Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (2022)

Spośród 50 amerykańskich stanów, Hawaje wyróżniają się na wiele sposobów. Jedno z ostatnich terytoriów włączonych do federacji Stanów Zjednoczonych – wraz z Alaską, Hawaje stały się częścią w USA dopiero w 1959 roku – jest on także jedynym stanem-archipelagiem oraz jedynym położonym całkowicie w strefie klimatu tropikalnego.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (1)

Tropikalne krajobrazy Hawajów.

Ciepły przez cały rok klimat oraz bajkowe krajobrazy, wysadzane palmami plaże, lecz także pogodna natura mieszkańców stanu i sprzyjająca relaksowi atmosfera, czynią z Hawajów pożądaną i jedyną w swoim rodzaju destynację turystyczną.

Wycieczki na Hawaje – porównaj aktualnie dostępne oferty na Wakacje.pl.

Znajdź, poniżej, podstawowe informacje oraz ciekawostki na temat Hawajów.

Największe wyspy Hawajów

Na powstały na skutek działalności wulkanicznej Archipelag Hawajski składa się aż 137 wysp różnego rozmiaru. Wiele z nich pozostaje niezamieszkanych i nie posiada żadnej infrastruktury.

5 największych wysp archipelagu to:

Hawai’i / Hawaii – The Big Island, bo pod taką nazwą jest znana, największa z hawajskich wysp posiada powierzchnię ponad 10.4 tyś.km2 i stałą populację około 190 tyś.

Znajdź zakwaterowanie na Big Island.

(Video) Fun Things To Do In Oahu, Hawaii Top 10 Must-Do Activities

Maui – znana, jako The Valley Isle zajmuje już tylko 1.8 tyś. km2; zamieszkuje ją niecałe 100 tyś osób.

O’ahu / Oahu – nosząca przydomek The Gathering Place wyspa o powierzchni 1.5 tyś. km2, zamieszkała jest przez 950 tyś. osób

Porównaj oferty hoteli na Oahu.

Kaua’i / Kauai – The Garden Isle; powierzchnia – 1.4 km2; populacja – 67 tyś.

Moloka’i / Molokai – The Friendly Isle; powierzchnia – 670 km2; populacja – 7 tyś.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (2)

Największe wyspy Archipelagu Hawajskiego.

Dużo mniejsze już są pozostałe z hawajskich wysp o znaczącej powierzchni:

Lana’i / Lanai – The Pineapple Island; powierzchnia – 360 km2; populacja – 3 tyś.

Ni’ihau / Niihau – The Forbidden Isle; powierzchnia – 180 km2; populacja – poniżej 200 osób

(Video) The Curious Case of Certain States | State Republics

Kaho’olawe / Kahoolawe – The Target Island, w przeszłości poligon amerykańskiej armii, wyspa o powierzchni 115 km2 jest obecnie wyludniona.

Jak polecieć na Hawaje?

Do najpopularniejszych destynacji dla turystów na Hawajach należą Oahu, Maui i Hawai, Kauai. Posiadają one najlepszą infrastrukturę hotelową oraz największą ofertę połączeń lotniczych.

Główny port lotniczy archipelagu, obsługujący trasy z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, a także międzynarodowe, to Daniel K. Inouye Iternational Airport – NHL, na wyspie Oahu. Oprócz połączeń z większymi amerykańskimi miastami, obsługuje on także trasy do i z Kanady, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Dla Europejczyków podróżujących na Hawaje najlepszą opcja pozostaje przesiadka w USA, na przykład w Nowym Jorku (JFK), w Chicago, Waszyngtonie lub Los Angeles.

Największe atrakcje Hawajów

Hawaje, choć przywodzą na myśl głównie plaże, są bardzo wszechstronną destynacją. Oferują zarówno zabawę w gwarnych kurortach, jak i relaks na spokojnych, niezbyt tłocznych plażach; liczne szlaki pieszych wędrówek, zapierające dech w piersiach pejzaże i jedyne w swoim rodzaju zabytki przyrody; unikalne dziedzictwo historyczne i kulturalne, a także ciekawą gastronomię.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (3)

Hawaje są idealną destynacją dla wielbicieli surfu; tu właśnie narodził się ten sport.

