ciekawość i niepohamowany apetyt sprawiają, że pożera wszystko, co pływa. Większość ataków żarłacza tygrysiego zdarza się u wybrzeży Hawajów, gdzie tradycyjnie jest uznawany za święte zwierzę.

Dlaczego warto jechać na Hawaje? ›

Hawaje spokojnie można nazwać piękną krainą szczęścia, gdzie możesz zaznać lekkiej atmosfery wyspiarskiego życia, oglądać bajeczne i rajskie krajobrazy, poznać różnorodną kulturę oraz opalać się na rajskich i barwnych plażach niemal przez cały dzień.

Która wyspa na Hawajach? ›

Jeśli chcesz poznać najbardziej popularną wyspą na Hawajach to polecamy wyspę Oahu, na której znajduje się Pearl Harbor – baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Do dziś Pearl Harbor jest bazą floty USA, ale również miejscem historycznym odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Jak powstała Ziemia Hawaje? ›

Zatem naukowcy uważają, że Hawaje powstały za przyczyną tzw. plamy gorąca lub punktu gorąca, czyli obszaru w płaszczu Ziemi, z którego unosi się ciepło. To ciepło topi skały na swojej drodze tworząc magmę, która w końcu wydobywa się na powierzchnię Ziemi i zastyga.

Czy na Hawajach jest bezpieczne? ›

Hawaje są jednym z najbardziej bezpiecznych egzotycznych archipelagów na świecie, jeżeli chodzi o choroby tropikalne. Nie ma ryzyka malarii, dengi, japońskiego zapalenia opon mózgowych i innych tego typu chorób. Nie ma też szczególnych zaleceń jeżeli chodzi o wymagane szczepienia.

W którą stronę io ile stopni przesuwają się Hawaje? ›

11. Każdego roku Hawaje przesuwają się o około 5 centymetrów w stronę Japonii.

Czy na Hawajach jest drogo? ›

Czy Hawaje jest drogim regionem? Średnie ceny w Hawajach są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Hawajach będziesz musiał zapłacić 2.86 razy więcej za to niż w Polsce.

Jak długo trwa lot na Hawaje? ›

Ile trwa lot do Hawaje? Bezpośredni lot z Polski do Hawaje trwa zwykle 29h 07min, a pokonywana odległość to 11937 km. Najpopularniejsza trasa to Warszawa - Honolulu, a średni czas lotu to 25h 40min.

Jaka waluta obowiązuje na Hawajach? ›

Na Hawaje nie wolno wwozić roślin, żywności oraz narkotyków. Na wyspach obowiązującą walutą jest dolar amerykański.

Ile jest z USA na Hawaje? ›

Stan ten położony jest na archipelagu Hawaje, w odległości około 4 tysięcy kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Jak duże są Hawaje? ›

Niemal całe Hawaje są jednym z amerykańskich stanów (liczącym 1,2 mln mieszkańców, o powierzchni ok. 28,3 tys. km²). Jedynie atol Midway, leżący w północno-zachodniej części archipelagu, nie należy do stanu Hawaje.

Jak wygląda życie na Hawajach? ›

Rzeczywiście, Hawaje nie należą do najtańszych miejsc na świecie. Co więcej, życie na Hawajach jest najdroższe ze wszystkich stanów Ameryki Północnej. Stosunkowo niewielki obszar wysp nie daje możliwości upraw i hodowli, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich mieszkańców.

Jak wyjechać na Hawaje? ›

Jako że Hawaje to teren Stanów Zjednoczonych, obywatele Polski muszą przed wyjazdem postarać się o wizę. Procedura nie jest trudna, ale czasochłonna, więc warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Hawaje last minute są opcją jedynie dla osób, które posiadają już wizę amerykańską w paszporcie.

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? ›

Kiedy najlepiej jechać na Hawaje? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak wrzesień, sierpień, październik. Wtedy na Hawajach jest najcieplej.

Ile kosztują bilety na Hawaje? ›

Ceny lotów do regionu Hawaje różnią się w zależności od miesiąca, linii lotniczych, momentu dokonania rezerwacji, lotniska wylotu i innych czynników, a średnia cena lotów, której można spodziewać się na momondo, to 5 252 zł za osobę. Najtańsze loty kosztują około 680 zł za osobę.

Gdzie są Hawaje na mapie? ›

Hawaje (w języku hawajskim: Hawaiʻi, po ang. Hawaii) 50. stan USA i archipelag wulkanicznych wysp. Położone są prawie dokładnie w środku północnej części Pacyfiku, wchodzą w skład północno-wschodniej Polinezji.

Ile jest wysp na Hawajach? ›

To najpiekniejszy archipelag polozony na Oceanie Spokojnym. Jest najmlodszym sposród 50. stanów USA i jedynym lezacym wylacznie na wyspach. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, sklada sie ze 137 wysp, w tym osmiu wiekszych: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Duzej Wyspy Hawai.

Czy na Hawajach są rekiny? ›

Hawaje - żarłacz tygrysi

Poluje blisko brzegu i powierzchni wody. Jego wrodzona ciekawość i niepohamowany apetyt sprawiają, że pożera wszystko, co pływa. Większość ataków żarłacza tygrysiego zdarza się u wybrzeży Hawajów, gdzie tradycyjnie jest uznawany za święte zwierzę.

Jaki alkohol na Hawajach? ›

Na rozgrzewkę, wiadomo, najlepsza wódka – czysta albo korzenna. W warunkach ekstremalnych, np.: na oblodzonej górskiej przełęczy, wypada łyknąć Jagermeister'a, oczywiście z beczułki dostarczonej przez wiernego bernardyna.

Co to znaczy Aloha po polsku? ›

Aloha – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie (w różnych formach: aloha – cześć, aloha kakahiaka/aloha ʻauinalā – dzień dobry, aloha ahiahi – dobry wieczór, aloha kākou – witamy) i pożegnanie.

Czy na Hawajach jest bezpieczne? ›

Hawaje są jednym z najbardziej bezpiecznych egzotycznych archipelagów na świecie, jeżeli chodzi o choroby tropikalne. Nie ma ryzyka malarii, dengi, japońskiego zapalenia opon mózgowych i innych tego typu chorób. Nie ma też szczególnych zaleceń jeżeli chodzi o wymagane szczepienia.

Videos

1. Plusy i Minusy życia na Hawajach 🌴
(Ania Ciecko)
2. ★ 16 ciekawostek o wyspie Maui na Hawajach ★
(Karolina Chmielowiec)
3. Hawaje - kraina wulkanów. Co zobaczyć na Big Island? Zwiedzamy największe atrakcje Wielkiej Wyspy
(zLukaszem)
4. HAWAJE Trip 2022 | Hawaii Oahu, Honolulu, Polinesian, Waikiki Wakacje z Polski USA Hula Podróż życia
(Na Nie Utartym Szlaku)
5. Hawaje - o czterech wyspach
(Beata Pawlikowska)
6. Hawaje, film turystyczny, podróże Pawła Krzyka, film HD
(Paweł Krzyk)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Fredrick Kertzmann

Last Updated: 09/29/2022

Views: 6211

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fredrick Kertzmann

Birthday: 2000-04-29

Address: Apt. 203 613 Huels Gateway, Ralphtown, LA 40204

Phone: +2135150832870

Job: Regional Design Producer

Hobby: Nordic skating, Lacemaking, Mountain biking, Rowing, Gardening, Water sports, role-playing games

Introduction: My name is Fredrick Kertzmann, I am a gleaming, encouraging, inexpensive, thankful, tender, quaint, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.