Do najpopularniejszych atrakcji Hawajów zaliczają się:

Waikiki Beach – najbardziej emblematyczna plaża archipelagu. Choc nie jedyna w okolicach Honolulu, na wyspie Oahu, przyciąga ona zarówno turystów, jak i miejscowych, lazurem wody, miękkim piaskiem, rozlicznymi okazjami do uprawiania sportów wodnych, lecz także restauracjami, kafejkami i barami, tętniącymi życiem od świtu do późnych godzin nocnych.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (4)

Atrakcje Hawajów – Waikiki Beach.

(Video) Tropical Rainforest and Tropical Seasonal Forest - Biomes#1

Waikiki jest plażą miejską – tuż przy niej wznoszą się liczne hotele oraz gwarne bulwary, co czyni z niej doskonałą destynację dla turystów, którzy cenią sobie bliskość wszelkiego rodzaju udogodnień podczas wypoczynku nad wodą, na przykład rodzin z dziećmi.

Zarezerwuj hotel w Honolulu.

Diamond Head State Monument – w Honolulu nie przegap jedynej w swoim rodzaju wulkanicznej formacji – doliny powstałej w kraterze nieczynnego wulkanu.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (5)

Diamond Head State Monument znajduje się na amerykańskiej liście miejsc o wyjątkowym charakterze przyrodniczym.

Parki narodowe, rezerwaty przyrody, punkty widokowe – Hawaje są rajem dla miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą. Znaczna część bogatych ekosystemów wulkanicznego archipelagu objęta jest ochroną, jako parki narodowe i rezerwaty. Górzyste ukształtowanie terenu, wysokie temperatury i duża wilgotność to idealne warunku dla bujnej roślinności, wśród której kryją się malownicze wodospady, górskie strumienie i oczka wodne o krystalicznie czystej wodzie. Zieloną scenerią Hawajów cieszyć się warto zwłaszcza w Waimea Canyon State Park i Napali Coast State Wilderness Park na wyspie Kauai.

Zupełnie inne widoki zastaną turyści w parkach Volcanoes National Park na Hawaii i Haleakala National Parkna Maui. To ochroną objęte są zachwycające, choć jałowe, typowo wulkaniczne krajobrazy. Z bliska obserwować tu można aktywność nadal czynnych wulkanów.

Aby nacieszyć oczy scenerią Hawajów, a także upamiętnić ją najlepiej na zdjęciach, warto jest odwiedzić punkty widokowe, w tym Waipio Valley Lookout, Mauna Loa Observatory i Halemaumau Big Crater na wyspie Hawaii/Big Island, Diamond Head na Oahu, czy też wybrać się na przejażdżkę sceniczną trasą z Kahului do Hana na Maui.

Ekosystemowi rafy koralowej z bliska przyjrzeć się można w rezerwacie Hanauma Bay Nature Preserve.

Princeville Botanical Gardens – Hawaje słyną z tropikalnych kwiatów, wieńcami z których witani się goście przybywający na archipelag. Dziesiątki gatunków orchidei, a także innych tropikalnych roślin podziwiać można w ogrodzie botanicznym w Princeville, na wyspie Kauai.

(Video) Tropikalny Ogród Marzeń - Hawajski Vlog

Pearl Harbor and USS Arizona Memorial – gratka dla miłośników historii. Hawaje odegrały kluczową rolę w historii II Wojny Światowej. Więcej na ten temat dowiedzieć się można odwiedzając miejsce pamięci ataku Japonii na Pearl Harbor, na wyspie Oahu.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (6)

W Pearl Harbour „zwiedzać” można zatopiony okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Arizona.

Luau, tradycyjna hawajska uczta – kwintesencja kultury polinezyjskiej, luau to wystawny posiłek połączony z występami muzycznymi, koncertami ukulele, żonglerką pochodniami oraz pokazami tradycyjnego tańca hula.

Zwiedzaj Hawaje - tropikalny stan USA (7)

Pokaz tańca hula jest żelaznym punktem każdego luau.

Luau odbywają się zazwyczaj na świeżym powietrzu i przeciągają do późnych godzin wieczornych. Serwowane są tradycyjne dania kuchni hawajskiej, w tym surowa ryba, czyli poke, prosiak z rożna, makaron ryżowy, kokosowy pudding oraz olbrzymia obfitość tropikalnych owoców.

Hawaje w przeszłości – krótka historia archipelagu

Archipelag Hawajski posiada fascynującą historię. Zasiedlony przez plemiona polinezyjskie ponad 1500 lat temu przez Europejczyków odkryty został dopiero w latach 70-tych XVIII wieku, kiedy na wyspę obecnie znaną, jako Oahu dotarła brytyjska ekspedycja Jamesa Cooka.

Brytyjczycy wsparli miejscowego kacyka, Kamehameha, dzięki czemu udało mu się zjednoczyć wyspy archipelagu w ramach Królestwa Hawajów, którego został on pierwszym władcą.

Klimat Hawajów sprzyjał rolnictwu plantacyjnemu, które wymagało jednak znacznych nakładów ludzkich, większych, niż mogła je zapewnić rodzima populacja archipelagu. Sprowadzani tu masowo emigranci z Europy, Japonii, Chin, sprowadzili na wyspy liczne choroby, w tym ospę wietrzną, z którymi nie radzili sobie rodzimi mieszkańcy Hawajów. Znaczna ich część zmarła w wyniku chorób, coraz większy zaś udział emigrantów w życiu społecznym osłabił strukturę królestwa. Pod koniec XIX w Hawaje stały się republiką, której rząd zdecydował o przyłączeniu archipelagu do Stanów Zjednoczonych, jako posiadającego znaczną autonomię Terytorium Hawajów.

(Video) Chasing Coral | FULL FEATURE | Netflix

Oczy całego świata zwróciły się w kierunku Hawajów 7 grudnia 1941 roku, kiedy to japoński atak bombowy na bazę amerykańskiej Marynarki Wojennej Pearl Harbor zdecydował o wypowiedzeniu przez Stany Zjednoczone wojny Królestwu Japonii oraz przystąpieniu do II Wojny Światowej, po stronie aliantów.

Hawaje stały się oficjalnie 50 stanem USA 21 sierpnia 1959 roku.

Hawaje – ciekawostki

  • Stan nosi przydomek „Aloha State” w nawiązaniu do jego tradycyjnej gościnności. „Aloha” to hawajskie przywitanie.
  • Język hawajski, niestety obecnie zamierający i wypierany przez drugi urzędowy język stanu, angielski, posiada tylko 13 liter.
  • Hawaje, z racji na klimat, są jedynym amerykańskim stanem, w którym możliwa jest uprawa, na wielką skalę, kawy, kakaowca i wanilii.
  • Na wyspach archipelagu zabranianie jest umieszczenie billboardów wzdłuż dróg, co pozwala bardziej cieszyć się jeszcze przepięknymi okolicznymi krajobrazami.
  • Hawaje były planem zdjęciowym dla licznych produkcji filmowych, w tym. Pośród najbardziej znanych znalazły się: Avatar, Park Jurajski i Poszukiwacze Zaginionej Arki.
  • Pomimo tropikalnego klimatu, na szczycie najwyższych hawajskich wzniesień – szczytów Mauna Kea (4205 m n.p.m.) i Mauna Loa (4169 m n.p.m.), często zalega pokrywa śnieżna.

Zarezerwuj atrakcje na Hawajach ze zniżką:

Videos

1. CZY NAS ZŁAPIĄ?? 😱 Wchodzimy na WULKAN na Kostaryce 🌋 | Agnieszka Grzelak Vlog|
(Agnieszka Grzelak Vlog)
2. 24H W GENZIE!
(WERSOW)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Fr. Dewey Fisher

Last Updated: 12/10/2022

Views: 6203

Rating: 4.1 / 5 (42 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fr. Dewey Fisher

Birthday: 1993-03-26

Address: 917 Hyun Views, Rogahnmouth, KY 91013-8827

Phone: +5938540192553

Job: Administration Developer

Hobby: Embroidery, Horseback riding, Juggling, Urban exploration, Skiing, Cycling, Handball

Introduction: My name is Fr. Dewey Fisher, I am a powerful, open, faithful, combative, spotless, faithful, fair person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.